Ako vyrobiť násadu na kladivo
Galéria (12)

Ako vyrobiť násadu na kladivo

Starým kladivám sa to stáva často. Násada zostarne a zlyhá vždy vtedy, keď to najmenej potrebujete. Náhradnú si môžete vyrobiť v priebehu pár desiatok minút. Ak máte k dispozícii TVRDÉ drevo, akým je buk alebo jaseň, akoby ste už NOVÚ násadu mali hotovú.

Galéria

Násada na kladivo
Násada na kladivo
Násada na kladiv
Násada na kladivo
Násada na kladivo
Násada na kladivo
Násada na kladivo
Násada na kladivo

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 30 minút
náklady: 0,10 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 0,10 €
(skutočná spotreba)
 masív 0,05
suché poleno z tvrdého dreva
 napúšťadlo 0,05 €
 fermež

NÁRADIE A POMÔCKY
• píla
 brúska
 kladivo

POSTUP

1. UVOĽNENIE Z kladiva uvoľníme pôvodnú násadu. Zvyčajne pomôže odpíliť ju tesne pri hlave a vytĺcť ju opačným smerom, ako bola založená.

2. REZANIE Zo suchého klátika si vyrežeme dosku v hrúbke hlavy kladiva. Použiť môžeme buk alebo jaseň, do úvahy však prichádzajú aj iné tvrdé dreviny.

3. NÁČRT Ceruzou si na dosku načrtneme kontúry rúčky. Detaily si nevyžadujú prílišnú precíznosť, ide len o hrubý obrys na vypílenie.

4. VYPÍLENIE Načrtnutý tvar si vypílime pásovou alebo priamočiarou pílou. Viac nás zaujíma priamosť rúčky samotnej ako jej symetrie a dokonalosť.

5. ODHRANENIE Pod ostrým uhlom opílime hrany, aby nám vznikol plochý šesťhran. Ak nemáme na tento úkon vhodnú pílu, obrúsime ich rašpľou.

6. TVAROVANIE Brúsnym kotúčikom vytvarujeme rukoväť tak, aby sadla do ruky, a vyformujeme krk násady, aby nám do nej pasovala kovová hlava kladiva.

7. ZÁREZ Pílou vytvoríme zárez v prednej časti násady, pomôže nám to pri osádzaní hlavy. Má byť čo najužší a s hĺbkou zhruba 2 cm.

8. KLINOK Z odrezkov si vyrežeme klinok s vhodným stúpaním. Dôležité je, aby vlákna dreva smerovali po jeho dĺžke (nie naprieč klinkom). Špičku pribrúsime.

9. NABÍJANIE Hlavu osadíme na násadu a do škáry rezu vtlčieme klinok. Pretŕčajúcu časť odpílime a zrovnáme, prípadne zbrúsime čelnou brúskou.

10. VYHLADENIE Násadu vyhladíme brúsnou hubkou tak, aby sme strhli posledné zvyšky ostrých hrán. Gradovaním jemnosti dosiahneme hladký povrch.

11. NAPUSTENIE Čap aj násadu po tzv. vyklinovaní opakovane napustíme fermežou, čím spevníme povrch a uzamkneme spojenie. Použiť však možno aj lak či farbu.

dobré rady

Iba suché drevo Drevo použité na výrobu násady musí byť nielen dôkladne preschnuté, ale musí zo seba v interiéri aj „vydýchať“ paru. Inak by sa mohlo stať, že sa násada napriek snahe o jej dokonalé vyklinovanie časom uvoľní, pretože sa použité drevo zosuší.

Správna dĺžka Príliš dlhá násada pohodlie nepridá a krátka zasa uberá zo sily, ktorú dáva kladivo do práce. Ak nemáte cit pre odhadnutie správnej dĺžky, riaďte sa pôvodnou násadou alebo si ju prirovnajte k niektorému z iných kladív v dielni s podobnou hmotnosťou. Tá býva zväčša vyrazená do oceľovej časti na viditeľnom mieste.

Text a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám, 9/2014, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Milan says:

  ak chcete mať kvalitnú násadu, nepoužívajte bukové drevo, ale jaseňové, poprípade liesku. Určite by som zárez na klin nerobil vertikálne, ale koso. Tým sa sila trenia prenesie po celom obvode a určite sa tak rýchlo neuvoľní. Dĺžku rúčky treba určiť podla seba a podla práce na ktorú to kladivo potrebujeme. Ešte by som doporučil rúčku prelakovať, jemne prebrúsiť a zas prelakovať. takto urobená násada vydrží dlho, ale nesmieme kladivo nechávať na daždi a pod.

  1. 3jjj says:

   buk naozaj nie je príliš dobrý na poriská. a nepoužívam pílené, ale štiepané polienko.

 2. Anonym says:

  kupim hotove a mam pokoj!!!!

 3. lubos says:

  naco si stiahol krk na tej nasade tak na tenko?? poznas poriz?poleno,sekera,poriz a snad dlatko na naseknutie na klin.tot vsio…zahladit sa da aj kusom rozbiteho skla.a nelakovat.je to zbytocne.asi je to Tvoja prva nasada..vela zdaru :/..

 4. Bohus says:

  Dlzka nasady je dana fyzikou vola sa to stred razu a je dana hmotnostou daného naradia kladiva, sekery… v opacnom pripade ten kto robi kazdy den s danym naradim pride o ruky pretoze sa mu do ruk prenasaju vsetky vibracie. Da sa to zratat. Profi naradie to ma vyriesene.

 5. Peter Weiss, bývalý predseda SDĽ says:

  SDĽ by privítala aj návod na renováciu kosáka ! Peter Weiss, bývalý predseda SDĽ

 6. ppppp says:

  lol vam drbe kupim nove kladivo za 2 eura

 7. Petr says:

  Buk je naprosto špatnej a nevhodnej na násady, páč se pod rázy drolí. Navíc dnešní násady jsou soustružené a to je úplně mimo mísu. Všechno je to levný, všechno je to mražený, všechno je to na hovno. 🙂 Jasan a Habr super.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.