Štýlové drevo
Krátkozraké je prijímanie aktuálnych trendov. Môže sa vám stať, že po piatich alebo viacerých rokoch sa budete čudovať svojmu výberu, alebo v horšom prípade budete sklamaní už o rok, keď zistíte, že farebnosť kuchynskej zostavy je „out“ alebo že vysoký lesk na povrchu kuchynskej linky bol snom vašej svokry, a nie vaším prianím.
Galéria
Predsa len sa vám žiada modernej dynamickej kuchyne, a pritom nechcete, aby priskoro vyšla z módy? Ak je vám chladná elegancia cudzia a pri rustikálne ladenom nábytku nechápete jeho opodstatnenie v súčasnom bývaní, tak vám snáď ulahodí kombinácia moderného dizajnu a materiálov s dôverne známym drevom.
Drevený základ
Kuchynské zostavy vo svojej variabilite ponúkajú výber kuchynských liniek s drevenými prvkami, ktoré niekde tvoria len prírodný akcent, inde zas „uzemňujú“ nadmieru bielych či kovových hladkých plôch. Drevené prvky z masívu alebo dyhové či dokonca laminátové povrchy, ktoré využívajú efekt kresby, charakteristickej štruktúry a farebných odtieňov rôznych druhov dreva, vnesú do kuchyne neopakovateľný a nadčasový rozmer. Bukové drevo sa pekne vyníma v susedstve krémových či baklažánových plôch alebo rôznych odtieňov modrej či zelenej farby. Zebrano sa dobre cíti vedľa plochy v odtieni lomenej bielej alebo karamelového odtieňa. Kto má rád väčší kontrast, ten uprednostní drevené povrchy s výraznou kresbou drevín typu dub, orech, zebrano, tík či slivka. Naopak – napríklad javor, buk alebo jelša sú výrazovo oveľa komornejšie.
–>
Nepopierateľná je elegancia kuchynského nábytku, v ktorom sa kombinuje masívne drevo s lakovanými farebnými plochami. V prípade, že kostru kuchynskej linky tvorí spomínaný masív a dvierka či čelá zásuviek sú farebne lakované, fóliované alebo ich chráni laminát so zaujímavým farebným odtieňom (cenovo menej náročný), potom si pri ich výbere môžeme dovoliť aj farebné excesy a po čase domácnosť finančne nezruinuje výmena týchto častí nábytku za nové.
Elegantne s drevom
Chrómové a antikorové prvky decentne tvoria hranice práve tam, kde v kuchynskej zostave jeden materiál strieda druhý. Kovové lišty, hrany, úchytky a zasklené plochy patria aj v prípade kuchýň zameraných na drevené povrchy k nevyhnutným doplnkom moderného štýlu. Opäť ide o premyslené využitie kontrastu použitých materiálov. V jednom priestore sa však neodporúča uplatniť viac ako jeden druh dreviny. Pri výrobe luxusnejších, ale aj štandardných kuchynských liniek sa uprednostňuje masívne drevo alebo prírodné dyhy. V prípade tmavších alebo malých kuchýň sa nenechajte zviesť k tmavým verziám nábytku. Stále platí, že pocit väčšieho priestoru docielite použitím vysokého lesku a svetlejších pastelových odtieňov, ktoré odrážajú svetlo. Aj drevené povrchy vyberajte spomedzi svetlých drevín – dub svetlý, javor svetlý, buk zlatý, breza, a podobne. Ak vám teda nie je po vôli farebná pestrosť, tak sa môžete tešiť zo skutočnosti, že akékoľvek drevo vyzerá výborne v kombinácii s bielym povrchom; rovnako s lesklým, ako aj matným.
Text: Marína Ungerová
Foto: archív
Zdroj: RSZ – Všetko o kuchyni
Komentáre