teplovzdusne pistole

Teplovzdušné pištole

Zvláštne náradie, ktoré dokáže len jednu vec, no je až neuveriteľné, v koľkých rôznorodých činnostiach ho môžeme využiť. Jednoducho – univerzálne náradie.

Verili by ste, že s náradím, ktoré je schopné len fúkať vzduch, môžete lepiť, zvárať, zmršťovať, rozmrazovať, cínovať, odstraňovať farbu, povoľovať skrutky, alebo aj voskovať lyže a ohýbať drevo? Áno, hovoríme o teplovzdušných alebo aj opaľovacích pištoliach.

Opaľovacia pištoľ sa snáď najčastejšie využíva na odstraňovanie starých a najmä viacvrstvových náterov. Na dokonalé odstránenie takéhoto náteru, napríklad z rámu okna ručným spôsobom (šmirgľovaním), by sme potrebovali niekoľko hodín namáhavej práce, pričom by sme spotrebovali množstvo kvalitných šmirgľov rôznej zrnitosti. Teplovzdušná alebo opaľovacia pištoľ nám prácu uľahčí a aj urýchli. Najprv vrstvu starého náteru odstránime pomocou tohto zariadenia a až potom jemne obrúsime rám, aby sme dosiahli kvalitný podklad pod novú farbu. Mohli by sme povedať, že prostredníctvom horúceho vzduchu z pištole a pomocou špachtle sa dá farba „zotrieť“ ako maslo z chleba.

Praktický model
Ak patríme k domácim majstrom, ktorí horúcovzdušnú pištoľ využijú aj častejšie, môžeme si svoju dielničku obohatiť napríklad o model SKIL 8003 s praktickým plastovým kufríkom a nadstavcami (niekoľko redukčných a zváracích dýz). Malá a ergonomicky tvarovaná pištoľ s príkonom 1 800 W a tromi teplotnými stupňami váži len 0,7 kg. Okrem toho odporúčame, aby ste si dokúpili aj nejaké plastové zváracie drôty a lepiace tyčinky na lepenie dreva a plastov.

Pri odstraňovaní farby si nastavíme takú teplotu, pri ktorej nezostáva náter stále tvrdý, ale ani nehorí. Ideálne je, keď farba zmäkne a úplne pohodlne sa dá „stiahnuť“ špachtľou. Pri skúške „opaľovačky“ sa tak správne javí stupeň s teplotou 400 °C. Vhod príde aj nadstavec – dýza s tvarovanou štrbinou, ktorá niekedy aj pri hranách okna, spojených so sklenenou výplňou, usmerňuje prúd horúceho vzduchu mimo sklenených tabúľ – aby sa zabránenilo ich prasknutiu.

Ďalšie možnosti využitia horúceho vzduchu z pištole: zacínovanie prasknutého potrubia v záchodovej šachte, oprava poškodeného linolea, zlepenie a tvarovanie drevených výrobkov, oprava zvarov na stane, prasklín na člne, zlepenie prasknutého krytu kosačky atď.

Ak by sa nám zdalo, že dať za „opaľovačku“
55 EUR je veľa, teraz určite uznáme, že je to rozumná investícia.

Možnosti použitia
Verte, že neexistuje hokejový klub, ktorý by nevyužíval práve teplo horúceho vzduchu na ohýbanie čepelí hokejok, alebo lepenie čepelí do titánových rukovätí. Takisto nenájdete taký profesionálny lyžiarsky tím, ktorý by nevyužil teplo z takejto pištole – pri voskovaní alebo prevoskovaní lyží, poprípade rozmrazovaní stuhnutého viazania. Je zrejmé, že robiť spomínané činnosti s otvoreným ohňom, by mohlo byť nebezpečné.

Opaľovacia pištoľ nájde uplatnenie aj v klampiarskych dielňach pri odstraňovaní starých náterov z kovových materiálov, cínovaní skorodovaných blatníkov, alebo je tiež výdatnou pomocou pri uvoľňovaní hrdzavých či zaseknutých skrutiek ohrevom.

Stolári ocenia možnosť, pomocou horúceho vzduchu a prídavnej tavnej tyčinky (tie bývajú rôzne, hlavne na plasty a drevo), zlepiť alebo zaglejiť jednotlivé časti nábytku, alebo tiež pohodlne lepiť lišty na hrany preglejok a drevotriesky. Niektoré firmy majú v príslušenstve aj výborné prípravky, ktoré sú určené práve na toto využitie. Tí kreatívnejší dokážu horúcim vzduchom zvýrazniť rustikálnu štruktúru letokruhov na drevenom masíve a dodať mu tak ďalší rozmer.

Záhradkári zas využijú dýzu s reflektorom. Pomocou nej je možné zmršťovať hadice na „rýchlospojkách“ alebo ich môžeme aj „za tepla“ zvárať.

Sortiment
Na slovenskom trhu ručného náradia sú teplovzdušné pištole zastúpene pomerne skromne. Týka sa to počtu typov, ale aj toho, čo si môžeme kúpiť. Vyberie si však určite každý. Spoločnosť Makita má v ponuke tri typy profesionálnych teplovzdušných pištolí: HG5002, HG550VK a HG650CK. Model 650CK má hmotnosť 620 g, má plynulo regulovateľnú teplotu – od 80 °C do 650 °C – kontrolovateľnú na LCD displeji. Dvetisíc wattová špirála je chránená proti spáleniu termostatom. Preto je motor umiestnený mimo prívod vzduchu, a tým je chránený proti nečistotám. Rukoväť je riešená protišmykovo a nechýba ani zaintegrovaná plôška na odkladanie, respektíve ani na ohrev s „voľnými“ rukami.

Bosch má v ponuke modely v dvoch kategóriách: hobby a profi. V hobby triede sú k dispozícii modely PHG 500-2, PHG 600-3 a PHG 630 DCE. V profi kategórii ponúka modely GHG 600 CE s priamou rukoväťou a model GHG 660 LCD. Inováciou je ochrana proti prehriatiu – ohrev špirály sa automaticky vypne, no pištoľ ide ďalej, aby sa čo najskôr ochladila. Na rýchle ochladzovanie obrobkov slúži prídavný stupeň na studený vzduch. Dlhú životnosť pištole zaručí odnímateľný filter nečistôt s ľahkým čistením. GHG 660 LCD má štyri základné programy pre rôzne aplikácie, pričom teplotu a prietok vzduchu možno individuálne prispôsobiť a uložiť do pamäte.

DeWalt DW 340 K s výkonným 2000-wattovým motorom sa vyznačuje bezpečným použitím aj bez podstavca, čo umožňuje robiť veľký počet pracovných úkonov, vďaka stabilným stacionárnym polohám a gumovej vložke. Teplota sa dá plynulo regulovať a pištoľ je možné používať aj v nepretržitej prevádzke. Má odnímateľný predný kryt, čo uľahčuje prácu na neprístupných miestach. Kompaktnosť a nízka hmotnosť zaručujú ľahkú manipuláciu. Uzavretá, ergonomicky tvarovaná rukoväť zas uľahčuje manipuláciu a zamedzuje únave pri dlhodobom použití náradia.

Black&Decker ponúka modely KX1682, KX1683, KX2000K a KX1800.

Dobré rady
Nedajte sa zlákať nízkymi cenami pri „no name“ výrobkoch, ktorých výška je niekedy hlboko pod 30 EUR. Tu si môžete byť istí, že nekupujete účelové univerzálne zariadenie, ale jednorázové.

Spôsobov využitia účinku prúdu horúceho vzduchu z teplovzdušných, resp. opaľovacích pištolí, je veľmi veľa, no jednu vec nikdy neskúšajte: Nepoužívajte teplovzdušnú pištoľ ako fén na vlasy. Ale pri rozdúchavaní drevného uhlia sa počas „barbecue“ osvedčí vynikajúco.

Text: Miloš Moravčík
Foto: archív autora

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje