akumulatorove naradie ii.
Galéria (12)

Akumulátorové náradie II.

Pri práci na chate, v záhrade či na ťažšie dostupných miestach sa nám občas stáva, že nám elektrický kábel bráni v plnohodnotnom využití náradia. Raz je prikrátky, inokedy pridlhý a pri manipulácii s náradím nám prekáža, prípadne na mieste, kde chceme pracovať, vôbec nie je zavedená elektrina. V týchto situáciách určite oceníme náradie poháňané akumulátorovými článkami.

 

Galéria

Skrutkovače a vŕtačky

Azda najznámejšie z kategórie akumulátorového náradia sú skrutkovače. Počas svojho vývoja zaznamenali množstvo zmien a vylepšení. V súčasnosti si podľa potreby môžeme vybrať z rozličných modelov, ktoré majú hmotnosť od niekoľko 100 g až do približne 3 kg. Samozrejme, s hmotnosťou stúpa aj robustnosť a výkon akumulátorového skrutkovača. Výnimkou nie sú ani univerzálne vŕtacie skrutkovače, niektoré dokonca aj s príklepom. Takýmto náradím dokážeme správne dotiahnuť jemné skrutky, ale aj vyvŕtať dieru do dreva, kovu či betónu. Najmä príklepové skrutkovače sa vyrábajú v odolnom vyhotovení, niektorým neublíži ani pád z dvoch metrov. Komfort práce zvyšuje dvoj- či trojstupňová prevodovka a vložky na tlmenie vibrácií, ktoré oceníme pri vŕtaní s príklepom. Údržbu uľahčuje možnosť výmeny opotrebovaných uhlíkov zvonka. Aby sme vedeli nastaviť správnu silu potrebnú na dotiahnutie konkrétnej skrutky, máme v niektorých prípadoch k dispozícii aj viac ako 15 (niekedy až 22) stupňov krútiaceho momentu. Samozrejmosťou býva možnosť prepínania medzi pravo- a ľavotočivým režimom. Univerzálne akumulátorové skrutkovače a vŕtačky majú natoľko podobné parametre, že občas len ťažko rozlíšime, o aké náradie ide. Dokážeme s ním totiž rovnako dobre vŕtať, ako aj uťahovať skrutky. Často je rozdiel viditeľný len v tvare skľučovadla a spôsobe upínania nástroja. Niektorí výrobcovia osádzajú svoje výrobky špeciálnymi skľučovadlami na ľahšiu výmenu vrtáka či skrutkovacieho násadca. Robustnejšie vŕtačky s príklepom štandardne bývajú vybavené bočnou rukoväťou a spúšťou s plynulou reguláciou otáčok.
 
Kladivá
Väčšinou ich môžeme nastaviť na prácu v troch režimoch – vŕtanie, vŕtanie s príklepom a sekanie. Keďže ide o náročné použitie, výrobcovia sa snažia trh zásobovať výkonnými strojmi poháňanými akumulátormi s dlhou výdržou, prípadne schopnými čo najrýchlejšieho dobíjania. Pri robustnom náradí treba myslieť aj na bezpečnosť, preto vo výbave zvyčajne nechýba ani elektronická motorová brzda či bezpečnostná poistka proti samovoľnému spusteniu. Vŕtacie alebo sekacie nástroje môžeme upínať do štandardných, ale aj rýchloupínacích skľučovadiel. Poruchám pomôže predchádzať prachotesná úprava tela nástroja. Ku komfortu práce prispieva aj rukoväť tlmiaca otrasy.
 
Uhlové brúsky
Vďaka kompaktným rozmerom a nezávislosti od prívodu elektrickej energie sú tieto brúsky vhodné na prácu v stiesnených priestoroch a ťažko dostupných miestach. Výhodou je, ak majú ľahko nastaviteľný ochranný kryt, najlepšie bez použitia akýchkoľvek nástrojov, a takisto rýchloupínací systém rezného kotúča. Malé rozmery, nízka hmotnosť a vysoký výkon si však vyžadujú svoju daň – niektoré modely na jedno nabitie vydržia nepretržite pracovať len približne 10 minút. Aj to však stačí na čistenie obrobkov a malých plôch alebo ostrenie nástrojov, nožov a čepelí.
 
Nožnice
Umožňujú strihať nezávisle od sieťovej zásuvky. Sú vhodné na rovné rezy aj rezy v krivkách. Strihací nôž by sa mal dať nastaviť podľa materiálu, odtlačovač triesok nás zasa chráni pred poranením. Môžeme ho použiť pri prácach v dielni i domácnosti – napríklad na strihanie látok, plastových fólií, tapiet, lepenky, kože, kobercov, podlahových krytín a podobne.
 
Existuje ešte veľa ďalších akumulátorových pomocníkov, napríklad vodiace a hobľovacie frézy, hoblíky, vibračné a pásové brúsky či rozličné záhradné náradie, ako sú kosačky a nožnice na živý plot. Záleží len na nás, ktoré nástroje nás oslovia. Pri ich nákupe by sme však mali uvažovať triezvo, v mnohých prípadoch nám totiž postačí náradie v klasickom vyhotovení. Určite však nastanú situácie, keď akumulátorový pohon oceníme, preto by aspoň niektoré z nich nemali v našej dielni chýbať. 
 
 
Text: Ing. Pavel Svoboda, Milan Bohunický
Foto: Bosch, DeWalt, Makita, Metabo, Ryobi 
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje