Vysádzame popínavý plamienok

Vysádzame popínavý plamienok

Plamienky skrášľujú pergoly a treláže, sú nádherné spolu s popínavými ružami na rôznych konštrukciách. A nevzhľadné staré ploty? Tak tie dokážu tieto dlhoveké a nenáročné popínavé rastliny zmeniť na nepoznanie.

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 1 hodina
náklady: 11 €
ľudia: 1
obdobie: počas celej sezóny

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál 11 €
• plamienok alpínsky 8 €
Clematis alpina
• záhradnícky substrát 3 €
20 l

Pomôcky
 fólia na zeminu z výkopu
 rýľ
 záhradnícke nožnice
 krhla s vodou
 ostrý nôž


PRACOVNÝ POSTUP


1. Kamene
Z miesta, kde budeme plamienok vysádzať, odhrnieme kôrový mulč, v našom prípade to bola vrstva štrku. Kamene si odložíme do pripravenej nádoby. 


2. Narezanie
V mieste výsadby narežeme pomocou ostrého noža do kríža mulčovaciu textíliu. Dáme pozor, aby sme nepoškodili rozvody závlahy. 

3. Výkop
S využitím ostrého rýľa vykopeme výsadbovú jamu hlbokú asi 40 cm. Zeminu z výkopu dáme na pripravenú fóliu, neskôr sa nám s ňou bude lepšie manipulovať. 

4. Čistenie jamy
Z výsadbovej jamy vystriháme všetky korene. Zakoreňujúcemu sa plamienku by odoberali vlahu. 

5. Primeranie
Skôr než plamienok vysadíme, si ho primeriame – aj s nádobou ho vložíme do jamy. Ak je jama plytká, prehĺbime ju, naopak, ak je hlboká, dosypeme substrát alebo kompost. 

6. Vybratie rastliny
Rastlinu opatrne vyberieme z vegetačnej nádoby, v ktorej sme ju kúpili. Dáme pozor, aby sa koreňový bal nerozpadol. Skontrolujeme korene. 

7. Voda
Na dno jamy nalejeme odstátu vodu – podporí rýchlejšie zakoreňovanie dreviny. To je dôležité najmä pri letnej výsadbe. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste8. Výsadba
Rastlinu vložíme do pripravenej jamy. Povrch balu by mal byť asi o 5 cm nižšie, ako je okolitá pôda. Rastlinu sadíme mierne našikmo, nie ďaleko od plota. 

9. Dosypanie
Koreňový bal zasypeme zeminou z výkopu (vrchná časť ide ku koreňom) alebo kvalitným záhradníckym substrátom. Zeminu pritlačíme okolo koreňov. 

10. Zálievka
Vysadený plamienok dôkladne zalejeme. Podľa potreby dosypeme zvyšný substrát. 

11. Mulčovanie
Pôdu zakryjeme mulčovacou textíliou a nakoniec štrkom, ktorý sme si odložili pred výsadbou nabok. Foto: Dano Veselský

dobré rady

Termín
Ideálnym obdobím na výsadbu plamienkov je jar alebo jeseň. S koreňovým balom ich však môžeme vysádzať aj počas leta.

Miesto
Plamienky na to, aby sa bohato rozrástli a pekne kvitli, potrebujú slnečné miesto, pričom miesto, odkiaľ vyrastajú, musia mať zatienené. Ideálne nižšou trvalkou. Potrebný bude po vysadení pravidelný prísun vlahy (10 l krhla raz za 8 dní) aj živín. Nezalievajú sa listy ani kvety. Výsadbová jama by mala byť asi 40 cm široká aj hlboká. V prípade ťažších pôd je dobré na dno jamy nasypať drobný štrk.

Výsadba
Pred výsadbou je dobré drevinu dobre zaliať, prípadne koreňový bal namočiť na asi 20 min. do vody. Koreňový bal sa nesmie nikdy rozoberať. Plamienok má obzvlášť jemné a citlivé korienky a rastlina by sa dlho regenerovala. Vysádza sa asi 40 cm od plota, aby sa voda počas dažďa dostala bez problémov ku koreňom. Rastlina musí byť mierne naklonená (k plotu).

Výživa a priväzovanie
Na prihnojovanie zakorenených plamienkov je možné použiť kompost, rohovinovú drvinu alebo múčku, prípadne kvalitné viaczložkové hnojivo. Praktické sú tekuté hnojivá, ktorými možno prihnojovať počas vegetačného obdobia raz týždenne. Dlhé výhony tejto dreviny treba spočiatku priväzovať k plotu či pevnej opore.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.