Ako odstrániť škvrny od hrdze v kúpeľni a na záchode?

Ako odstrániť škvrny
Zdroj: istock

Aj v tej najluxusnejšej kúpeľni a na zariadeniach, ktoré v nej máme, vznikajú hrdzavé a iné škvrny. Sú to minerálne usadeniny z tvrdej vody.

Najzreteľnejšie sú v oblastiach, kde sa používa voda s vysokým obsahom železa. Sfarbenie však môže spôsobiť aj staré vodovodné potrubie z hrdzavého pozinkovaného železa. Preniká do umývadla aj do nádobky toalety. Hrdzavé škvrny často nájdeme aj v pohárikoch na odkladanie kefiek a na poličkách. Ako ich jednoducho odstránite?

Väčšina z nás vie, že tieto škvrny od hrdze nie je jednoduché odstrániť, mnohí sme to určite skúšali rôzne. Čím dlhšie však škvrny ponecháme neriešené, tým horšie sa budú odstraňovať, pretože hrdza je schopná vleptať sa aj do porcelánových obkladačiek a dlažby.

Našťastie, väčšina škvŕn sa dá úspešne odstrániť pomocou správnych výrobkov. Ak ste to už skúšali, viete, že bežné čistiace prostriedky na toaletné misy, prípravky na báze chlóru v prášku alebo prostriedky odstraňovanie kameňa, nie sú na škvrny od hrdze účinné.

kruhové umývadlo s batériou
Zdroj: istock

Ako odstrániť škvrny od tvrdej vody?

Môžete skúsiť prirodzenú cestu – bielidlami, octom, či kombináciou octu a sódy bikarbóny a dôsledným drhnutím. Omnoho jednoduchšie a rýchlejšie však je zvoliť si čistiaci prostriedok určený na problémy s hrdzou. Vyskúšajte tieto:

Pemza

Pemzu poznáme najmä ako výrobok, ktorým si zjemníme zhrubnutú kožu na pätách. Má však aj ďalšie využitie. Existuje aj vo forme čistiacich tyčiniek, ktorými sa výborne odstraňujú škvrny od hrdze z porcelánu. Pemzu namočíte pod tečúcou vodu a potom ňou pretriete škvrnu tam a späť. Trením sa vytvorí pemzová pasta, ktorá čistí a leští povrch. Okrem hrdze odstráni aj iné minerálne usadeniny, vodný kameň a dokonca aj mastnotu v kuchyni – v rúre či v panviciach. Keď škvrnu vyčistíte, miesto stačí opláchnuť vodou.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestehrdzavé umývadlo
Zdroj: istock

Chemický prípravok s obsahom kyseliny šťaveľovej

Tekutý alebo práškový prípravok s obsahom kyseliny šťaveľovej je tiež dobrým pomocníkom pri odstraňovaní hrdzavých škvŕn a nepekných nánosov. Ideálnou voľbou je produkt, ktorý obsahuje nielen túto kyselinu, ale zároveň aj mletý kremeň a pemzu. Je to síce najúčinnejšia kombinácia, ale neodporúča sa na čistenie septických systémov.

Na miesto s usadeninou nanesiete prípravok a škvrnu kefkou (prípadne brúsnou špongiou) vyčistíte. Zvlhčite vodou a nechajte ešte 60 až 90 minút pôsobiť. Nakoniec miesto očistite mäkkou špongiou a opláchnite.

čistenie batérie
Zdroj: istock

Silný prípravok na čistenie toalety

Na trhu nájdete niekoľko veľmi silných čistiacich prípravkov na toalety, ktoré uvádzajú účinok aj na škvrny od hrdze. Môžete ich vyskúšať aj na iné miesta v kúpeľni – dlažbu, obkladačky či okolie batérií. Dávajte si však pozor a použite ochranné prostriedky, pretože sú dráždivé. Ako ich použiť na odstránenie škvŕn?

Prípravok naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom miesto jednoducho opláchnite. Výrobky obsahujú dva typy kyselín (sulfámovú a šťaveľovú), a tiež by sa nemali používať v septických systémoch. Pozitívne je, že vďaka nim odstránime škvrny od hrdze aj na všetkých spotrebičoch – hrncoch, panviciach, kávovaroch, sprchových hlaviciach, na predmetoch z cementu a tehlách.

znečistené WC
Zdroj: istock

Sabína Zavarská
foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.