image 36539 25 v1

Výhody a nevýhody živého plotu z červenolistého buka

Pri prechádzke chatovou oblasťou som objavila živý plot z červenolistého buka. Nikdy som však mladé rastliny buka nevidela v predaji. Chcela by som si vytvoriť presne takýto plot okolo vidieckej chalupy. Aké sú jeho výhody a nevýhody? (Mária K. Jablonica)

Červenolisté formy buka lesného (Fagus sylvatica ’Purpurea‘) sú mimoriadne vizuálne príťažlivé. Rastliny dostanete kúpiť v špecializovaných záhradníctvach, často si ich treba vopred objednať. Takýto živý plot odporúčame len do menších záhrad, na ohraničenie väčších pozemkov sa nehodí. Jeho výhodou je, že zostáva hustý aj v zime. Aj keď ide o opadavú drevinu, listy sa udržia na konárikoch dlho do zimy. Navyše, vtedy majú listy zaujímavý zlatistý odtieň. Buku sa bude dobre dariť v polotieni, ale aj v tieni – tu však nemusí byť tak pekne vyfarbený. Vhodné sú preň vyššie polohy, priepustné a humózne pôdy. Drevine vyhovuje vyššia vzdušná aj pôdna vlhkosť, sucho jej škodí, hlavne počas leta. Ak má splnené všetky podmienky, ročné prírastky môžu byť až do 50 cm. Rez znáša veľmi dobre, treba ho robiť 2-krát ročne. To stačí na udržanie pekného tvaru. Drevinu vysádzajte na jeseň (aj bez koreňového balu), aspoň 4 ks na 1 m. Pre pohodlné tvarovanie neodporúčame nechať tento živý plot prerásť výšku 2,5 m.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje