image 51234 25 v1

Vyskúšali sme profesionálny vŕtací skrutkovač

O sile profesionálnych „uťahovačiek“ alebo skrutkovačov ste mohli veľa počuť, ale nijaký opis nenahradí skutočné držanie nástroja v rukách pri práci.

Príklepový akumulátorový skrutkovač Hitachi DV18DBSL je určený na každodenné použitie. V rukách remeselníka spraví očakávanú prácu v teréne i v dielni.

Montáž tesárskych konštrukcií, terás, schodísk, oplášťovanie skeletov, stavba bazéna z veľkých trámov či iné montážne práce sú preň primeranými každodennými úlohami. Vďaka skvelej ergonómii dobre sadne do ruky, nie je priveľký ani nemotorný, hoci pre svoju hmotnosť si vyžaduje pevnú ruku. Pre vysoký krútiaci moment sa dodáva aj s prídavnou rukoväťou. Ide o dravý stroj, ktorý nás oslovil silou v zábere, kde si hravo poradil aj s 240 mm skrutkami s priemerom 8 mm. Pri vŕtaní možno zvoliť druhý prevod a potom vás poteší svižný postup pri vŕtaní do dreva. Veľký krútiaci moment sa rodí v motore s väčším priemerom, preto je zadná časť skrutkovača rozšírená. S krátkou dĺžkou tela 184 mm však možno pri vŕtaní dosiahnuť aj na stiesnené miesta. Má výdrž, ktorá nás veľmi príjemne prekvapila. Všetky vŕtacie a skrutkovacie práce sme zvládli s jedným akumulátorom, ktorý na začiatku vykazoval viac ako polovičné nabitie.

Výrobca využil svoje skúsenosti a na drobných detailoch vidno, že urobil všetko pre to, aby sa s náradím pracovalo čo najpohodlnejšie. LED osvetlenie má optickú rozptylku, inovatívny je spôsob nabíjania akumulátorov. Ocenili sme precízne spracovanie skľučovadla. V praktickom kufríku sme našli aj inteligentnú „rýchlonabíjačku“ a jeden náhradný akumulátor.

Presné vyhotovenie a moderná výbava robia z tohto modelu stroj, ktorý by rozhodne nemal ujsť vašej pozornosti. Ide o model, po ktorom môže smelo siahnuť hociktorý remeselník či montážnik, ktorý hľadá spoľahlivé náradie. Dokážeme si ho predstaviť nielen v stolárskej dielni, ale aj pri montážach v teréne.

Páčilo sa nám
+ kompaktný formát
+ sila v zábere
+ vysoký výkon a výdrž

Ako sme pracovali

Počas testu sme sa snažili zistiť, aký výkon, výdrž a ergonómiu dokážu ponúknuť akumulátorové skrutkovače pri montážnych prácach v dielni. S pomocou vŕtacieho skrutkovača sme vyrábali drevené regály, pričom sme dosť veľa skrutkovali a vyvŕtali niekoľko desiatok dier s väčšími priemermi a dĺžkami.

Vŕtací skrutkovač Hitachi DV18DBSL

Prednosti

Kompaktný dizajn s kratšou celkovou dĺžkou a dvojrýchlostná prevodovka. Elektronická stabilizácia otáčok znižuje kolísanie krútiaceho momentu v oblasti nízkych otáčok a zabezpečuje stabilnú prevádzku. To uľahčuje dodatočné doťahovanie skrutiek a začiatok vŕtania. (Pozor, nepretržitá práca v rozsahu nízkych rýchlostí môže spôsobiť zvýšenie teploty jednotky, aktivovanie okruhu ochrany teploty a automatické zastavenie činnosti.) Originálna technológia bezuhlíkových motorov zasa ponúka výrazne rozšírenú životnosť skrutkovača tým, že odstraňuje problémy vrátane vyhorenia kotvy, krátkeho alebo komutátorového opotrebenia aj v náročných pracovných podmienkach. Okrem toho nie je potrebná výmena uhlíkov.

Technické údaje

Vŕtanie: 50 mm (drevo), 13 mm (tehla), 13 mm (oceľ)
Chod na jedno nabitie: (približne) 45 – 60 min., čo je približne 138 skrutiek ø8 x 100 mm do americkej borovice (s 6,5 mm pilotnými dierami) alebo 194 dier ø10 × 30 mm do malty
Maximálny krútiaci moment: 70 Nm
Otáčky bez záťaže: 0 – 1 800/min, resp. 0 – 400/min.
Frekvencia úderov: 0 – 27 000/min, resp. 0 – 6 000/min
Napätie batérie: 18 V (5 Ah)
Vŕtacie skľučovadlo: 1,5 – 13 mm
(1/16 – 1/2 „) bezkľúčové
Dĺžka tela: 184 mm
Hmotnosť: 2 kg (s akumulátorom BSL1830C)
Celkové hodnoty vibrácií: 7,5 m/s2
Štandardné príslušenstvo: 2 batérie, nabíjačka, bit, kryt batérie, puzdro (kufrík) na prenášanie
Orientačná cena: 300 €

Text Stanislav Botur Foto autor
Zdroj časopis Urob si sám 10/2018

 1. Peter says:

  Určite nájde uplatnenie niekde vo výrobnej sfére, ale pre občasné domáce použitie si myslím zbytočne vyhodené peniaze. Ja osobne používam Ferm kúpil som ho za nejakých 30€ a keď som ho neplánovane potreboval tak vždy bola batéria skoro vybitá ,takže som si urobil sieťový napájač z vyradeného trafa a dokúpil som nejaké usmerňovacie diódy za nejakých 5€ k tomu kábel na sieť zhruba 5m a tiež kábel od usmerňovača k skrutkovaču tiež nejakých 5m a teraz keď keď náhodou potrebujem zaskrutkovať pár skrutiek tak je to OK a takto to používam už hádam aj 10 rokov a čo je výhoda bez batérie to je omnoho ľahšie.

  1. SMITH says:

   2 Peter : To ste si už rovno mohli kúpiť skrutkovač na 230V . Napr . Skill 6221
   https://vrtacky.heureka.sk/skil-6221ad/

 2. Pista says:

  mne postacuje dewalt neviem presny typ teraz – za nejaku 100fku, mala, silna, lahka – ta sa uz napracovala za tie 2 roky, taktiez 2 baterie, kufor, nabija za cca 20 min max- takze zbytocne davat 300fky za Hitachi, ak uz tolko penazi tak Makita alebo tiez nejaky Dewalt hoc aj z US- za tie peniaze sa da uz aj Combo 2ks a transformator z 110 na 230V

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje