stojan na casopisy
Galéria (4)

Stojan na časopisy

V každej domácnosti sa nájdu časopisy alebo noviny. Veľmi často však máme problém s ich uložením. Preto si zhotovíme jednoduchý stojan z lepeného bukového dreva s hrúbkou 18 mm.

Galéria

Postup prác
– Kotúčovou pílou vyrežeme tri dielce, na ktorých urobíme priamočiarou pílou oblúky.
– Dielce dobre vybrúsime, najlepšie na kotúčovej brúske.
– Na strednej doske, ktorá nám bude slúžiť ako medzistena aj rúčka pri prenášaní, vyrežeme otvor na uchopenie. Na jeho vytvorenie je najlepšie použiť priamočiaru pílu, pre ktorú vytvoríme priestor na rez vrtákom s väčším priemerom. Všetky vonkajšie hrany zrazíme hornou frézovačkou.
– Potom vytvoríme otvor na umiestnenie bukových tyčiek. Otvor na prostrednej doske je priebežný, otvory na krajných doskách vedieme do hĺbky 2/3 hrúbky dosky.
– Dosky k podstave pripevníme pomocou kolíkov. Na každú použijeme 3 kolíky. Tento spoj môžeme nahradiť skrutkami, ktoré nie sú také náročne na presnosť vyhotovenia ako kolíkový spoj.
– Povrchovú úpravu urobíme lakom, prípadne voskom, ktorý nanesieme na výrobok štetcom alebo nastriekame. Stojan je hotový, keď ho prebrúsime a nanesieme na nej druhú vrstvu laku.


ČísloMateriálRozmery (mm)Množstvo (ks)
1.Lepené drevo – buk260 × 330 × 181
2.Lepené drevo – buk260 × 260 × 182
3.Lepené drevo – buk300 × 250 × 181
4.Bukové tyčky20 × 2132
5.Bukové kolíky8 × 329

Patrik Pekala
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje