3 kroky k pevnému skrytému spoju
Galéria (7)

3 kroky k pevnému skrytému spoju

Skrutkové spoje dreva sú jedny Z najjednoduchších. Nevyžadujú špeciálne náradie, sú PEVNÉ a v prípade potreby rozoberateľné. Aby nepôsobili rušivo, niekedy ich treba ukryť. Najlepším spôsobom je zanoriť hlavičku.

Galéria

Skrutky pod drevenými zátkami
Skrutky pod drevenými zátkami
Skrutky pod drevenými zátkami
Skrutky pod drevenými zátkami
Skrutky pod drevenými zátkami
Skrutky pod drevenými zátkami

1 ZAHLBOVANIE OTVOROV

Kónický vrták so záhlbníkom a hĺbkovým dorazom je nástroj, ktorým dokážete vytvoriť otvor do dreveného masívu v jedinom kroku. V priebehu niekoľkých sekúnd ním vytvoríte dômyselný lievik na skrutky. Nastavený nástroj upevnite do skľučovadla akumulátorovej vŕtačky, vyvŕtajte otvory a môžete sa pustiť do skrutkovania.

ZOZNÁMTE SA SO ZÁHLBNÍKOM

Stolársky záhlbník je ako skladačka. Na vrtákoch s rôznym priemerom je dvojicou skrutiek upevnená frézka, ktorá do materiálu reže kužeľové zapustenie. Aby bola hĺbka zanorenia vždy rovnaká, na záhlbníku je nasunutý nastaviteľný hĺbkový doraz.

Spodná časť zužujúceho sa otvoru vedie závit skrutky bez toho, aby ste sa museli obávať prasknutia dosky. Čím hlbšie skrutka postupuje, tým pevnejšie sa do materiálu zarezáva.

Kónické zúženie v strednej časti kopíruje uhol zápustnej hlavy. Je zárukou toho, že tlak zápustnej hlavičky skrutky sa rovnomerne prenesie do materiálu. Vrchná valcovitá časť vytvára priestor na vloženie zátky.


Párové nástroje na skryté spoje

2 SKRUTKOVANIE

Nie všetky skrutky sú rovnaké, aj keď na prvý pohľad vyzerajú podobne. Klince sa pri nadmernej záťaži ohýbajú, ale skrutky praskajú. Preto na pevný spoj vyberte iba tie, pri ktorých výrobca uvádza ich zaťažiteľnosť.

SKRUTKA URČÍ KVALITU SPOJA

Skrutky s čiastočným závitom sú pri spájaní dvoch častí masívu šikovnejšie ako skrutky s celým závitom (závit je po celej dĺžke drieku skrutky). Ich výhodou je, že obe skrutkované časti k sebe priťahujú, pretože holý driek sa môže v materiáli voľne pretáčať. Priťahujte, kým sa medzi spájanými časťami nestratí škára. Spoj možno poistiť lepidlom. Zníži sa tým zaťaženie skrutky.

Postup výroby spoja

3 ZÁTKOVANIE – DETSKÁ HRA

Skrutkovačom vylomíte najkrajšiu zátku, do otvoru nad skrutkou nanesiete tenkú vrstvičku lepidla a malým kladivkom ju vbijete do otvoru tak, aby jej kresba bola otočená rovnakým smerom ako na okolitom materiáli. Do mäkkého masívu nemusíte zátky vtĺkať príliš veľkou silou. Poddajný materiál by sa pod tlakom deformoval a lepený spoj by bol viditeľný. Dôležitejšie je sústrediť sa na precízne skrátenie. Najrýchlejším riešením je ostré dláto alebo píla japonského typu, ktorá zubami bez rozvodu okolitý povrch nepoškriabe. Prebrúsenie zátku dokonale zjednotí s okolím.

Ak treba s povrchom zrovnať veľké množstvo zátok, pomôžte si ručnou vrchnou frézou. Vložte do nej drážkovaciu frézku a nastavte ju tak, aby kopírovala povrch dosky. Bočným ostrím oreže vytŕčajúce kolíky.


Zátka sa ku koncu zužuje.

ZÁTKOVNÍK

Je to dutá frézka na stolovú vŕtačku, ktorou si vyrobíte zátky z rovnakého materiálu, s akým pracujete. Na kresbu dreva možno nadviazať bez toho, aby bola zátka viditeľná. Tesnosť spojov posilňuje kónický tvar zátok. Čím viac ich do otvoru nabíjate, tým tesnejšie lícujú s okolím. Kónický zátkovník rozoznáte od rovného jednoducho. Má dve alebo štyri ramená s reznými hranami. Valcovitý zátkovník má frézovaciu hranu na čelnej strane alebo na prerušenej bočnici. Keďže zátkovníku chýba hrot na vedenie v materiáli, bez stolovej vŕtačky či stojana sa nezaobídete. Výsledkom vašej snahy bude séria kružníc, ktoré sú zahĺbené do povrchu niektorého z odrezkov.

ZÁTKOVNÍKY A ZÁHLBNÍKY

MUSIA TVORIŤ PÁR
Predajcovia ponúkajú v škatuľkách samostatné súbory záhlbníkov a zátkovníkov, akoby vôbec nemali tvoriť pár. Preto môžu pri nákupe vzniknúť isté ťažkosti. Pri záhlbníkoch chýba informácia o ich vonkajšom priemere, a keď začnete s ich premeriavaním, zistíte, že čosi nie je v poriadku.

MILIMETRE A PALCE
Miery záhlbníkov nie sú metrické. Najčastejšie sa stretnete s priemerom blížiacim sa k 10 mm. Vtedy máte istotu, že ide o priemer 3/8“ (palca). Menšie záhlbníky a zátkovníky s priemerom približne 6 mm majú mieru 1/4“, nasledujú väčšie s priemermi 1/2“ (približne 13 mm) a 5/8“ (približne 16 mm). Tým sa ponuka stolárskych záhlbníkov a zátkovníkov končí. Nevieme o žiadnom výrobcovi, ktorý by sa držal metrických mier.


Vylamovanie zátok

dobré rady

SMER VLÁKIEN
Rovnaký smer vlákien v zátke a okolitom materiáli nie je iba otázkou estetiky. Keďže masív sa zmenou vlhkosti rozpína v smere vlákien inou intenzitou ako v priečnom smere, väčšia námaha by pri okrajoch dosiek mohla spôsobiť ich prasknutie.

DEKORATÍVNE ZÁTKY
Ak chcete dosiahnuť dekoratívnosť zátky,
nemaskujte ju, naopak, priznajte ju vyrezaním z dreviny kontrastnej farby.

VÝHODY SKRYTÝCH SPOJOV
Dajú sa využiť pri výrobe nábytku, ak nemáte skúsenosti s kolíkovaním, lamelovými spojmi či čapovaním. S kvalitnými skrutkami, lepením a precíznym zátkovaním je možné vyrobiť spoje, ktoré môžu konkurovať iným.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: autor a thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Jozef says:

  Dobry den, chcel by som sa spytat, kde je mozne zohnat taky kuzelovy zatkovnik, alebo pod cim to hladat, lebo na internete som ho nikde nenasiel. Skusal som aj obchody pre stolarov a hobby markety a nikde nic take nemaju.
  Dakujem.

  1. jano says:

   u-max, castorama, narex

   1. Jozef says:

    tam som nasiel len zahlbnik, ten zatkovnik nie.

   2. Tomas says:

    Teda vazne, ten konicky zatkovnik to sa snad neda zohnat, a ked tak za 50 euro a aj to len rovny. V USA za 10 dolarov a uplne bezna vec, u nas snad vsetci uz vedia len oblepovat drevotriesku. Pekne, pekne. BTW, nic z toho, co navrhol Jano vyssie nepredava konicky zatkovnik.

   3. Matej says:

    Da sa to objednat napr. tu: http://m.banggood.com/8pcs-Wood-Plug-Cutter-StraightTapered-Claw-Type-Drill-Bit-Set-p-966200.html par veci som uz odtial objednaval a spokojnost.
    Dokonca ich uz par krat mali v Lidli. Treba vystriehnut akciu, ked maju naradie 🙂

  2. Titlak says:

   Nájdeš na ebay pod Wood Plug Cutter

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje