vianočný veniec
Galéria (13) Zdroj: istock.com

Vianočné vence sú tento rok iné: Plné ovocia, byliniek a dokonca aj zeleniny!

S blížiacimi sa Vianocami v nás povstáva kúsok tej čarovnej radostnej atmosféry, plnej očakávania, ktorú si nesieme z detských čias. A samozrejme – snažíme sa ju odovzdať aj našim deťom. Bez ohľadu na to, čo sa deje okolo. Príjemným spôsobom, ako si psychicky oddýchnuť počas náročných týždňov, je vlastnoručná príprava vianočnej výzdoby. Viete, aké vianočné vence sa „nosia“ tento rok?

Galéria

vianočný veniec
vianočný veniec
vianočný veniec
vianočný veniec
vianočný veniec
vianočný veniec
vianočný veniec
vianočný veniec

Kreativita na prvom mieste

I keď v ostatných rokoch stúpala hodnota vlastnej tvorby a kreativity, v roku 2020 je povýšená na ešte vyššiu úroveň. Vidno to aj v trendoch týkajúcich sa vianočnej výzdoby. Nesiahame po tradičných ihličnanoch, imele, orechoch a rôznych sklených či kovových ozdobách. Hitom sú adventné vence pripomínajúce hojnosť prírody, hodnotu zdravia. Okrem sušeného ovocia je veľmi netradičným, ale príjemným prvkom, ktorý sa vo vianočných vencoch aktuálne objavuje, je aj sušená zelenina či bylinky.

vianočný veniec
Zdroj: istock.com

Originálne vence

Kým kedysi boli mnohé vence „na jedno kopyto“ a všetky rodiny mali podobnú výzdobu, dnes je cieľom vianočnej výzdoby jedinečnosť. Poukážte na svoju originalitu – pripravte si veniec z toho, čo je pre vás dôležité, príjemné, pozitívne. Osviežením do interiérov počas tmavých dní sú kompozície z mnohofarebného sušeného či čerstvého ovocia, byliniek a dokonca i zeleniny. Využite silu a krásu prírody. Na umelé ozdoby tento rok zrejme nie je vhodná doba. Všetko sa točí okolo zdravia, spokojnosti, prirodzenosti a hojnosti, ktorá, žiaľ, v mnohých rodinách čoraz viac chýba.

vianočný veniec
Zdroj: istock.com

Čo potrebujete na prípravu venca?

Základom sú okrúhle alebo oválne konštrukcie, na ktoré umiestňujeme vybrané prvky. Niektoré základy pre adventné vence majú slamenú, iné kovovú konštrukciu, jednoducho sa pracuje aj s polystyrénovými kruhmi, do ktorých sa dajú jednotlivé prvky zapichávať. Základným materiálom môže byť ihličie, mach, ale dokonca len ozdobná stuha (minimalistický štýl), ktorú jednoducho omotáte okolo konštrukcie. Potom pridajte obľúbené ovocie, zeleninu, orechy, škoricu, bylinky…

vianočný veniec
Zdroj: istock.com
vianočný veniec
Zdroj: istock.com

Na zelenom základe nádherne vyznejú sušené plátky citrusov (od limetiek až po grapefruity), jabĺk, klinčeky, šípky, vanilkové a škoricové struky. Využiť môžete aj bobuľové ovocie Nebojte sa použiť ani červenú sušenú papriku vcelku či drobné chilli papričky, malé ozdobné tekvičky, cibuľu, cesnak, prípadne aj sušenú koreňovú zeleninu.

vianočný veniec
Zdroj: istock.com
vianočný veniec
Zdroj: istock.com

Alebo chcete veniec so syrom, šunkou a salámou? 🙂

vianočný veniec
Zdroj: istock.com

Kvetinový vianočný veniec s bylinkami

Povedal niekto, že veniec musí byť z ihličia? Skúste namiesto neho alebo bežných ozdôb použiť kvety a bylinky. A vôbec to nemusí byť vianočná ruža. Ak použijete živé kvety, musíte rátať s obmedzenou trvanlivosťou a nezabúdajte veniec pravidelne rosiť vodou, aby ste čo len trošku predĺžili život kvetov. Dobrou alternatívou je machový základ, ktorý udržiava vlhkosť. Krásne vyzerá a výborne vonia aj mini venček z listnatých vetvičiek eukalyptu, lišajníka a levandule.

vianočný veniec
Zdroj: istock.com

Náš tip: Papier a vône

Chcete si pripraviť vlastnoručne vianočnú výzdobu, ale nemáte na to zručnosti? Okrem veľkého množstva video-návodov, ktoré nájdete na internete, existujú aj online kurzy prípravy adventných vencov a iných ozdôb. Z ozdôb na stromček tento rok prežívajú veľký boom výrobky z papiera a origami. Aj jednoduché produkty, ktoré si vyrobíte sami so svojimi deťmi, môžu byť krásne, navyše majú „dušu“. Umocnite vzťah detí k Vianociam a rodinnú súdržnosť aj touto hravou formou! Vytvorené ozdoby môžete pofŕkať voňavými esenciálnymi olejmi, ktoré charakterizujú najkrajšie sviatky roka.

vianočný veniec
Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje