5 tipov, ako vybrať vŕtačku
Galéria (5)

5 tipov, ako vybrať vŕtačku

Ručná elektrická vŕtačka predstavuje základný prístroj, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti, či dielni každého správneho machra. Doba, kedy boli otvory vŕtané "kolovrátkom", nebožiecom alebo vŕtačkou na kľuku už dávno pominula. A zasekávanie s následným sadrovaním drevených klátikov do steny je už tiež len históriou.

Galéria

Ako vybrať vŕtačku
Ako vybrať vŕtačku
Ako vybrať vŕtačku
Ako vybrať vŕtačku

Na čo všetko je možné vŕtačku použiť?

Všetky vŕtačky, prakticky bez výnimky, majú dnes v spúšťacom tlačidle reostat umožňujúci plynulú reguláciu otáčok. Majú tiež pomocnú rukoväť s uchytením na hĺbkový doraz. Vŕtať možno do rôznych materiálov s príklepom aj bez. To závisí od použitého vrtáku. Pri vŕtaní je dôležité používať otáčky odporúčané pre daný materiál a priemer vrtáka.

Vŕtačkou môžete aj skrutkovať, ale opatrne, ide vo väčších otáčkach ako skrutkovač. Keď nie ste opatrný, môžete strhnúť drážku alebo odkrútiť hlavičku vrutu, či skrutky. Ak budete skrutkovať dlhšiu dobu, nezabudnite nechať prístroj vychladiť pretočením naprázdno. Na miešanie je dôležité použiť „metlu“ správnej veľkosti a so správnou geometriou lopatiek, ktoré sú postavené pre redšie aj tuhšie materiály.

Pri brúsení na vŕtačku netlačte. Chladenie motora by bolo málo účinné a motor by sa mohol „spáliť“. Ak sa vám zdá úber malý, vymeňte brúsne médium, pretože je buď „upchaté“ alebo má nevhodnú zrnitosť. Na frézovanie radšej používajte frézku. Obzvlášť pri lacnejších prístrojoch len s puzdrom môže dôjsť k poškodeniu uloženia výstupného hriadeľa vŕtačky.

Ako funguje príklep pri vŕtačke a prečo je vŕtačka bez príklepu presnejšia?

Príklepový mechanizmus je pomocná funkcia umožňujúca efektívnejšie vŕtanie do krehkejších materiálov. V prevodovke je umiestnené ozubnicové koleso, ktoré spôsobuje, že výstupný hriadeľ aj s vrtákom poskakuje dopredu a dozadu. Tým dochádza k ulamovaniu triesky uberanej vrtákom a vŕtanie je tým efektívnejšie.

Vŕtačky bez príklepu slúžia na presné vŕtanie v zámočníckej alebo stolárskej dielni, napríklad na nitovanie, vŕtanie otvorov pre závit alebo kolíkovanie. Absencia príklepového mechanizmu umožňuje kvalitnejšie uloženie výstupného hriadeľa a tým väčšiu presnosť. Vŕtačky bez príklepu neoplývajú veľkým výkonom. Z časti je to preto, že vývrty „z ruky“ mávajú malý priemer, ale hlavne preto, aby boli ľahké a dalo sa s nimi pracovať dlhodobo bez väčšej námahy. Nebývajú vybavené pomocným držadlom a väčšinou ich nemožno upnúť do stojanov a držiakov.

Vŕtačky s príklepom sú už prístroje veľmi univerzálne. Okrem vŕtania do všetkých materiálov je možné ich využiť na vykružovanie, skrutkovanie alebo na použitie s rôznymi nástavcami.

V základe je možné vŕtačky s príklepom rozdeliť na prístroje so stálym prevodom alebo s dvojstupňovou prevodovkou. Pri lacnejších vŕtačkách nie je výstupný hriadeľ vedený v ložisku, ale v klznom puzdre. Pri zvýšenom stálom bočnom zaťažení puzdra môže dôjsť k jeho prehriatiu a uvoľneniu, a tým k následnej nepresnosti pri vŕtaní.

Aký výkon stačí machrovi?

Vŕtačka so stálym prevodom (zvyčajne 3-3000 otáčok/min) je vhodná do bytu a pre kutila, ktorý ju používa naozaj len na vŕtanie menších priemerov a k občasnému skrutkovaniu. Máva menší výkon, je ľahká, malá, obratná a skladná. Vŕtačka s dvojrýchlostnou prevodovkou zvyčajne máva aj väčší výkon motora ako vŕtačka so stálym prevodom. Týmto pomerom možno vŕtať väčšie priemery dier, skrutkovať väčšie vruty a skrutky, vykružovat väčšie priemery, miešať stavebné zmesi. Tieto vŕtačky bývajú vybavené klznou spojkou, ktorá chráni užívateľa pred „namotaním“ pri zablokovaní nástroja.

Čo sa ešte hodí mať v dielni po ruke?

Ak sa chystáte na veľké zmeny, akou je rekonštrukcia kúpeľne, vybúranie priečok alebo výmena starých zárubní, potom sa poobzerajte po elektropneumatickom kladive. Tieto kladivá rozdeľujeme podľa funkcie na vŕtacie kladivá, sekacie a kombinované. Kutil aj profesionál, ktorý rád pracuje s drevom, musí mať vo svojej dielni ručný elektrický hoblík. Hoblík slúži na vyrovnávanie povrchu dreva, k úberu jeho hrúbky a šírky a tiež na zrážanie hrán. Môžete si vybrať pripojenie do elektrickej siete alebo variant akumulátorovej batérie.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

  1. ninah1486 says:

    vŕtačku som kupovala ako darček ale poradiť mi musel brat

  2. lma633593 says:

    ja som sa celkom riadila týmito radami a vybrala som dobre

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje