image 42311 25 v1
Galéria (12)

Ako si založiť väčšie záhradné jazierko

Hlavnou úlohou je vytvorenie vodotesnej obálky, v ktorej sa voda nielenže bude držať, ale aj napríklad cirkulovať a vytvárať tak vhodné prostredie pre ryby a vodné rastliny. Výkop jazierka rešpektuje základne zóny – terasy

Galéria

Zakladáme jazierko
Zakladáme jazierko
Zakladáme jazierko
Zakladáme jazierko
Zakladáme jazierko
Zakladáme jazierko
Zakladáme jazierko
Zakladáme jazierko

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: +++++
ČAS: 3 týždne
NÁKLADY: 3 000 €
ĽUDIA: 2 až 3
OBDOBIE: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ POSTUP

MATERIÁL 3 000 €
na výstavbu jazierka 5,5 × 12 m

 jemný piesok

 jazierková fólia

 jazierková technológia

 osvetlenie

 kamenný zásyp

 veľké kamene

• geotextília

biela priepustná netkaná – na oddelenie vrstiev (200 g/m2)

POSTUP

1. PÔVODNÝ STAV
Takto vyzeralo jazierko pôvodne – bolo malé a plytké so slabo podporovanou vegetáciou. Neskôr z neho začala unikať voda. Bola potrebná rekonštrukcia. 

2. PIESKOVÉ PODLOŽIE
Na dno a steny jazierka nanášame obyčajný piesok. Tvorí základnú ochrannú vrstvu jazierkovej fólie proti ostrým skalám a koreňom rastlín. 

3. OCHRANA FÓLIE
Nasleduje biela priepustná netkaná geotextília na oddelenie (separáciu) vrstiev s hmotnosťou 200 g/m2. Plní separačnú, drenážnu a najmä ochrannú funkciu.

4. JAZIERKOVÁ FÓLIA
Samotná jazierková fólia sa osadzuje vcelku môže mať hrúbku 0,5 mm, ale len pre malé jazierka do 2 m3. V našom prípade potrebujeme fóliu hrubú aspoň 1 mm. 

5. NÁSYP RIEČNEHO ŠTRKU
Ešte pred štrkovým zásypom umiestňujeme na dno jazierka potrebnú jazierkovú technológiu. Potom pokryjeme riečnym oblým štrkom všetky zóny jazierka. 

6. VEĽKÉ KAMENE
Na dno hlbších zón môžeme vysádzať vodné rastliny, pričom jazierko pomaly napúšťame. Úplne na záver nasleduje osadzovanie veľkých kamenných blokov.

7. OSADENIE DREVENEJ LÁVKY
Drevená lávka (mostík) tiež prešla rekonštrukciou, použili sme tvrdé drevo aspoň na nosnú a pochôdznu konštrukciu (dub, agát, tropické drevo). 

8. NAPUSTENIE VODY
Spustenie techniky na jej filtráciu a preskúšanie všetkých funkcií vodostreku, vodopádu a osvetlenia ukončujú zhotovenie jazierka. 

9. ÚPRAVA OKOLIA
Môže sa urobiť aj neskôr a patrí k nej vytvorenie spevnených plôch, vysadenie pobrežných rastlín, odpočívadla a pod. Jazierko je potom kompletne hotové. 

rozmery jazierka

dobré rady

HĹBKOVÉ ZÓNY
Po obvode jazierka sa nachádza močiarna zóna s hĺbkou 15 až 30 cm. Nasleduje pobrežná zóna v hĺbke 40 cm. V hĺbke 80 až 120 cm sa nachádza hlboká zóna. V tejto časti jazierko nebude zamŕzať, čo je nutné v prípade prezimovania rýb. Sklon stien je strmý (maximálne 45°), prerušovaný jednotlivými zónami.

VODNÁ TECHNOLÓGIA
Na udržanie čistoty vody potrebuje jazierko technologické vybavenie v podobe čerpadla a biologickej filtrácie a na zber nečistôt je nutný aj skimmer. Na stanovenie správneho výkonu technológie je nutné vedieť, že čerpadlo musí byť schopné prečerpať celý objem jazierka za dve hodiny. Ak ale chceme chovať aj ryby, výkon čerpadla sa musí zdvojnásobiť. Ryby sú totiž na zdroj znečistenia vody veľmi citlivé. Pri osadzovaní technológie sa rozmiestňujú aj podvodné svietidlá, tie môžu nasvecovať iba vodnú hladinu alebo konkrétny prvok – vodopád, osadené skaly. Poznáme halogénové alebo čoraz obľúbenejšie a ekonomickejšie LED svietidlá s príkonom 1 až 5 W.

KAMENNÝ ZÁSYP
Estetickou úpravou je kamenný zásyp. Ten robíme zásadne iba z riečneho kameniva. Žiadny kameň nemôže mať ostré hrany. Hrozí poškodenie jazierkovej fólie.

VEĽKÉ SKALY
Masívne kamenné bloky nám slúžia na zafixovanie hrán jazierka, spevnenie brehov a esteticky sa nimi vieme priblížiť k prírodným vodným plochám. Umiestňovať ich ale musíme opatrne, za žiadnych okolností sa nesmie narušiť vodotesnosť jazierka.

Text a vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2017

  1. LIam says:

    naša rada ori zakladaní takéhoto a vlastne každého jedného jazierka je kľúčové vybrať si tú najlepšiu možnú hydroizolačnú fóliu nakoľko ich ej na trhu pomerne dosť a ozaj dobrých je len pár…my sme si dali na jazierko fatrafol aquaplast 805-ku a práca s ňou jedna radosť a ten materiál je hne%d cítiť že je iný než bežné fólie

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje