stylove drevo
Galéria (6)

Štýlové drevo

Krátkozraké je prijímanie aktuálnych trendov. Môže sa vám stať, že po piatich alebo viacerých rokoch sa budete čudovať svojmu výberu, alebo v horšom prípade budete sklamaní už o rok, keď zistíte, že farebnosť kuchynskej zostavy je „out“ alebo že vysoký lesk na povrchu kuchynskej linky bol snom vašej svokry, a nie vaším prianím.

Galéria

Predsa len sa vám žiada modernej dynamickej kuchyne, a pritom nechcete, aby priskoro vyšla z módy? Ak je vám chladná elegancia cudzia a pri rustikálne ladenom nábytku nechápete jeho opodstatnenie v súčasnom bývaní, tak vám snáď ulahodí kombinácia moderného dizajnu a materiálov s dôverne známym drevom.

Farebné lakované časti kuchynských zostáv obľubujú kontrast s drevenými plochami alebo prvkami. (HAKA)Každá drevená plocha má svoju neopakovateľnú charakteristickú štruktúru a odtieň. Takto sa drevené časti nábytku stávajú originálmi, ktoré vyniknú popri farebne a materiálovo jednoduchých hladkých plochách. (Team7)

Drevený základ
Kuchynské zostavy vo svojej variabilite ponúkajú výber kuchynských liniek s drevenými prvkami, ktoré niekde tvoria len prírodný akcent, inde zas „uzemňujú“ nadmieru bielych či kovových hladkých plôch. Drevené prvky z masívu alebo dyhové či dokonca laminátové povrchy, ktoré využívajú efekt kresby, charakteristickej štruktúry a farebných odtieňov rôznych druhov dreva, vnesú do kuchyne neopakovateľný a nadčasový rozmer. Bukové drevo sa pekne vyníma v susedstve krémových či baklažánových plôch alebo rôznych odtieňov modrej či zelenej farby. Zebrano sa dobre cíti vedľa plochy v odtieni lomenej bielej alebo karamelového odtieňa. Kto má rád väčší kontrast, ten uprednostní drevené povrchy s výraznou kresbou drevín typu dub, orech, zebrano, tík či slivka. Naopak – napríklad javor, buk alebo jelša sú výrazovo oveľa komornejšie.
–>
Nepopierateľná je elegancia kuchynského nábytku, v ktorom sa kombinuje masívne drevo s lakovanými farebnými plochami. V prípade, že kostru kuchynskej linky tvorí spomínaný masív a dvierka či čelá zásuviek sú farebne lakované, fóliované alebo ich chráni laminát so zaujímavým farebným odtieňom (cenovo menej náročný), potom si pri ich výbere môžeme dovoliť aj farebné excesy a po čase domácnosť finančne nezruinuje výmena týchto častí nábytku za nové.

Zadnú plochu za pracovným, umývacím či varným centrom môžu tvoriť aj laminátové dosky, ktorých spodný okraj chráni tenká hliníková prechodová lišta alebo pás nehrdzavejúcej ocele. (Dano Veselský)Nadčasová kuchyňa sa zvyčajne priznáva k dreveným prvkom. Jednoduché tvary a priame línie sa dobre znesú s kresbou dreva alebo zdôraznením rastra skriniek či zásuviek drevenými hranami. (HAKA)

Elegantne s drevom
Chrómové a antikorové prvky decentne tvoria hranice práve tam, kde v kuchynskej zostave jeden materiál strieda druhý. Kovové lišty, hrany, úchytky a zasklené plochy patria aj v prípade kuchýň zameraných na drevené povrchy k nevyhnutným doplnkom moderného štýlu. Opäť ide o premyslené využitie kontrastu použitých materiálov. V jednom priestore sa však neodporúča uplatniť viac ako jeden druh dreviny. Pri výrobe luxusnejších, ale aj štandardných kuchynských liniek sa uprednostňuje masívne drevo alebo prírodné dyhy. V prípade tmavších alebo malých kuchýň sa nenechajte zviesť k tmavým verziám nábytku. Stále platí, že pocit väčšieho priestoru docielite použitím vysokého lesku a svetlejších pastelových odtieňov, ktoré odrážajú svetlo. Aj drevené povrchy vyberajte spomedzi svetlých drevín – dub svetlý, javor svetlý, buk zlatý, breza, a podobne. Ak vám teda nie je po vôli farebná pestrosť, tak sa môžete tešiť zo skutočnosti, že akékoľvek drevo vyzerá výborne v kombinácii s bielym povrchom; rovnako s lesklým, ako aj matným.

Text: Marína Ungerová
Foto: archív
Zdroj: RSZ – Všetko o kuchyni

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.