Zimný aranžmán
Galéria (7) Zdroj: shutterstock.com

Zimné aranžmány v exteriéri

Pre záhradníka je zima časom, keď musí vyhľadávať alebo špeciálne pripraviť efekty, ktoré skrášlia exteriér kombináciou prvkov či farbou. Výhodou je, že taká estetická zostava – aranžmán – pôsobí v zime oveľa výraznejšie než v inom období. Zima s bezlistými stromami, zamračenou oblohou a často aj nedostatkom snehu poskytuje málo kontrastného prostredia s chýbajúcou zelenou farbou vegetácie a prejavmi jej života. Aj záhrade chýbajú oživujúce prvky, na ktorých môže s úľubou spočinúť oko.

Galéria

Exteriérové aranžmány sú väčšie i menšie zostavy z rastlinného a dekoratívneho materiálu, ktoré pôsobia a stoja samostatne. Často sú v kvetináčoch a nádobách rôzneho tvaru a výšky alebo sú položené či zavesené ako doplnok vybraného prvku v priestore (dvere, zimný kryt fontány, výzdoba okna na vonkajšom parapete).

Zimné exteriérové aranžmány môžu byť zo živých rastlín (najčastejšie z drevín v kvetináčoch), orezaného rastlinného materiálu s obmedzenou životnosťou, umelých napodobenín rastlín a dekoratívnych prvkov rastlinného pôvodu (suché kvety, okrasné plody, farebné listy), ako aj umelých, vyrobených ľudskou rukou (lesklé ozdoby, farebné mašle). Všetky možno použiť samostatne v rovnorodých aranžmánoch, ale najčastejšie sa používajú v kombináciách.

Podľa výberu materiálu majú potom trvalý charakter (kvetináčové) alebo je ich životnosť obmedzená trvácnosťou materiálu v estetickom stave.

Umiestnenie

Zimné aranžmány umiestňujeme na miesta, ktoré sú dôležité na upútanie pozornosti: môžu vyznačovať vchod do domu i do záhrady, ozdobiť átrium na centrálnom mieste, skrášliť terasu, viditeľnú z obývacieho priestoru či interiéru zimnej záhrady. Pri výbere miesta je dôležité jednak pôsobenie zostavy, ale aj kombinácia materiálov, z ktorých je aranžmán urobený. Ak je v zostave aj živý rastlinný materiál, dbáme, aby bol aranžmán v chránenej polohe. Menšie aranžmány umiestnime tak, aby sa zostava dala detailne pozorovať, väčšie (s použitím väčších zdobiacich prvkov) môžu byť aj ďalej od pozorovateľa.

Do zimného počasia

Exteriérové podmienky v zime sú charakteristické väčším množstvom zrážok, často aj snehových, ovzdušie i pôda sú vlhkejšie (pôda v niektorých obdobiach i trvalo mokrá), slnečného svitu je menej, priemerné teploty sú nižšie a je nevyhnutné rátať s mrazivými obdobiami a chladným vetrom, niekedy aj veľmi silným. Kým vhodne vybratý živý rastlinný materiál znesie poveternostné vplyvy bez úhony, dekoratívne doplnky biologického pôvodu – suché i dužnaté plody, okrasné tekvičky, farebné listy, šišky ihličnanov – môžu vo vlhkom prostredí začať hniť alebo sa rozpadať, čím sa naruší ich estetické pôsobenie. Je preto výhodné umiestniť aranžmán na miesto k stene, ktoré je aspoň čiastočne chránené, príp. pod striešku nad vchodom a pod.

Úpravy zo živých rastlín v kvetináčoch majú vrchnú časť vystavenú dažďu, snehu a mrazu, ale pre spodnú časť v nádobe je rozhodujúce pôsobenie mrazu. Koreňovú sústavu v nádobe chráni obmedzená vrstva substrátu, ktorý môže premŕzať, preto treba dať aranžmán na chránené miesto alebo zvoliť menšiu nádobu vo väčšej a využiť izolačnú vrstvu vzduchu, príp. izoláciu doplniť o ďalší materiál (hobliny, polystyrén, jutový či bublinkový obal). Vyššie a štíhle, samostatne stojace kvetináče s ľahšou dekoratívnou výzdobou, ktorá nepotrebuje substrát, treba vo vnútri zaťažiť, aby sa pri nápore vetra nevyvrátili.

Aranžmán zo živých rastlín

Na vytvorenie trvácnych zimných aranžmánov zo živých rastlín sú vhodné najmä dreviny, ktoré znesú naše zimné podmienky – ihličiny a menej chúlostivejšie vždyzelené druhy. Vhodným doplnkom je potom listnatý solitér špecifického tvaru – s previsnutou korunkou, pokrútenými vetvičkami alebo farebnou kôrou.

Najlepšie pôsobí, ak je povrch výsadbovej nádoby zakrytý hustorastúcimi vždyzelenými ihličnatými alebo listnatými kríkmi a nad nimi rozprestiera korunku zaujímavý listnatý stromček s viditeľným kmienkom. Tak dostaneme aj výškové rozvrstvenie kompozície. Navyše možno listnatý solitér využiť na zavesenie tematických ozdôb.

Ihličnany

Môžeme využiť všetky druhy a kultivary vhodné do kvetináčov, ktoré sú menšie a majú kompaktný tvar (z borovíc Pinus leucodermis ,Schmidtii‘, Pinus mugo ,Mops‘, Pinus sylvestris,Watereri‘, z tují Thuja occidentalis ,Danica‘, Thuja occidentalis ,Golden Globe‘, zo smrekov Picea abies ,Inversa‘, Picea glauca ,Piccolo‘, Picea glauca ,Conica‘, z borievok Juniperus horizontalis ,Wiltonii‘, Juniperus procumbens ,Nana‘, Juniperus sabina ,Tamariscifolia‘, príp. ďalšie). Ak máme výsadbovú nádobu väčšiu (a nižšiu), môžeme použiť viacero jedincov rovnakého druhu alebo ihličiny vhodne kombinovať.

Vždyzelené dreviny

Zo vždyzelených drevín sú vhodné druhy s väčšími listami, ako je cezmína (Ilex aquifolium) a mahónia (Mahonia aquifolium, Mahonia repens), ale aj druhy s drobnými listami, napr. skalníky (Cotoneaster) alebo krušpán (Buxus).

Okrem listov sú niektoré dekoratívne aj farebnými plodmi. Výborným doplnkom aranžmánov, ktorý tvorí spodnú časť úpravy, je vresovec (Erica carnea): vytvára kompaktné kríky olistené drobnými vždyzelenými ihličkami a kvitne od januára do apríla (na chránenom mieste aj v decembri) drobnými kvietkami v rôznych odtieňoch ružovej (vyšľachtené sú aj biele kultivary). Môže vytvoriť oživujúci základ úpravy alebo rovnorodý kvitnúci porast v menšej nádobe.

Listnaté solitéry

Ako menšie listnaté solitéry možno do aranžmánu vysadiť menšie stromčeky s previsnutými vetvičkami, ako sú breza (Betula verrucosa ,Youngii‘), na kmienok štepená vŕba (Salix caprea ,Pendula‘), japonská čerešňa (Prunus subhirtella ,Pendula‘) alebo kultivary vyšších drevín, ktoré ale v kvetináči nenarastú do dospelých rozmerov, napr. previsnutý buk (Fagus sylvatica ,Pendula‘), hrab (Carpinus betulus ,Pendula‘) či jaseň (Fraxinus excelsior ,Pendula‘). Okrem previsnutých sú vhodné aj kultivary s pokrútenými vetvičkami, ako je lieska (Corylus avellana ,Contorta‘), buk (Fagus sylvatica ,Tortuosa Purpurea‘), vŕba (Salix matsudana ,Tortuosa‘) a ďalšie.

Nadzemná časť úpravy zo živých rastlín pri správnom výbere menej chúlostivých druhov dobre znesie zimné podmienky. Treba dbať iba na striasanie mokrého snehu (najmä z ihličín) a na to, aby kvetináč mal otvor na odtok prebytočnej vody z koreňového substrátu a vegetačná vrstva aj drenážnu časť. Slávnostnejší vzhľad aranžmánu dosiahneme, keď na ozdobenie použijeme dekoratívne prvky rastlinného pôvodu (suché kvety, farebné alebo tvarom zaujímavé plody, slamené ozdoby) alebo umelé (zvončeky, gule, mašle), prípadne aranžmán vysvietime.

Dekoratívne rastlinné doplnky

Na ozdobu dekorácií sa s obľubou používajú suché a sušené kvetenstvá a plody viacerých druhov drevín, letničiek, trvaliek a tráv, príp. sa môžu použiť bezlisté konáriky s farebnou kôrou.

Plody okrasných drevín

Do exteriérových aranžmánov môžeme použiť okrasné plody nápadných farieb alebo tvarov, neopadavé, nerozpadavé a nie príliš mäkké a dužnaté. Farebne nápadné plody (vhodné ako dekorácie) majú vždyzelené a opadavé dreviny. Pri vždyzelených potom výrazne pôsobí kontrast zelene listov a farby (najmä červenej a oranžovej) plodov. Červené plody majú skalníky (možno použiť aj vetvičky s drobnými vždyzelenými listami), neopadavá hlohyňa a vždyzelený bršlen a cezmína. Z opadavých drevín majú plody červenej farby hlohy, bršlen, ruže (šípky), okrasné jablone (červenokveté), jarabina; oranžové potom jablone (drobné jabĺčka) a rakytník. Modré až čierne plody majú vždyzelené dráče, mahónia a brečtan, opadavý muchovník, zob, zemolezy, niektoré kaliny a pavinič. Tvarovo zaujímavé (ale farebne menej nápadné) plody majú sumach pálkový (Rhus), škumpa vlasatá (Cotinus), mechúrnik (Colutea), jasenovec (Koelreuteria), tavoľa (Physocarpus) či klokoč (Staphylea).

Suché kvety

Jemnú farebnosť dodajú dekorácii suché kvety a súkvetia slamienky (s kvetmi žltej, bielej, červenej, purpurovej a hnedej farby), slamihovky (ružová a biela), suchokvetu (podobné margarétkam), predĺžené kefové súkvetia limoniek (tzv. statice) rôznych farieb (aj fialovej a žltej) či žlté súkvetia lonasu (podobný vratiču), tvorené kompaktnými okolíkmi. Kvety sú pomerne malé, preto sa používajú vo väčšom počte, skupinovo alebo v kytičkách.

Vhodnou dekoráciou je aj aromatický rebríček (myší chvost) s plochými súkvetiami žltých kvetov a výškou do 1 m. Dekoratívne pôsobí kotúč, ktorý pripomína bodliak vetvením aj sivomodrou farbou stonky i kvetu, a všetky druhy ježibaby s guľatým kvetenstvom na málo olistených stonkách s výškou 1 m. Stredne vysoká liatra klasnatá je pôsobivá vzpriamenými nevetvenými byľami, ukončenými hustým klasnatým súkvetím (dlhým až 30 cm), ktoré je vhodné aj do väčších aranžmánov. Do suchých väzieb sa využíva aj vysoká zlatobyľ so žltým kvetom.

Ozdobné plody bylín

Suché aranžmány možno doplniť aj ozdobnými plodmi niektorých druhov rastlín. Zaujímavé plody („peniažteky“ s hodvábnym leskom) má mesačnica, dorastajúca do výšky 100 cm. Ozdobná plodmi je aj machovka čerešňová s nápadnými tmavooranžovými nafúknutými „lampiónikmi“ (ľudovo nazývanými židovské čerešne), ktoré vyrastajú na nevetvených byliach. Do väzieb sa dajú použiť aj malé makovičky okrasného záhradného maku, okrasné tekvičky a malé viacfarebné kukuričky.

Text a foto: Ing. Ľubica Lešinská, PhD.
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje