čistenie radiátora
Zdroj: iStock

Ako vyčistiť radiátory, aby ste ušetrili za teplo?

Kedy ste naposledy čistili radiátory? Na vyhrievacie telesá pri upratovaní zabúdame najčastejšie. Hromadenie prachu na radiátoroch nie je len nepekné, ale môže zabrániť ich efektívnemu fungovaniu. Leto je ideálne obdobie, aby sme im dopriali dôkladnú očistu. Prinášame niekoľko tipov, ako na to.

V letných mesiacoch sú radiátory tým posledným, na čo myslíme. Zmeňme to a doprajme im poriadne čistenie. Mimochodom, prach z radiátorov by sme mali odstraňovať pravidelne každý týždeň – bez ohľadu na obdobie. Usadený prach sa vrství a postupne vedie až k zvýšeným nákladom za vykurovanie.

Prečo? Pretože sa teplo z radiátorov uvoľňuje ťažšie a my máme pocit, že nekúria dostatočne. A tak zosilníme ich výkon na maximum. To, samozrejme, zasiahne aj do našej peňaženky.

čistenie radiátora od prechu
Zdroj: iStock

Ako vyčistiť radiátory od nánosov prachu?

1. krok – Vysávač s násadou

Samozrejme, v letnom období to nie je nevyhnutné, ale počas ostatných dní, keď sa kúri, na samotný čas čistenia radiátory vypnite. Ešte predtým, ako ich poutierate prachovkou, použite vysávač. Dobrým pomocníkom je úzka dlhšia násada, ktorá je vo výbave niektorých vysávačov, ale dá sa dokúpiť aj samostatne. Je to veľmi šikovná pomôcka. Využijete ju na mnohých miestach v domácnosti. Môžete ňou jednoducho povysávať odrobinky v príborníku, skrinky v kuchynskej linke, priestor za sporákom či práčkou a rôzne zákutia v domácnosti, kde sa hromadí prach kvôli tomu, že sú nedostupné.

2. krok – Preč s hrubou špinou

Vezmite si špachtľu alebo kúsok dreva, prípadne aj varechu a obaľte ju handričkou z mikrovlákna. Pripevnite gumičkou alebo páskou, aby sa nehýbala. Pod radiátor dajte nejakú fóliu alebo starú handru a vyčistite každý kút radiátoru. Môžete použiť aj kefu s jemnými štetinami.

čistenie radiátora
Zdroj: iStock

3. krok – Saponát a voda

Naplňte vedro teplou vodou so saponátom a pomocou špongie utrite všetky dostupné miesta radiátora. Mala by byť vlhká, ale tak, aby z nej nekvapkala voda. Na menej dostupné miesta použite špachtľu, ktorú ste si vyrobili v predchádzajúcom bode, len ju namočte do saponátovej vody. Nakoniec radiátor dôkladne osušte handričkou z mikrovlákna. Dočistite miesta, ktoré ste pri umývaní mohli zašpiniť. Niekedy sa prach zachytáva aj na stene.

čistenie radiátora
Zdroj: iStock

Náš tip: Ak si všimnete na radiátoroch hrdzu alebo olúpanú farbu, zvážte ich natretie nanovo. Starú farbu treba ošmirgľovať a natrieť novým náterom. Aj staré radiátory po takejto úpravy vyzerajú dobre, navyše vôbec nemusia mať bielu farbu. Neverili by ste, koľko to spraví v celkom vzhľade miestnosti!

oživenie starého radiátora žltým náterom
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.