image 29568 25 v1
Galéria (4)

Príprava palivového dreva

Vykurovanie drevom predstavuje jeden z najlepších ekologických variantov. Drevo je navyše obnoviteľná surovina, ktorá patrí medzi ekologické zdroje vykurovania a je šetrná k životnému prostrediu. Prináša však aj ďalšie výhody.

Galéria

Palivové drevo - Akumulátorová-pila-Husqvarna-436-Li
Palivové drevo - autotune_page3
Palivové drevo - H150-0145-uvod

Výhody vykurovania drevom

• výroba tepla je ekologická
• v porovnaní s ostatnými zdrojmi (predovšetkým plynom) je drevo lacnejšie
• v porovnaní s uhlím sa drevo ľahšie a čistejšie skladuje, aj manipulácia je jednoduchšia
• horením vzniká len minimálny odpad, ktorý navyše možno použiť ako hnojivo

Druhy dreva

Každé drevo má inú štruktúru a pevnosť. Každý druh má preto aj drobné odlišnosti v použití.
• Do kozubovej pece je vhodné tvrdé drevo ako hrab, breza, agát, jelša, buk, dub, jaseň alebo drevo z ovocných stromov. Všetky tieto druhy dreva horia pomalšie a zachovávajú si veľké množstvo žeravých uhlíkov, ktoré generujú teplo dlhé hodiny.
• Drevo z listnatých stromov, ako je lipa, gaštan, topoľ, vŕba či osika, horia pomerne rýchlo, preto sa hodia skôr na rozhorenie.
• Na vykurovanie sa dajú použiť niektoré aj ihličnany – borovica a červený smrek. Horia však rýchlo, produkujú viac odpadu a živica v nich spôsobuje zanášanie komína. Dobrým univerzálnym drevom je smrek.
• Na vykurovanie s neodporúča chemicky ošetrené drevo, železničné podvaly či lisované drevotrieskové dosky. Znečisťujú pec aj komín a naviac ich spaľovaním vznikajú nebezpečné toxické exhaláty.
• Určite v peci nikdy nespaľujeme staré palety, odpadky, preglejky, alebo navoskované drevené predmety.

Príprava dreva

Pri príprave palivového dreva treba dodržať niekoľko zásad. Aby bolo čím kúriť po celú zimu, myslíme na prípravu dreva už teraz. Nesmieme zabúdať, že drevo má rozdielne vlastnosti a tie sa prejavujú už pri jeho spracovaní. Základné pravidlo však znie – drevo treba spracovať čo najskôr.

Drevo z čerstvo zoťatých stromov sa spracováva oveľa lepšie, ako to preschnuté. Zároveň kusy dreva ihneď po spílení začínajú vysychať zvnútra. Môže to znieť zvláštne, ale napríklad tvrdé dubové drevo sa spiľuje oveľa ľahšie ako topoľové, ktoré je výrazne mäkšie. Ak si odmyslíme eben, tak medzi najtvrdšie druhy dreva patrí dub, javor, jaseň či buk. Najmäkšie sú naopak smrek, borovica, jedľa, osika, jelša, lipa a topoľ.

Neoceniteľný pomocník

Vysoký používateľský komfort pri príprave palivového dreva prinesú motorové píly Husqvarna so systémom LowVib, ktorého výkonné tlmiče efektívne absorbujú vibrácie. Naše ruky tak budú ušetrené od zbytočnej námahy a ani po dlhom pílení v nich nestratíme cit. Kvalitná píla by mala mať pohodlné bočné napínanie reťaze, vďaka ktorému možno reťaz okamžite a bez zložitých úkonov napnúť. Údržbu rovnako uľahčuje systém Air InjectionTM, ktorý odstraňuje prach a nečistoty zo vzduchu skôr, než sa dostanú ku vzduchovému filtru. Tým sa zaistia nielen dlhšie intervaly medzi čistením filtra, ale súčasne sa zvyšuje životnosť motora.

www.husqvarna.sk.

PR článok spoločnosti: Husqvarna Slovensko s.r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.