Ako si doma vyrobiť omnoho lepšiu aviváž ako z obchodu a ešte aj ušetriť!

Ako vyrobiť aviváž
Zdroj: iStock

Ak uvažujete nad tým, ako ušetriť peniaze na nákupy do domácnosti, šikovným riešením je výroba niektorých prípravkov doma. Viete o tom, že aj si takto môžete pripraviť aj aviváž? Dokonca z ingrediencií, ktoré má väčšina z nás v kuchyni.

Čo očakávate od aviváže? Mäkkosť a hebkosť bielizne, antistatický účinok a skvelú vôňu? Viete, aké domáce ingrediencie vám pomôžu tento efekt docieliť?

1. Domáca aviváž z kondicionéra na vlasy

Jednoduchý návod na tekutú aviváž zahŕňa vlasový kondicionér s vašou obľúbenou vôňou, vodu a ocot. Ocot pôsobí ako zmäkčujúce činidlo, kondicionér mu pridáva príjemnú vôňu.

Ingrediencie

  • 6 šálok horúcej vody z vodovodu
  • 1-2 šálky kondicionéru na vlasy (stačí aj lacný)
  • 3 šálky bieleho octu

Najprv zmiešajte vodu a kondicionér. Dobre premiešajte a pridajte tri šálky octu, opäť premiešajte a prelejte do nádoby, v ktorej budete aviváž skladovať. Používajte bežným spôsobom – vlejte do dávkovača na aviváž v pračke. Stačí 4 – 6 lyžíc.

Kondicionér na vlasy môžete nahradiť aj 10 – 15 kvapkami esenciálnych olejov podľa vlastného výberu.

Prírodná aviváž z octu, sódy a soli
Zdroj: iStock

2. Aviváž na báze sódy bikarbóny

Tento recept na aviváž obsahuje esenciálne oleje, takže si môžete vybrať svoju obľúbenú vôňu. Ďalej epsomskú soľ a sódu bikarbónu, ktorá účinne odstraňuje pachy a zanecháva oblečenie svieže a čisté. Aviváž pred plákaním vsypte do práčky alebo pridajte do dávkovača. Keďže je veľmi dobre rozpustná aj v studenej vode, nezostanú na bielizni či v práčke žiadne zvyšky ako pri iných výrobkoch.

Ingrediencie

  • 2 šálky epsomskej alebo morskej soli
  • 20 až 30 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja alebo zmesi
  • ½ šálky sódy bikarbóny

Zmiešajte soľ s esenciálnym olejom, výborne funguje napríklad svieži citrónový. Potom pridajte ½ šálky sódy bikarbóny. Všetko spolu dobre premiešajte a uložte v nádobe s tesne priliehajúcim vrchnákom. Pri praní do dávkovača na aviváž (alebo priamo do bubna práčky pred plákaním) pridajte 2 – 3 polievkové lyžice vyrobenej aviváže.

3. Tekutá aviváž z octu a esenciálneho oleja

Ocot je skvelým zmäkčovadlom, navyše pôsobí antistaticky a zároveň čistí aj práčku. Preto je výborným základom každej domácej aviváže. Stačí ho zmiešať s esenciálnym olejom a vaše oblečenie bude jemné a nádherne voňavé.

Ingrediencie

  • 1 liter bieleho octu
  • 30 kvapiek esenciálnych olejov (napr. levanduľový, citrónový)

Postup je úplne jednoduchý. Nalejte ocot do sklenej nádoby s uzáverom a pridajte doň esenciálny olej. Do zásobníka na aviváž pridajte približne ¼ až ½ šálky domácej aviváže a môžete prať. Pred nalievaním do práčky nezabudnite fľašu dobre potriasť. Skladujte na suchom, tmavom mieste.

Domáca aviváž z prírodných ingrediencií
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.