Maľovanie interiéru
Zdroj: istock.com

Aké nezdary sa vám môžu pri svojpomocnom maľovaní interiéru prihodiť a ako ich napraviť

Chcete si sami vymaľovať byt? Rozhodne to nie je zlý nápad, ušetríte peniaze a prispôsobíte prácu vlastným potrebám i tempu. Avšak aj skúsenejší domáci majstri niekedy natrafia na menší či väčší problém. Olupovanie farby, pľuzgieriky či penenie maľovky sú len niektoré z nich.

Pľuzgiere a odlupovanie

Posledná vec, ktorú v čerstvo vymaľovanej miestnosti chceme je, aby sa na maľovke začali tvoriť pľuzgieriky a odlupovala sa od steny. Je to však dosť častý problém. Vinníkov môže byť viacero – vlhkosť zachytená pod povrchom farby, nanášanie farby na zaprášený či inak nečistý povrch.

Odlupovanie maľovky
Zdroj: istock.com

Náprava nie je jednoduchá, ale je potrebná. Všetku maľovku, ktorá je uvoľnená, popraskaná, pľuzgierová – musíte odstrániť až po pevné okraje. Miesta natrite základným náterom a následne opätovne vhodným produktom. Ak ide o veľké plochy, je najlepšie celý povrch úplne očistiť a začať odznova.

Odlupovanie maľovky
Zdroj: istock.com

Škvrny a fľaky

Zvyčajne sú spôsobené kontamináciou podkladového povrchu. Ak sa na ňom nachádzajú rôzne i neviditeľné škvrny (mastné, lepkavé, prašné), výsledok nebude jednoliaty. V prvom rade je dôležité odstrániť pôvodnú škvrnu a až potom povrch zatrieť farbou.

Farba nechce priľnúť k povrchu

Keď farba nepriľne k povrchu, je to spôsobené opäť nedostatočným očistením podkladu. Farba sa neprilepí k povrchu najmä vtedy, ak je na ňom vosk, olej alebo leštidlo. Na týchto miestach zostanú nenafarbené škvrny. Pomôže vyčistenie podkladu brúsnym papierom a roztokom teplej vody so saponátom. Až po dôkladnom usušení miesta znovu nafarbite.

Farba pení a vytvára krátery

Penivý náterový film najčastejšie vzniká, keď použijete nesprávny typ valčeka. Ak používate farbu na vodnej báze, vyhnite sa špongiám alebo penovým valčekom. Valček pred použitím vždy skontrolujte, či je správne navlhčený. Pena vzniká, keď sa vzduch dostane do mokrého náterového filmu a vytvorí vzduchové bubliny. Keď tieto bubliny prasknú, na povrchu filmu zostanú krátery – niekedy vyschnú a vznikne rovnomerný film, ale nie je to pravidlo.

Čo robiť, ak vám aj po uschnutí zostali tieto stopy? Náter budete musieť zotrieť mokrým a suchým brúsnym papierom a vodou s trochou saponátu. Pred opätovným maľovaním povrch nechajte vysušiť.

Maľovanie interiéru
Zdroj: istock.com

Trhliny a popraskaný náter

Ak je náter príliš hrubý a ťažký, výsledkom môžu byť praskliny. Najčastejšie k nim dochádza na štruktúrovanom alebo reliéfnom povrchu a najmä vtedy, ak bola farba nanášaná štetcom.

Popraskanie môže nastať aj po nanesení matnej farby na lesklú, ak neodstránite lesk.

Trhliny sa zvyčajne dajú vyplniť jednou alebo dvoma zriedenými vrstvami farby.

Praskajúca omietka dlhší čas po maľovaní je výsledkom vysychania alebo pohybu budovy. Veľmi často sa s ňou stretávame v panelákoch. Taktiež môže byť znakom, že pod poslednou vrstvou je už mnoho iných a riešenie spočíva v stierke.

Praskliny na stenách
Zdroj: istock.com

Kriedový povrch na vonkajších stenách

Práškový povrch stien je pravdepodobne spôsobený opotrebovaním farby poveternostnými vplyvmi alebo soľami z muriva. Postihnuté miesta natrite štetcom s tuhými štetinami, aby ste pred nanesením základného náteru odstránili čo najviac prachu. Potom povrch utrite suchou handričkou a môžete maľovať.

Plesne na povrchoch

Ak si všimnete na stene čierne či zelenkavé škvrny rozhodne si nemyslite, že stenu zachránite náterom. Jednoducho maľovať na plesne v nádeji, že zmiznú, je veľmi zlý nápad. Plesne treba odborne odstrániť (neodborné ošetrenie môže viesť k rozšíreniu plesní a zdravotným problémom), stenu ošetriť fungicídnym prostriedkom a až po vyschnutí môžete maľovať.

Pleseň na stenách
Zdroj: istock.com
Pleseň na stenách
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.