Galéria (7)

Aké bezpečné sú respirátory zo železiarstva?

V živote údržbára sú úlohy, v ktorých je mimoriadne potrebná osobitná opatrnosť a správna ochrana. To zahŕňa prácu s čiastočne toxickým prachom a parami. Vysvetlíme vám, ktorá ochranná maska zo železiarstva sa na čo hodí.

Galéria

respirator FFP2
respirator FFP1
respirator FFP1 s filtrom
respirator FFP2
respirator
respirator FFP2

Ochranné masky dostupné v železiarstve sú k dispozícii s troma stupňami ochrany: FFP1, FFP2a FFP3. Tieto masky filtrujú menšie a väčšie častice zo vzduchu, ktorý dýchate, čím chránia vaše pľúca a dýchacie cesty. FFP je skratka pre „filtračnú masku na tvár“. Ochrana siaha od netoxického prachu po vírusy a baktérie. Jednoduché masky na ochranu úst a nosa poskytujú nedostatočnú ochranu.

Tvárová maska, známa tiež ako „chirurgická maska“, vytvára bariéru proti kvapôčkam, ale pri práci s prašnými alebo toxickými materiálmi vás dostatočne nechráni. Preto vždy používajte masky FFP dostupné v železiarstve.

V závislosti od stupňa ochrany môžete použiť masky FFP, aby vás chránili pri práci so sadrou, cementom, dokonca aj cukrom, aby ste sa chránili pred vírusmi, baktériami a karcinogénnymi látkami, ako je azbest.

Rozdelenie respirátorov

respirator FFP1

Masky FFP1

Poskytujú ochranu pred netoxickým prachom. Patria sem cement, sadra a vápenec, ale aj cukrový prach, dokonca aj peľ. Ochranné masky FFP1 preto často používajú ľudia s peľovou alergiou a používajú sa tiež vo všetkých pracovných oblastiach, kde sa môžu vyskytovať netoxické prachy vrátane poľnohospodárstva a spracovania dreva, čistiacich prác s vysokou úrovňou prašnosti a rezania či brúsenia betónu alebo železa. Masky FFP1 filtrujú až 80 % všetkých častíc až do veľkosti 0,6 μm zo vzduchu, ktorý dýchame.

respirator FFP2

Masky FFP2

Zachytávajú 94 % častíc až do 0,6 μm. Chránia pred škodlivými a mutagénnymi látkami vo vzduchu, ktorý dýchame, a používajú sa všade tam, kde sa vyskytujú látky na báze vody alebo oleja, ktoré sú škodlivé pre zdravie a spôsobujú rakovinu, napríklad betónový prach alebo žula. Masky s touto úrovňou ochrany tiež chránia pri brúsení konštrukčnej ocele a zinku a pri manipulácii s plesňami a baktériami z rizikovej skupiny 2.

respirator FFP3
Zdroj: isifa/Shutterstock

Masky FFP3

Poskytujú najlepšiu ochranu: filtrujú 99,5 % častíc až do veľkosti 0,6 μm zo vzduchu, ktorý dýchame, a používajú sa v nebezpečných pracovných oblastiach, kde ste napríklad vystavení toxickým prachom chrómu, niklu a kobaltu. To zahŕňa brúsenie a zváranie elektród z vysokolegovanej ocele, nehrdzavejúcej ocele a tória, ako aj prácu s azbestom a dieselovým dymom. Okrem toho masky triedy FFP3 chránia pred spórami plesní, vírusmi a baktériami rizikovej skupiny 3, dokonca aj pred rádioaktívnymi časticami.

Respirátory proti vírusom?

Odborníci majú jasný názor: najlepšou ochranou proti infekcii je zodpovedné správanie aj v prípade vírusových chorôb – časté umývanie rúk, kýchanie a kašľanie do lakťa, obmedzenie blízkeho kontaktu.

respirator FFP1 s filtrom

Správne nasadenie respirátorov

Na zabezpečenie účinnej ochrany musia byť tieto respirátory pevne pripevnené okolo hlavy. Pohodlie pri nosení treba odsunúť na vedľajšiu koľaj, hrubé brady bránia maske správne priliehať, a tým znižujú ochranu. Masky nie sú vhodné pre deti: sú príliš veľké na malé tváre a nesedia správne, takže nie je možné zaručiť primeranú ochranu.

Respirátory nie sú vhodné pri každej práci. Ani masky FFP3 nechránia pred toxickými plynmi a parami. V takom prípade použite respirátor so skrutkovacím alebo zásuvným filtrom, ktorý poskytuje väčšiu ochranu.

Respirátory FFP sa môžu bezpečne používať iba vtedy, ak obsah kyslíka vo vzduchu v mieste použitia neklesne pod 19,5 %. Ak je obsah kyslíka nižší, je lepšie použiť izolačný roztok na ochranu dýchacích ciest.

Pri práci v potenciálne nebezpečnom prostredí vždy platí, že opatrnosť je lepšia ako tolerancia. Preto je lepšie prijať bezpečnejšie opatrenie – kvôli vášmu zdraviu!

Text: Jana Komadelová
Foto: isifa/Shutterstock, istock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Páčil sa vám tento článok? Vyberte si z našich zvýhodnených ponúk predplatného časopisu Urob si sám a dostávajte užitočný obsah priamo domov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje