Aké bezpečné sú respirátory zo železiarstva?
V živote údržbára sú úlohy, v ktorých je mimoriadne potrebná osobitná opatrnosť a správna ochrana. To zahŕňa prácu s čiastočne toxickým prachom a parami. Vysvetlíme vám, ktorá ochranná maska zo železiarstva sa na čo hodí.
Galéria
Ochranné masky dostupné v železiarstve sú k dispozícii s troma stupňami ochrany: FFP1, FFP2a FFP3. Tieto masky filtrujú menšie a väčšie častice zo vzduchu, ktorý dýchate, čím chránia vaše pľúca a dýchacie cesty. FFP je skratka pre „filtračnú masku na tvár“. Ochrana siaha od netoxického prachu po vírusy a baktérie. Jednoduché masky na ochranu úst a nosa poskytujú nedostatočnú ochranu.
Tvárová maska, známa tiež ako „chirurgická maska“, vytvára bariéru proti kvapôčkam, ale pri práci s prašnými alebo toxickými materiálmi vás dostatočne nechráni. Preto vždy používajte masky FFP dostupné v železiarstve.
V závislosti od stupňa ochrany môžete použiť masky FFP, aby vás chránili pri práci so sadrou, cementom, dokonca aj cukrom, aby ste sa chránili pred vírusmi, baktériami a karcinogénnymi látkami, ako je azbest.
Rozdelenie respirátorov
Masky FFP1
Poskytujú ochranu pred netoxickým prachom. Patria sem cement, sadra a vápenec, ale aj cukrový prach, dokonca aj peľ. Ochranné masky FFP1 preto často používajú ľudia s peľovou alergiou a používajú sa tiež vo všetkých pracovných oblastiach, kde sa môžu vyskytovať netoxické prachy vrátane poľnohospodárstva a spracovania dreva, čistiacich prác s vysokou úrovňou prašnosti a rezania či brúsenia betónu alebo železa. Masky FFP1 filtrujú až 80 % všetkých častíc až do veľkosti 0,6 μm zo vzduchu, ktorý dýchame.
Masky FFP2
Zachytávajú 94 % častíc až do 0,6 μm. Chránia pred škodlivými a mutagénnymi látkami vo vzduchu, ktorý dýchame, a používajú sa všade tam, kde sa vyskytujú látky na báze vody alebo oleja, ktoré sú škodlivé pre zdravie a spôsobujú rakovinu, napríklad betónový prach alebo žula. Masky s touto úrovňou ochrany tiež chránia pri brúsení konštrukčnej ocele a zinku a pri manipulácii s plesňami a baktériami z rizikovej skupiny 2.
Masky FFP3
Poskytujú najlepšiu ochranu: filtrujú 99,5 % častíc až do veľkosti 0,6 μm zo vzduchu, ktorý dýchame, a používajú sa v nebezpečných pracovných oblastiach, kde ste napríklad vystavení toxickým prachom chrómu, niklu a kobaltu. To zahŕňa brúsenie a zváranie elektród z vysokolegovanej ocele, nehrdzavejúcej ocele a tória, ako aj prácu s azbestom a dieselovým dymom. Okrem toho masky triedy FFP3 chránia pred spórami plesní, vírusmi a baktériami rizikovej skupiny 3, dokonca aj pred rádioaktívnymi časticami.
Respirátory proti vírusom?
Odborníci majú jasný názor: najlepšou ochranou proti infekcii je zodpovedné správanie aj v prípade vírusových chorôb – časté umývanie rúk, kýchanie a kašľanie do lakťa, obmedzenie blízkeho kontaktu.
Správne nasadenie respirátorov
Na zabezpečenie účinnej ochrany musia byť tieto respirátory pevne pripevnené okolo hlavy. Pohodlie pri nosení treba odsunúť na vedľajšiu koľaj, hrubé brady bránia maske správne priliehať, a tým znižujú ochranu. Masky nie sú vhodné pre deti: sú príliš veľké na malé tváre a nesedia správne, takže nie je možné zaručiť primeranú ochranu.
Respirátory nie sú vhodné pri každej práci. Ani masky FFP3 nechránia pred toxickými plynmi a parami. V takom prípade použite respirátor so skrutkovacím alebo zásuvným filtrom, ktorý poskytuje väčšiu ochranu.
Respirátory FFP sa môžu bezpečne používať iba vtedy, ak obsah kyslíka vo vzduchu v mieste použitia neklesne pod 19,5 %. Ak je obsah kyslíka nižší, je lepšie použiť izolačný roztok na ochranu dýchacích ciest.
Pri práci v potenciálne nebezpečnom prostredí vždy platí, že opatrnosť je lepšia ako tolerancia. Preto je lepšie prijať bezpečnejšie opatrenie – kvôli vášmu zdraviu!
Text: Jana Komadelová
Foto: isifa/Shutterstock, istock.com
Zdroj: časopis Urob si sám
Páčil sa vám tento článok? Vyberte si z našich zvýhodnených ponúk predplatného časopisu Urob si sám a dostávajte užitočný obsah priamo domov.
Komentáre