elektricke brusky 2.
Galéria (13)

Elektrické brúsky 2.

Elektrické brúsky pracujú na rozličných princípoch, takže v prípade potreby môžeme siahnuť presne po takom náradí, aké sa na brúsenie toho-ktorého povrchu hodí najlepšie. Čo sa týka brúsneho princípu elektrických brúsok, vychádza v zásade z ručného náradia, akurát namiesto ľudskej sily uvádza brúsny nástroj do pohybu motor prístroja.

Galéria

Uhlové brúsky

Vyvinuli sa z priamych brúsok, ktoré najmä pri použití väčšieho brúsneho nástroja vyvíjali veľký odpor voči rukám brusiča. Dlhšia práca s takouto brúskou sa preto stávala únavnou. Presunutie brúsneho nástroja kolmo na os rotácie motora tento problém odstránilo. Vývoj v oblasti uhlových brúsok rýchlo napreduje a objavujú sa rôzne inovácie, ktoré zvyšujú bezpečnosť a uľahčujú prácu s týmto náradím. Medzi spomínané vylepšenia patrí napríklad plynulý nábeh otáčok pri zapnutí prístroja či zastavenie kotúča v priebehu niekoľkých sekúnd po vypnutí brúsky. K telu brúsky väčšinou môžeme namontovať prídavnú rukoväť a pri častom používaní náradia určite oceníme aj elektronickú reguláciu otáčok, aretáciu vretena na rýchlejšiu a pohodlnejšiu výmenu brúsneho kotúča alebo dokonca možnosť natočenia celej brúsnej hlavy v štyroch rôznych polohách.

Na mnoho typov uhlových brúsok môžeme napojiť aj odsávacie zariadenie, ktoré nám uľahčí udržiavanie čistoty na pracovisku. Uhlové brúsky sú vhodné na brúsenie a delenie kovových materiálov, ale možno ich používať aj pri opracúvaní dreva, plastov či zliatin ľahkých kovov. Využijeme ich napr. pri brúsení zvarov, odstraňovaní hrdze, lakov a farieb či drevených trámov. Pri tom nám poslúžia rozličné nástroje, napr. rezné a brúsne kotúče, lamelové kotúče a drôtené nástroje viacerých tvarov. Samotný brúsny efekt zabezpečujú zrná karbidu kremíka alebo korundu, ktoré sa nachádzajú v brúsnom kotúči. Tie sú spojené spojivami rôznej kvality, čím sa potom od seba výrazne líšia. Na drevené materiály väčšinou používame lamelové kotúče.

Diamantové kotúče nám slúžia na rezanie betónu, kameňa a pod. Brúsne kotúče sú na rozdiel od rezných oveľa hrubšie. Kotúč pracuje pri rýchlosti 80 m/s, čo je ideálna obvodová rýchlosť na opracúvanie kovových materiálov. Opotrebovaním kotúča sa mení obvodová rýchlosť, a tým aj rezné vlastnosti. Preto by sme mali používať predpísaný rozmer kotúča ku každej brúske.

Kefové brúsky

Tieto zaujímavé nástroje majú na spodnej strane umiestnenú rotujúcu drôtenú kefu v tvare valca. Reguláciou vzdialenosti valca od podkladu môžeme nastaviť požadovanú hĺbku brúsenia. Kefovú brúsku využijeme najmä na brúsenie rovných plôch. Podľa zvolenej kefy môžeme upravovať povrchy z dreva, kovov i betónu. V prípade potreby môžeme na brúsku napojiť externé odsávacie zariadenie.

Excentrické, vibračné a delta brúsky

Všetky tri typy brúsok využívajú kmitavý pohyb brúsnej dosky, na ktorú suchým zipsom alebo iným mechanizmom upíname brúsny prostriedok, najčastejšie brúsny papier. Excentrické brúsky majú kruhový tvar brúsnej dosky a môžeme nimi dobre opracovávať rôzne zakrivené povrchy. Dosky vibračných brúsok majú zvyčajne obdĺžnikový tvar a využijeme ich najmä na obrusovanie rovných plôch. Niektorí výrobcovia ponúkajú vibračné brúsky s päťuholníkovou brúsnou doskou, ktorej predĺžený špic môžeme obaliť brúsnym papierom z oboch strán, a opracovávať tak materiál aj na ťažko prístupných miestach či v škárach. Charakteristickým znakom delta brúsok je pomerne malá brúsna doska trojuholníkového tvaru (podoba písmena delta z gréckej abecedy), prispôsobená práci v stiesnených podmienkach, kútoch, na ťažko prístupných miestach a členitých povrchoch. Väčšina spomínaných nástrojov je vybavená buď vlastným systémom odsávania obrúseného materiálu, alebo ich môžeme napojiť na externé odsávacie zariadenie, ktoré odsáva nečistoty otvormi v brúsnej doske.

Multifunkčné nástroje

Významní výrobcovia ručného náradia ponúkajú aj tzv. multifunkčné nástroje, ktorými môžeme vykonávať rozličné činnosti v závislosti od zvolenej pracovnej čepele. Toto náradie väčšinou pracuje na princípe kmitavého pohybu nástroja. Na hrubé brúsenie využijeme napr. rašpľové násadce rôznych veľkostí, jemnejšie opracovanie povrchu dosiahneme použitím brúsnych podložiek s možnosťou uchytenia brúsneho papiera z jednej i dvoch strán. Aj v tomto prípade môžeme čistotu pracoviska výrazne zvýšiť použitím externého odsávacieho zariadenia.

Text: Milan Bohunický, Ing. Miroslav Dobias
Foto: Bosch, Fein, Makita, Metabo, TTS Slovakia
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje