Ako obnoviť radiátor pomocou náteru
Galéria (22)

Ako obnoviť radiátor pomocou náteru

Zvyčajne si ich všimneme až pri maľovaní alebo veľkom upratovaní. Hoci staré radiátory fungujú stále bezchybne, na pohľad vyzerajú unavene. Niekde sa lúpe farba, inde sa zo škár prepíja von hrdza a nech sa akokoľvek snažíte, zapečený prach, mastnotu a omietky vyumývať nedokážete.

Galéria

Obnova radiátora náterom
Obnova radiátora náterom
Obnova radiátora náterom
Obnova radiátora náterom
Obnova radiátora náterom
Obnova radiátora náterom
Obnova radiátora náterom
Obnova radiátora náterom

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 1 deň
náklady: 3,50 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 3,50 €
(skutočná spotreba)
• odmastenie a odhrdzenie   0,20 €
napr. saponát Cif Brilliance Pink Orchid (2,39 €/1 l),
napr. odhrdzovač Laro (2,46 €/500 ml)
• povrchová úprava   2,80 €
napr. Chemolak Ekokryl Základ (4,84 €/600 ml),
napr. Slovakryl Radiátor (9,17 €/750 g)
• brúsivo  0,50 €
napr. brúsna hubka P60 (0,50€/ks)

NÁRADIE A POMÔCKY
 vysávač
 oceľová kefa
 maliarska vanička
 valček a štetec
napr. Schuller Eh´klar MicroLine Pro, resp. AllRound 1″

      pôvodný stav

PRACOVNÝ POSTUP

1. ODSTAVENIE
Regulačným ventilom uzavrieme obeh kúrenia, aby nám radiátor vychladol. Ak je na ňom termostatický ventil, použijeme ventil jeho spiatočky.

2. VYSÁVANIE
Vysávačom a tenkou hubicou odstránime prach a pavučiny spomedzi rebier, oceľových nosníkov a priestoru medzi stenou a radiátorom.

3. SAPONÁT
V pomere 1 : 3 si nariedime saponát na odmasťovanie. Nesmie obsahovať silikóny a leštiace oleje, ktoré by zhoršili priľnavosť farieb.

4. NANÁŠANIE
Hustým štetcom sa nám saponát podarí naniesť do hrubej štruktúry liateho kovu a tenkých škár. Potrvá 5 minút, kým sa prach uvoľní.

5. UMÝVANIE
Handričkou celú plochu dôkladne vyumývame a nakoniec povrch pretrieme handričkou namočenou do čistej vody. Tým zozbierame penu.

6. ČISTENIE
Oceľovou kefou prečistíme miesta s výkvetom hrdze a korózie. Tým stenčíme jej vrstvu pred ďalším chemickým odstraňovaním a pasiváciou.

7. ŠKRABANIE
Tzv. špachtľou odstránime zvyšky tmelov, omietok a interiérových náterov, brúsnou hubkou povrch vyhladíme. Tým získame jednotný vzhľad.

8. ODHRDZENIE
Na zvyšky hrdze a holý plech nanesieme bezoplachový odhrdzovač. Ten svojím pôsobením zabráni tomu, aby korózia prešla farbou.

9. MASKOVANIE
Maliarskou páskou oblepíme pohyblivé časti ventilov, ktoré chceme ochrániť pred náterom. Papierová páska sa prispôsobí nerovnostiam.

10. ZAKRÝVANIE
Papierom zakryjeme podlahu, ale aj stenu za radiátorom. Nastrihnutím sa dostaneme pohodlne pomedzi všetky konzoly a závesy.

11. ROZMIEŠANIE
Akrylový antikorózny základ dôkladne zamiešame. Sadnuté plnivo sa tak rovnomerne rozptýli v disperzii a zlepší sa tak krytie.

12. NATIERANIE
Mikrovláknový valček so stredne dlhým vlasom nám umožní naniesť základnú farbu i medzi rebrá. Dosiahne do plnej hĺbky radiátora.

13. RELIÉFY
Do reliéfov medzi rebrami dosiahneme štetcom. I na hrubej, zrnitej liatine dosiahneme dokonalé krytie aj v spojovacích škárach.

14. RÚRY
Pri natieraní prívodných rúr nám pri maskovaní steny pomôže hárok papiera s oblúkovým vykrojením. Máme tak istotu, že páskou náter steny nepoškodíme.

15. ZA RADIÁTOROM
Za radiátor sa dostaneme dlhou, pružnou rukoväťou. Bez odmontovania pokryjeme farbou aj zadnú stranu radiátora pri stene.

16. VRCHNÝ NÁTER
Na vrchný náter radiátora volíme vždy farbu, ktorá dokáže bez zmeny vlastností odolávať teplotám do 80 °C. Zaručene nestmavne a neožltne.

17. NATIERANIE
Lomený štetec na radiátory je najlepšou voľbou pri krycom nátere. Na dobre nanesený primer nám vrchný náter výborne chytá.

18. ODSTROJENIE
Ešte pred zaschnutím farby odstránime všetky maskovacie pásky a vytiahneme papiere. Zabránime tak ich nepríjemnému vlepeniu.

19. SPUSTENIE
Keď náter dôkladne zaschne, kúrenie môžeme opäť obnoviť otočením ventilu. Pri akrylátoch trvá zasychanie a prvotné zretie 4 hodiny.

VALČEKY
Nie priemer valčeka, ale hrúbka jeho jadra rozhoduje o tom, či sa s ním pohodlne dostanete do priestoru medzi rebrami. Vyskúšať si to môžete ešte pred samotným natieraním, aby ste mali istotu, že ste nakúpili správne. Valček pred skúškou vyperte vo vode, aby sa jeho vlákna poddali a tvarovali podľa valcovanej plochy.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. eva Krajcovicova says:

    dobry napad

  2. milan rosa says:

    Pre kvalitnéjsi náter použiť VODOU RIEDITELNY NÁTER FARAAD .max.belosť .

  3. KOCKA says:

    A co tak natriet to pred vykurovacou sezonou aby si nemusel fetovat akrylat?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.