image 48747 25 v1
Galéria (8)

Najčastejšie chyby pri údržbe kosačky

Ako udržiavať záhradnú techniku, aby stroje vydržali spoľahlivo pracovať dlhé roky? Uvádzame základné omyly, ktorých sa dopúšťajú noví majitelia.

Galéria

Správna údržba záhradnej kosačky
Správna údržba záhradnej kosačky
Správna údržba záhradnej kosačky
Správna údržba záhradnej kosačky
Správna údržba záhradnej kosačky
Správna údržba záhradnej kosačky
Správna údržba záhradnej kosačky

Bez toho, aby sme o tom vedeli, dopúšťame sa pri údržbe často chýb. Platí pri tom jediné: neznalosť neospravedlňuje…

Zaobchádzanie s olejmi v záhradnej kosačke či traktore patrí k úplne najväčším prehreškom, pokiaľ ide o správne používanie. Často sa stáva, že majiteľ stroja je vplyvom zlej interpretácie servisného technika nútený k tomu, aby vymenil olej pred zimnou odstávkou a po sprevádzkovaní hneď na jar zariadenie používal. Lenže tu je práve kameň úrazu.

Aj nový olej na seba naviaže cez zimu vlhkosť, ktorá sa vyzráža na stenách skrine motora, čím sa olej znehodnotí, lebo sú výrazne obmedzené jeho mazacie vlastnosti. V dôsledku prevádzky potom dochádza k výraznému opotrebovaniu vnútorných súčastí motora, či dokonca trhaniu olejového filmu, čo vedie až k zadretiu kľukového mechanizmu. Opačný prípad je ten, keď mnoho majiteľov nevykonáva každoročnú predsezónnu výmenu oleja, ktorá je pre motor naozaj dôležitá. Následky nebývajú také drastické ako v predchádzajúcom opisovanom prípade, ale zhruba po dvoch rokoch prevádzky so silne znečisteným olejom bude vidieť úbytok výkonu, vyššiu spotrebu a horšie štartovanie. Starý olej s veľkým množstvom rozpustených usadenín spoznáme podľa jeho výrazne tmavej farby. Za problémom sa však nemusí skrývať len vek oleja, ale napríklad zaseknutý systém automatického sýtiča, ktorý spôsobujúce nebezpečné riedenie olejovej náplne nespáleným palivom. Túto poruchu však spoznáte pomerne ľahko – motor má po výmene oleja aj vložky vzduchového filtra veľmi vysokú spotrebu a v záťaži silne dymí. Neriešenie tejto záležitosti spôsobuje až zadretie, resp. „pridretie“ piesta vo valci motora.

Zadretiu piesta sa vyhnete jarným doplnením oleja.

Palivá a ich skladovateľnosť

Okolo benzínu, jeho kvality a skladovateľnosti koluje okrem množstva pravdivých informácií aj celý rad rôznych poloprávd a mýtov. V dnešnej dobe predávaný 95-oktánový Natural obsahuje biozložku, ktorá negatívne pôsobí na nasávaciu sústavu motora – predovšetkým však na karburátor, jeho difúzor a dýzy. Pri dlhšom odstavení motora môže karburátor, obzvlášť pri modeloch s uzáverom prívodu paliva, vyschnúť. Čo znamená, že palivo sa odparí, ale biozložky tu zostanú v podobe drobnej, veľmi lepivej vrstvičky, ktorá sa veľmi zle odstraňuje. Vrstva biozložky sa totiž zväčšuje, až znemožní správnu funkciu karburátora. Motor potom po naštartovaní nedrží nastavené otáčky, ktoré kolíšu, alebo na voľnobehu zhasína. Jediným riešením potom je karburátor vyčistiť ultrazvukom alebo vymeniť. Výmena je veľmi nákladná, pretože karburátor silnejších motorov vychádza aj okolo 170 eur. Preto sa odporúča pred odstavením vyjazdiť benzín tzv. do suchého stavu a používať prémiové palivá, ktoré majú znížený obsah biozložky.

« Mierne podhustenie pneumatík je niekedy pri práci žiaduce. »

Remene a kladky

Voľné remene prekĺzavajú, takže stroj odmieta správne pracovať, pričom remenice sa môžu až prehrievať. Naopak, príliš napnutý remeň veľmi zaťažuje valčeky napínacej kladky, a tak remenice a aj ložiská v nich dosť trpia pod vysokým tlakom a končí sa to ich poškodením.

Čo sa týka údržby ovládacích prvkov remeňových prevodov, zamerať by sme sa mali na naolejovanie lanovodov.

Ako sa vyhnúť chybám pri údržbe

Oleje
Na motorových olejoch nikdy nešetrite. 

Filtre
Vzduchový filter neprefukujte, vymeňte ho za nový. 

Žacie nože
Viete, že tupý nôž zvýši spotrebu kosačky až o 30 %? 

Napnutie remeňov
Remene si vyžadujú kontrolu aspoň raz za sezónu.

Údržba pohonu
je jednoduchá, zanedbanie môže vyústiť do pekne drahej opravy.

Prevodovka
Špeciálne prevodové závitové ozubenia si vyžadujú kvalitnú a čistú náplň oleja. 

DOBRÉ RADY

Vzduchový filter

Zanedbávanie výmeny, prípadne čistenia vložky vzduchového filtra spôsobuje zvýšenú spotrebu paliva. Je pravda, že napríklad motorové píly majú kompenzátor, ktorý dokáže zabrániť zbytočnému obohateniu zmesi pri zašpinenom filtri. Iné je to pri väčších motoroch, ktoré tento ochranný prvok nemajú a míňajú viac paliva. Úplne zásadnou chybou je vyfúkavanie nečistôt z papierovej vložky pomocou stlačeného vzduchu, ktorý môže spôsobiť jej roztrhnutie a následné nasávanie nečistôt priamo do motora, čo môže mať fatálny vplyv na jeho životnosť. Rovnako to dopadne aj vtedy, ak stroj pracuje s odstránenou vložkou filtra – táto prevádzka je možná iba v zime na snehu, keď sa nepráši.

Brúsenie nožov a reťazí

Ostrý a hlavne vyvážený žací nôž je základným predpokladom nielen pre kvalitný strih, ale aj pre pokojný chod celého žacieho ústrojenstva bez nepríjemne silných vibrácií. Ostrenie noža rotačných kosačiek, záhradných traktorov a tzv. riderov vyžaduje jednotný postup – z oboch strán noža sa snažíme odobrať približne rovnaké množstvo materiálu. Vždy po preleštení ostria musíme vykonať vyváženie celého noža. Najlepšie to vykonáme na skrutkovači, na ktorý nôž nasunieme cez jeho stredový otvor. Tu máme možnosť jednoduchým spôsobom zachovať životnosť stroja, prípadne kosiacich hriadeľov pri traktore. Pri vyvažovaní sa najprv presvedčíme, na ktorú stranu sa nám ostrie prevažuje, z nej (ťažšej strany) odoberieme znovu trochu materiálu. Musíme brúsiť opatrne, pretože nože sú zo silného a kaleného oceľového profilu. Ak vyvažovanie neriešime, riskujeme zvýšené vibrácie, poškodenie ložísk a v prípade kosačiek až zníženie životnosti kľukového mechanizmu. Pokiaľ nemáme vhodné náradie ani priestory, zveríme brúsenie nožov odbornému servisu.

Bubnové kosačky

Iná je situácia pri bubnových kosačkách – tu netreba vyvažovať, ale snažíme sa pri brúsení odoberať rovnaké množstvo materiálu zo všetkých čepelí. Ak sú nože opotrebované, vymeníme ich za nové a hlavne originálne.

Text Jaromír Malich
Foto autor, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 5/2018

  1. Mm says:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje