Výroba domácich čistiacich prostriedkov
Zdroj: Shutterstock

Lacné a účinné aj bez chémie! Vyrobte si doma univerzálny čistiaci prostriedok, dezinfekciu aj tablety do umývačky

Záleží vám na životnom prostredí a chceli by ste byť ohľaduplní k prírode aj pri upratovaní domácnosti? Vyrobte si vlastných ekologických pomocníkov – lacných, bezpečných a veľmi účinných aj bez chémie.

Prečo používať ekologické čistiace prostriedky

Je to jednoduché – šetrné prostriedky chránia prírodu a nemajú negatívny vplyv na zdravie ľudí a zvierat, ktorí s nimi prichádzajú do styku. Naproti tomu chemické čistiace prostriedky môžu byť v niektorých prípadoch veľmi dráždivé pre pokožku, dýchacie cesty, oči a často vyvolajú nežiaduce alergické reakcie. Okrem toho môžu spôsobiť problémy v odtoku kanalizácie a čistiarňach odpadových vôd.

Pravidlo teploty, času a sily

Aby sa ekologické čistiace prostriedky vyrovnali tým chemickým a agresívnym, je potrebné dodržiavať pravidlo teploty, času a sily. To znamená, že pri čistení jednoducho použijeme vyššiu teplotu, prostriedky necháme pôsobiť dlhšie a v prípade potreby použijeme väčšiu fyzickú silu.

Základné ingrediencie

Základné ingrediencie nájde doma každý. Ide totiž o:

  • ocot;
  • citrónovú šťavu;
  • jedlú sódu.

A ak ich aj náhodou doma nemáte, ľahko ich kúpite v obchodoch s potravinami alebo drogériách. Kombináciou týchto zložiek si môžete vyrobiť rôzne druhy ekologických čistiacich prostriedkov a prípadne ich môžete vyšperkovať aj éterickými olejmi s antibakteriálnymi a protiplesňovými účinkami.

Ako na výrobu domácich ekologických pomocníkov

Výroba vlastných čistiacich prostriedkov môže byť zábavná a tvorivá činnosť, do ktorej môžete zapojiť aj svoje deti. A keď získate viac skúseností, môžete sa pustiť do vlastných experimentov a vytvárať nové recepty. Ekologické čistiace prostriedky sú navyše oveľa lacnejšie ako tie komerčné, čo je ďalšie plus.

Univerzálny čistiaci prostriedok

Na jeho prípravu stačí zmiešať 1 šálku octu s 1 šálkou vody, do ktorej pridáte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Napríklad čajovník alebo zmes levandule a citrusov. Roztok sa jednoducho naleje do rozprašovača a v prípade potreby použije na čistenie pracovných plôch v kuchyni alebo na podlahe.

Dezinfekcia povrchov

V tomto prípade zmiešajte destilovanú vodu a alkohol, najlepšie 70- až 90-percentný, v pomere 1 : 1. O príjemnú arómu sa postará niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja.

Ekologické čistiace prostriedky
Zdroj: Shutterstock

Tablety do umývačky riadu

Veľkou výhodou vlastnoručne vyrobených ekotabliet do umývačky riadu je, že neobsahujú fosfáty a iné škodlivé chemikálie, ktoré sa bežne vyskytujú v komerčných čistiacich prostriedkoch.

Čo budete potrebovať:

  • 2 diely sódy;
  • 2 diely kyseliny citrónovej v prášku;
  • ½ dielu hrubej soli (nie klasickej kuchynskej);
  • ½ dielu bieleho octu;
  • esenciálny olej (najlepšie s vôňou citrónu, pomaranča alebo grapefruitu).

Všetky ingrediencie zmiešajte v miske a vzniknutú hmotu vytvarujte vo forme na ľad na jednotlivé kocky – tablety do umývačky riadu. Potom ich vyberte a uložte do dobre uzavretej sklenenej nádoby.

Čistiaca abrazívna pasta

Zmiešajte sódu bikarbónu s citrónovou šťavou tak, aby sa vytvorila hustá pasta. Naneste ju na povrch, ktorý potrebujete vyčistiť, alebo na klasickú špongiu a začnite. Pasta je vhodná napríklad na čistenie špinavého sporáka, rúry alebo drezu.

Prírodné čistiace prostriedky zo sódy, octu a citrónu
Zdroj: Shutterstock

Ako si poradiť s vodným kameňom, hrdzou a mastnotou ekologicky

Okrem výroby ekologických domácich pomocníkov sa pozrieme aj na to, ako si poradiť so špinou na tých najbežnejších miestach našich domovov s čisto prírodnými ingredienciami.

Vodný kameň

Vodný kameň sa nachádza hlavne na vodných batériách, stenách sprchových kútov a v rýchlovarných kanviciach. Ako si s ním poradiť?

Pri sprche alebo batérii pomôže ocot. Vezmite starý kus látky, ktorý doň namočíte, obaľte ňou zanesené miesto a nechajte pôsobiť približne hodinu. Potom už len zotrite zvyšky a je to. Ak je nános vodného kameňa výrazný, nechajte ocot pôsobiť počas noci.

Na odstránenie vodného kameňa na stenách sprchovacieho kúta použite polovicu citróna posypaného hrubou soľou. Jemným krúživým pohybom odstráňte vodný kameň a potom opláchnite vodou.

Ekologické odstraňovanie vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice
Zdroj: Shutterstock

V prípade rýchlovarnej kanvice si poľahky vystačíte s kyselinou citrónovou. Stačí dať vodu do kanvice, pridať pár lyžíc kyseliny citrónovej a nechať zmes prejsť varom. Potom nechajte roztok v kanvici pôsobiť asi 30 minút, dôkladne opláchnite a je hotovo. Môžete využiť aj účinnú zmes octu a vody v pomere 1 : 1. Nalejte ju do kanvice, nechajte ju variť a vychladnúť. Potom je vhodné do kanvice naliať čistú vodu a znova ju nechať zovrieť.

Hrdza

Použite guľôčku vytvarovanú z alobalu, ktorú namočíte do octu, a krúživými pohybmi ňou odstráňte hrdzu. Ak je vrstva hrdze hrubá, namočte predmet do octu najlepšie celý, nechajte pôsobiť jednu alebo viac hodín, prípadne podľa potreby celú noc, a potom ho vyčistite alobalom.

Mastnota v kuchyni

Mastnota v kuchyni sa drží predovšetkým na digestore alebo kuchynskej linke. Môžete sa jej ľahko zbaviť pomocou trošky oleja na handričke, ktorou jednoducho utriete povrch. Potom odstráňte zvyšky oleja obyčajnou mydlovou vodou.

Aj na upchatý kuchynský odpad si môžete pripraviť domáceho pomocníka. Nalejte doň 1 šálku sódy bikarbóny, zalejte zohriatym bielym octom a nechajte pôsobiť 15 – 20 minút. Potom opláchnite horúcou vodou.

Text: Bára Kocmánková
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.