Vianočný veniec z čečiny
Zdroj: shutterstock.com

Ako vyrobiť vianočné dekorácie a vence zo živej čečiny, aby vydržali čo najdlhšie

O aranžmánoch a vencoch zo živého ihličia môžeme smelo povedať, že majú tú najvianočnejšiu atmosféru. Ak si chcete tento rok vyzdobiť bývanie dekoráciami z čečiny, nezaškodí poznať niekoľko tipov, vďaka ktorým vydržia krásne celé sviatky.

Čečina, ktorá nepichá a neopadáva

Každý, kto už pracoval s konármi ihličnatých stromov vie, že nevyzerajú rovnako a ani sa vo vianočných aranžmánoch nesprávajú rovnako. Niektoré pomerne rýchlo schnú a opadávajú, ďalšie si udržia sviežu zelenú farbu prekvapivo dlho. Ihličie je taktiež rozdielne na dotyk – môže vaše ruky dopichať až do krvi, no vie byť aj príjemne mäkké a poddajné.

Výroba vianočného venca z čečiny
Zdroj: shutterstock.com

Na domácku výrobu vianočných vencov a dekorácii sa najlepšie osvedčila čečina z jedle Nordmannovej (iný názov – jedľa kaukazská), jedle kórejskej a jedle balzamovej, ktoré majú perfektnú schopnosť udržať ihličie. Ihličie neopadáva, a dokonca je mäkké a nepichá. K týmto prednostiam sa pridáva aj krásne lesklá sýtozelená farba s jemným striebristým sfarbením zo spodnej strany.

Pri interiérových teplotách má pomerne dlhú trvácnosť aj borovicové ihličie. Neopadáva a v aranžmánoch je mimoriadne efektné. Pracuje sa s ním o čosi náročnejšie a pri ohýbaní kladie odpor. Vhodnejšie je skôr na veľkoplošné rovné dekorovanie – napríklad ako základ do vianočnej girlandy.

Táto čečina nie je vhodná na vianočné aranžmány

Husté ihličie jedle španielskej je síce pôvabné a poteší aj náročné estetické očko, no veľmi pichá a prácu s ním si určite zapamätáte. Dobrou voľbou nie je ani čečina zo smreku pichľavého/strieborného (známy ako populárna strieborná jedlička). Odrezané vetvičky reagujú na nedostatok vody rýchlym zhadzovaním ihličia. Do Štedrého večera zo smrekovej čečiny zostanú len hnedé konáriky a neporiadok okolo.

Vianočný aranžmán s čečinou
Zdroj: shutterstock.com

O trvácnosti rozhoduje čerstvosť aj rez

Ak chcete mať radosť z vianočných aranžmánov zo živej čečiny čo najdlhšie, vyrábajte ich z čerstvo odrezaných konárikov. Prv, ako sa pustíte do ich ukladania, zväzovania alebo zapichovania, skontrolujte rez.

Čečina, ktorá má byť použitá do suchých vencov bez kontaktu s vodou, by mala mať čo najmenší rez. Žiadne rozstrapkané konce, cez ktoré rýchlejšie stráca vodu. Konáriky zostrihujte precízne a rovno.

Vianočný veniec z čečiny
Zdroj: shutterstock.com

Čečina napichaná do aranžovacej hmoty vydrží dlhé týždne v sviežom a krásne zelenom stave. Tvar tejto hmoty sa dá celkom jednoducho orezať a prispôsobiť nádobe. Hmota funguje ako „hubka“, ktorá v sebe udrží dostatočné množstvo vody. Zapichnuté konáriky ihličnanov potom z tejto vody čerpajú. Je preto celkom logické, aby bol rez na čečine, ktorá bude zapichnutá do aranžovacej hmoty, čo možno najväčší – pre lepší prístup k vode. Rez na konárikoch preto vykonajte zošikma.

Vodu do nádoby s aranžmánom nezabudnite pravidelne dolievať. Takýmto spôsobom môžete vytvoriť dokonca aj zaujímavý adventný veniec, ak ako základ použijete širšiu plechovú dózu vyplnenú aranžovacou hmotou.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje