prírodný repelent
Galéria (16) Zdroj: istock

9 prírodných repelentov: Odožeňte komáre správnymi rastlinami

Viete, ktoré rastliny vás spoľahlivo ochránia pred komármi? Ak si vysadíte okolo terasy niektoré z týchto deviatich rastlín, budete mať od tohto dotieravého hmyzu pokoj. Vyskúšať môžete aj náš tip na domácu repelentnú sviečku. Jej výroba vám zaberie len pár minút.

Galéria

prírodný repelent
prírodný repelent
prírodný repelent
prírodný repelent
prírodný repelent
prírodný repelent
prírodný repelent Plektrant
prírodný repelent rozmarín

S príchodom teplých dní sa všetci tešíme, ako budeme tráviť viac času v záhrade a na terase až do neskorého večera. Túto idylku nám ale rok čo rok narúša dotieravý hmyz, po ktorom nám ostáva pamiatka v podobe svrbiacich štípancov. Neostáva nám nič iné, len sa dobre zásobiť repelentnými prípravkami. Ak však nechcete stráviť celé leto na terase neustálym natieraním a sprejovaním sa chémiou, môžete si zvoliť aj prírodnú cestu.

Niektoré rastliny totiž komáre zďaleka obchádzajú. Je to preto, lebo im ich intenzívna vôňa jednoducho nevonia. Našťastie, nám áno, preto sa skúste obklopiť aspoň jednou z nich. Ľutovať určite nebudete. Nielenže vám spríjemnia oddychovú zónu krásnymi kvetmi a listami, ale niektoré môžete použiť aj pri svojich kulinárskych projektoch.

Proti svrbeniu

Aj so štípancami si môžete pomôcť bez chémie. Existuje totiž veľa domácich liekov proti svrbeniu štípancov a opuchom od komárov.

Skorocel zrejme nemusíme nikomu zvlášť predstavovať. Rastie takmer všade, ale mnohí z vás asi nevedia, že šťava z jeho rozdrvených listov je výborným liekom na nepríjemné svrbivé bodnutia. Podobný domáci liek nájdete aj doma v záhradke, ak pestujete petržlen alebo bazalku. Treba vložiť do vriacej vody 10 až 15 listov a nechať ich 3 minúty lúhovať. Keď výluh vychladne, môžete si z neho robiť príjemné obklady.

Výborná je aj rozkrojená cibuľa, ktorá pomáha najmä pri uštipnutí včelou. Rovnako účinná je aj na štípance od komárov. Cibuľová šťava zmierňuje svrbenie i opuch. Taktiež zabraňuje infekcii po vniknutí žihadla. Rovnaký dezinfekčný účinok však má aj ocot a med.

rozkvinuté pole
Zdroj: istock

9 prírodných repelentov

Citrónová tráva

Je typická svojou citrónovou vôňou. Pri nákupe sa uistite, či kupujete Cymbopogon nardus alebo winterianus, ktoré sú pravými odrodami.

Starostlivosť: V našich podmienkach ju treba pestovať v nádobách, ktoré na zimu odložíte dovnútra, pretože nedokáže odolať mrazu.

Citrónová tráva
Zdroj: isifa/shutterstock

Kocúrnik

Podľa anglickej štúdie sa zistilo, že táto rastlina je desaťkrát účinnejšia ako repelent z obchodu. Má nádherné modrasté súkvetia, ktoré pôsobia nedbalým dojmom.

Starostlivosť: Ľahko sa rozširuje, preto ju treba pravidelným rezom a rýľom udržiavať na uzde, aby sa vám nerozrástla do celého záhona.

Kocúrnik
Zdroj: isifa/shutterstock

Aksamietnica

Môžete ju pestovať v debničkách, na okrajoch záhonov blízko terasy alebo vchodu do domu. Veľmi často sa pestuje aj v úžitkovej hriadke, kde odrádza vošky, molice či strapky škodiace na zelenine.

Starostlivosť: Vyžaduje priepustnú a výživnú pôdu, pravidelné zavlažovanie, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

Aksamietnica
Zdroj: isifa/shutterstock

Muškát citrónový Mosquito

Je to kríženec čínskej citrónovej trávy a africkej pelargónie. Pestuje sa ako klasický muškát, ktorý vonia po citróne. Najúčinnejší je, ak rozdrvíte niekoľko listov a potriete si nimi pokožku.

Starostlivosť: Znesie krátkodobé sucho. Na zimu ho preneste dovnútra, zrežte a uskladnite v debničke.

Muškát citrónový Mosquito
Zdroj: isifa/shutterstock

Levanduľa

Všimli ste si, že vašu obľúbenú levanduľu doteraz nenapadli žiadne škodce? Je to vďaka jej krásnej vôni, ktorá pochádza z éterických olejov, ktoré má v listoch.

Starostlivosť: Veľmi dobre odoláva slnku a dlhšiemu suchu. Rastie v teplejších oblastiach a každoročne ju po odkvitnutí stačí zrezať po staré drevo.

Levanduľa
Zdroj: isifa/shutterstock

Bazalka

Jej štipľavú vôňu, ktorú produkujú listy, väčšina škodcov obchádza, rovnako aj komáre. Pestovať ju môžete v spoločnej debničke s letničkami či inými bylinkami.

Starostlivosť: Pôdu treba udržiavať pravidelne vlhkú, pretože bazalka býva často „smädná“. Potrebuje však dobrú drenáž na odtok vody.

Bazalka
Zdroj: isifa/shutterstock

Mäta pieporná

Bohato olistená mäta takisto pomôže odlákať všetko dotieravé, lietajúce aj lezúce. Čím má odroda štipľavejšiu arómu, tým je účinnejšia.

Starostlivosť: Rýchlo sa rozrastie, vyzerá celkom pekne, je trváca a dlhoveká. Najlepšie je pestovať ju vo väčšom črepníku.

Mäta pieporná
Zdroj: isifa/shutterstock

Rozmarín

Bylinka, ktorú sa oplatí mať v nádobe na terase nielen ako repelent. Určite jej čerstvé voňavé vetvičky oceníte aj pri grilovačke.

Starostlivosť: V našich podmienkach je citlivá na mráz, preto ju pestujte radšej v nádobe, ktorú môžete na zimu premiestniť dovnútra. Korunku môžete tvarovať do rôznych tvarov.

Rozmarín
Zdroj: isifa/shutterstock

Plektrant

Táto letnička upúta hlavne zeleno-bielymi listami a výraznou arómou.

Starostlivosť: Táto dekoratívna a nenáročná rastlina je vhodná aj pre začiatočníkov. Vyžaduje si pravidelné zalievanie a prihnojovanie, zaštipovanie dlhých výhonkov, humóznu a priepustnú pôdu.

Plektrant
Zdroj: isifa/shutterstock

Ako si vyrobiť domácu repelentnú sviečku

Otravujú vás komáre na terase večer čo večer? Vyskúšajte si spraviť túto domácu repelentnú sviečku, ktorá v skutočnosti funguje lepšie ako tie, ktoré si kúpite v obchode.

Budete potrebovať

  • 7 kvapiek pomarančového alebo eukalyptového éterického oleja
  • Zaváraninový pohár
  • Voda
  • Na plátky nakrájaný citrón alebo limetka
  • Čerstvé vetvičky rozmarínu
  • Čajová alebo plávajúca sviečka

POSTUP

výroba domáceho repelentu
Naplňte pohár. Do zaváracieho pohára nalejte vodu tak, aby bola asi 2 až 3 cm pod okrajom. Po bokoch vložte plátky citróna, pomaranča alebo limetky. Môžete zmiešať aj plátky zo všetkých druhov. | Zdroj: Pinterest/hunnyimhomediy
výroba domáceho repelentu
Pridajte vetvičky. Následne do pohára vložte aj tri alebo štyri vetvičky čerstvého rozmarínu. Musí byť naozaj čerstvý, aby listy obsahovali čo najviac éterického oleja. Vkladajte ich pozdĺž plátkov citrusov tak, aby ostali zároveň aj hore pri otvore. | Zdroj: Pinterest/hunnyimhomediy
výroba domáceho repelentu
Olej a sviečka. Do pohára nakvapkajte sedem kvapiek éterického eukalyptového oleja a vložte plávajúcu sviečku za knôt do pohára. Môžete použiť aj čajovú sviečku. Tú však treba najskôr vybrať z hliníkového obalu. Sviečku nakoniec zapáľte a máte po starostiach. | Zdroj: Pinterest/hunnyimhomediy

Text: redakcia
Foto: isifa/shutterstock, Pinterest/hunnyimhomediy
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje