9 úžasných spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti a záhrade
Ocot štandardne nechýba v žiadnej domácnosti. Jeho využitie nemusíme obmedziť len na ochutenie polievok a omáčok. Vďaka našim tipom sa stane všestranným pomocníkom doma i v záhrade.
Galéria
Kyselina octová dokáže ničiť niektoré druhy baktérií, plesní a vírusov. Mení pH prostredia, v ktorom sa tieto patogény nachádzajú, a tak ich deaktivuje alebo zabíja. Ocot rozpúšťa nečistoty, odstraňuje škvrny, má antiseptické účinky, používa sa na dezinfekciu rán, dodá lesk vlasom a zbaví vás lupín, vyčistí špinavé fotografie a pomôže v boji s vodným kameňom. Prečítajte si o jeho širokospektrálnom využití viac.
1. Čisté okná
Kto by netúžil po čistých oknách? Na čistenie okien môžete použiť roztok z octu a vody, ktorý namiešate v pomere 1 : 1. Pripravenú zmes nastriekate na okná, necháte chvíľu pôsobiť a utriete starými novinami alebo jemnou leštiacou handričkou.
2. Nedajte šancu vodnému kameňu
S vodným kameňom zápasí takmer každá domácnosť. Usádza sa v práčke, rýchlovarnej kanvici i na kúpeľňových povrchoch.
Na odstránenie vodného kameňa z práčky nalejte do pracieho bubna horúcu vodu a pridajte 2 šálky octu. Zapnite práčku a nechajte prebehnúť jeden prací cyklus. Tento proces odstráni vodný kameň vo vnútri bubna a ostatných útrobách práčky. V prípade potreby môžete celý proces zopakovať, kým sa vodný kameň úplne neodstráni.
Rýchlovarná kanvica je spotrebič, na ktorom si hromadenie vodného kameňa všimneme asi najčastejšie. Aj tu pomôže ocot. Do kanvice nalejte ocot a vodu v pomere 1 : 1, zapnite ju a nechajte zovrieť. Vodu nevylievajte, nechajte ju v kanvici prirodzene vychladnúť. Aj tu platí, že ak je to nutné, celý proces môžete zopakovať.
Octový roztok v rovnakom pomere pomôže odstrániť aj nečistoty a vodný kameň v kúpeľni. Zmes nastriekajte na povrchy, nechajte pôsobiť 10 – 15 minút a opláchnite čistou vodou.
Poznámka
Ocot nikdy neaplikujte na povrchy, ktoré sú citlivé na kyselinu, ako sú mramor, travertín alebo zliatina z niklu.
3. Lesklé vlasy bez lupín
Vlasy sú korunou krásy. Ak vás trápia lupiny a nedostatočný lesk vlasov, ocot je pripravený pomôcť. Z pokožky odstráni mastnotu a nečistoty a vďaka antimykotickým vlastnostiam vás zbaví lupín.
Na lesk vlasov využijete jednoduchý octový roztok. Do šálky vody pridajte 1 – 2 lyžice octu. V prípade, že máte citlivú pokožku, odporúčame roztok zriediť ešte viac. Vlasy klasicky zmyjete a roztok postupne nanášate od korienkov vlasov až po končeky. Necháte dve minúty pôsobiť a opláchnete vodou. Kúru opakujte raz týždenne.
V boji proti lupinám sa osvedčil octový zábal. Dve lyžice octu zmiešajte s dvoma lyžicami kokosového oleja a aplikujte na pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť 15 – 20 minút a dôkladne zmyte šampónom.
4. Zmierňuje príznaky podráždenej pokožky, lieči nechty
Ak vás často trápi svrbenie a pálenie pokožky, zmiešajte rovnaké množstvo vody a octu a naneste na podráždené miesto. Môžete vyskúšať aj octové kúpele: do vane s vodou pridajte 1 – 2 šálky octu.
Ocot pomáha zmierniť kŕče nôh, uvoľňuje napäté svaly a zlepšuje prietok krvi. Do 4 litrov vody pridajte 1/2 až 1 šálku octu a nohy nechajte namočené približne 15 – 20 minút. Vzhľadom na to, že má aj spomínané antimykotické účinky, tento kúpeľ nôh zaberá aj na nechtové mykózy.
Kyslosť octu pomáha zmierňovať svrbenie a podráždenie pokožky pri uštipnutí hmyzom a môže zastaviť šírenie jedu. Ocot naneste gázou alebo tampónom na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 15 – 20 sekúnd. Opakujte niekoľkokrát denne, kým sa svrbenie nezmierni. Ak máte príliš citlivú pokožku, buďte pri použití octu opatrní a tampón prikladajte len veľmi krátko.
5. Pesticídy a vosky na povrchu ovocia
Vďaka svojim antibakteriálnym a dezinfekčným vlastnostiam môžete ocot využiť aj pri umývaní ovocia a zeleniny z obchodu či trhu. Zmiešajte tri diely vody a jeden diel octu. Roztok nastriekajte na ovocie a zeleninu a nechajte pôsobiť 15 – 20 minút. Alebo do roztoku ovocie a zeleninu namočte. Po uplynutí času všetko opláchnite pod tečúcou vodou. Octová voda odstráni z ich povrchu nečistoty a zvyšky pesticídov a vosku.
6. Zbavte sa otravných etikiet a štítkov
Ocot môžete použiť aj na odstránenie etikiet a štítkov z rôznych predmetov, ako napríklad fľaše, nádoby a sklenené poháre. Ocot nalejte do misky a pohár so štítkom doň ponorte. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Ocot pomáha zmäkčiť lepidlo, ktoré drží etiketu na povrchu, a tak uľahčuje jej odstránenie.
7. Prvá pomoc na zatvrdnuté štetce
Každý maliar sa s tým už stretol. V zápale práce zabudneme štetec umyť a keď si to všimneme, je z neho takmer skamenelina. Nevyhadzujte ho, pokúste sa ho zachrániť pomocou octu. Štetiny štetca ponorte do pohára s octom a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Pokojne ho tam môžete nechať celú noc. Po uplynutí doby štetec opláchnite pod tečúcou vodou a môžete ho opäť použiť.
8. Ocot ako bojovník a pomocník v záhrade
Ak vám cez škáry v dlažbe prerastá burina, ocot je ideálnym pomocníkom na jej zničenie. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1 : 1 a pomocou rozprašovača aplikujte na neželané rastliny.
Ocot efektívne odpudzuje mravce. Mravenisko alebo miesta výskytu polejete roztokom octu a vody v pomer 1 : 1. Dajte pozor, aby ste nezasiahli rastliny a trávnik.
Chcete, aby kvety vo váze vydržali dlhšie? Doprajte im roztok, ktorý ich udrží pri živote. Pripravíte ho z litra vody, lyžice cukru a lyžice octu.
Ocot poslúži aj ako prirodzené hnojivo na kyslomilné rastliny. Hnojivo si pripravíte zmiešaním 10 litrov vody a dvoch šálok octu. Aplikujte na pôdu v okolí rastlín.
Ak v záhrade bojujete s hubovými chorobami, ocot poslúži ako prirodzený fungicíd. Na postihnuté rastliny aplikujte postrek vyrobený z litra vody a lyžice octu.
Ocot poslúži tiež vášmu záhradnému náradiu. Ak máte hrdzavé motyky alebo iné náradie, namočte ho do octu a nechajte postáť niekoľko minút. Následne náradie opláchnite pod tečúcou vodou.
9. Čistenie fotografií
Netradične môžete ocot využiť na čistenie a obnovu špinavých fotografií. Vďaka jeho kyslým vlastnostiam odstránite nečistoty a obnovíte ich farby. Tento spôsob čistenia sa neodporúča na veľmi krehké a poškodené fotografie. V takomto prípade čistenie prenechajte profesionálom. Postup vždy najskôr otestujte na malej časti fotografie.
Ako na to?
V miske zmiešajte vodu s octom v pomere 4 : 1. Ak je fotografia veľmi špinavá, môžete do roztoku pridať trochu tekutého mydla alebo čistiaceho prostriedku. Do zmesi namočte čistú handričku a fotografiu ňou jemne pretrite. Potom fotografiu pretrite čistou vodou a nechajte vyschnúť.
Na čistenie sa odporúča použiť 5 % ocot, ak máte silnejší, pridajte do roztoku viac vody.
Text: Juraj Kováč
Foto: istock.com, shutterstock.com
Komentáre