Prírodný osviežovač vzduchu, ktorý pohltí kuchynské pachy
Uvažovali ste už niekedy o tom, že vonné prípravky do domácností, či už do zástrčky, gélové alebo vonné sviečky, obsahujú množstvo chemikálií? V konečnom dôsledku vám viac uškodia ako pomôžu. Aj príroda má veľmi silné a účinné „parfumy“, ktoré dokážu pohlcovať hoci aj kuchynské pachy. Vyskúšajte napríklad petržlenovú vňať s citrónom!
Nepríjemné pachy z kuchyne
Najintenzívnejšie pachy vznikajú väčšinou v kuchyni. Nie každému je vôňa cibule, cesnaku, varenej brokolice, vajec a ďalších potravín príjemná. Je mnoho ľudí, ktorým sa z vyprážania zdvíha žalúdok, nemôžu cítiť rybu, prípadne iné potravy. V tomto prípade nepomôže ani digestor, či dokorán otvorené okno. Navyše, pach zostáva ešte dlho v miestnosti. Problém sa znásobuje v bytoch s modernou dispozíciou, kde je prepojená kuchyňa s obývačkou. Čo s tým?
Odtok a zvyšky po varení
Netreba zháňať drahé osviežovače vzduchu. Jednoduchý, prírodný a účinný spôsob ako prevoňať kuchyňu bez chémie a čo najrýchlejšie je kombinácia citrónu s petržlenovou vňaťou.
Varený domáci osviežovač s okamžitým účinkom
Vyrobíte si ho jednoducho a rýchlo. Potrebujete jeden veľký citrón a za hrsť čerstvej petržlenovej vňate. Omnoho lepšia je vami dopestovaná (a práve odstrihnutá) ako kúpená vňať, ktorá je súčasťou petržlenu – tá je už zvädnutá a neobsahuje toľko arómy ako samotná čerstvá, práve odstrihnutá vňať, ktorú si dopestujete ako bylinku.
Postup prípravy
Citrón nakrájate na hrubšie plátky a vložte ich do hrnca. Pridajte petržlenovú vňať, zalejete vodou z vodovodu a varte. Túto skvelú kombináciu nechajte variť pokiaľ nevyženie nepríjemné pachy. Zvyčajne stačí 20 minút, v ojedinelých prípadoch to môže trvať aj trištvrte hodinu. Pozor na to, aby voda nevyvrela, možno bude treba trošku doliať. Výsledkom je príjemná citrusová vôňa, pohlcujúca všetko, čo vám nevoňalo.
Prečo sa oplatí pestovať petržlenovú vňať?
Každému jedlu dodá príjemnú arómu – nielen zemiakom, na ktoré ju dávali naše staré mamy. Spestrí omáčky, šaláty, polievky, omelety, šťavu k mäsu, cestoviny – čokoľvek. Má veľké zdravotné výhody. Obsahuje vodu, bielkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, železo, zinok, meď, vápnik, draslík, fosfor, horčík, selén, sodík, mangán, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, luteín, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú.
Pozitívne pôsobí na trávenie, cievy, krv, posilňuje kosti, imunitu, lieči hnačku, infekcie, rozpúšťa cholesterol. Podporuje aj krásu a pružnosť pokožky.
A viete, čo je jej najväčšou výhodou?
Na to, aby ste si vypestovali petržlenovú vňať, nepotrebujete záhradku. Dá sa to aj v byte na balkóne či v kuchyni na okne. A potom už stačí kedykoľvek odstrihnúť potrebné množstvo. Môžete vyskúšať aj čaj z vňate alebo si ňou len ozdobiť raňajkový chlieb. Čaj z petržlenovej vňate čistí močové cesty, má močopudný účinok, podporuje trávenie.
Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
je to podvodny komentàr… neverte tomu… jedine cibula pomàha
najlepší je aj samotný citrón… Ale treba nechať vrieť aspoň 1/2 hodiny. Samozrejme v malej miestnosti. Vo väčšej je to nepostačujúce, ale treba vysúšať…