zváranie v dielni
Galéria (9) Zdroj: shutterstock

Ako sa naučiť zvárať? Zvládne to aj začiatočník

Či už si chcete opraviť auto, alebo si len vytvoriť vlastnú poštovú schránku, so správnymi nástrojmi a trochou trpezlivosti je zváranie prekvapivo ľahké. Ako funguje zváranie, aký typ zváračky si zaobstarať, ale aj ďalšie otázky sme položili nášmu odborníkovi.

Galéria

zváranie v dielni
zváračka
Základy zvárania
Základy zvárania
Základy zvárania
Základy zvárania
Základy zvárania
Základy zvárania

Neexistuje jeden zvárací proces vhodný vo všetkých situáciách, takže musíte vziať do úvahy tieto faktory: druh a hrúbku kovu, ktorý chcete zvárať; či budete zvárať v interiéri alebo exteriéri; ako by mali vyzerať zvary; aký máte rozpočet.

Ako funguje zváranie?

Najčastejšie používanou formou zvárania dnes je elektrické oblúkové zváranie, ktoré funguje na princípe roztavovania elektródy alebo zváracieho drôtu elektrickým prúdom. Zároveň sa taví aj zváraný kov, vytvorí sa takzvaný zvarový kúpeľ a po jeho vychladnutí je výsledkom pevné spojenie kovu – zvar.

Je dobrý každý zvar, na ktorom je veľa navareného materiálu?

Nie. Ak má zváračka nastavené nízke parametre, nepretaví dostatočne zvárané kusy železa a nespojí ich. Na zvare môže byť „guča“ materiálu z elektródy alebo drôtu, ale zvar sa zlomí pri prvom zaťažení.

Aký typ zváračky je najvhodnejší pre začiatočníka?

Hoci zváračské kurzy sa začínajú zváraním elektródou, pre samouka je lepšie začať zvárať metódou MIG (CO²). Ide o zváranie pomocou zváracieho drôtu v ochrannej atmosfére tvorenej oxidom uhličitým. Pre začiatočníka je táto metóda výhodnejšia najmä preto, že odpadá mimoriadne prácny tréning s udržaním elektrického oblúka na konci dlhej elektródy. Hrot zváracej pištole je možné držať druhou rukou pár centimetrov od zváraného miesta a rozdiel v kvalite zvaru je aj u začiatočníka citeľný.

zváračka
Zdroj: shutterstock

Rozhoduje o kvalite zváračky cena?

V ponuke predajcov sa v súčasnosti nachádza množstvo typov zváračiek. Občas sa dokonca objavujú aj v akciovej ponuke supermarketov, no tým sa radšej vyhnite. Problémom pri nich môže byť napríklad dostupnosť náhradných dielov. Cena za dobrú zváračku s príslušenstvom isto neprekročí 500 €, ak budete kupovať použitú, dobrú kúpite aj za polovicu tejto sumy.

Bude stačiť samotná zváračka?

Žiaľ, zváračka je len časť toho, čo treba nakúpiť. V prípade, že nemáte doma uhlovú brúsku, bude práve ona ďalšou nevyhnutnou investíciou. Pri zváraní využijete brúsne aj rezné kotúče, takže ak sa chystáte na väčší projekt, rozumným riešením sú dve brúsky – kotúče nemusíte neustále meniť v jednej, stačí striedať brúsky. Ďalej je dobrou kúpou magnetický uholník, najlepšie viacero kusov a veľkostí. A nevyhnutný je aj nákup ochranných pomôcok.

Aké ochranné pomôcky sú pri zváraní nevyhnutné?

V prvom rade je to ochranná kukla, na začiatok stačí aj najlacnejší model s cenou cca 30 €. Je lepšie kúpiť si samostmievací typ. Treba si vyskúšať, či bude vyhovovať úroveň stmavenia (môže byť aj nastaviteľná). Nie každý má zrakovú ostrosť 20/20 a niekomu nemusí vyhovovať tmavosť skla, ktorá môže spôsobiť zlú viditeľnosť zvaru.

Niektorí zvárači nosia pod kuklou ešte dodatočnú ochranu zraku – ochranné okuliare. Chránia pred iskrami, ktoré môžu prepadnúť cez kuklu, ale zrýchľujú prácu aj pri opätovnom používaní uhlovej brúsky.

Sú zároveň dobrou ochranou pred horúcimi iskrami, ktoré odletujú od chladnúceho zvaru. Treťou súčasťou ochranného odevu sú zváračské rukavice. Hrubé kožené, ideálne prešívané na spojoch viacerými vrstvami kože a s dlhými rukávmi – opäť ako ochrana pred odletujúcimi iskrami.

Stačia na ochranu kukla a rukavice?

Dôležitý je aj výber oblečenia. Ani v horúčave nezvárajte bez blúzy a dlhých nohavíc z bavlnenej látky. Na rozdiel od umelých látok odoláva lepšie horúčave a iskrám. Blúza zaistí, že predlaktia a ramená nebudú vystavené nadmernému žiareniu a po niekoľkohodinovom zváraní neskončíte s popáleninami z dlhodobého ožiarenia UV a infračerveným svetlom. Dlhé nohavice robia podobnú službu nohám, navyše zabraňujú zapadnutiu rozžeravených iskier do topánok. Pracovné topánky sú samozrejmosťou.

Ako teda začať so zváraním?

Na vyskúšanie procesu zvárania existujú aj lacnejšie spôsoby, ako si hneď nakúpiť celú výbavu. Napríklad poprosiť známeho, či by ste si zváranie nemohli vyskúšať s jeho zváračkou pod jeho dohľadom. Pokiaľ skúšate sami, treba zváračku nastaviť podľa parametrov, ktoré sú zvyčajne uvedené priamo na nej alebo v príručke na jej používanie. Základom je vždy hrúbka zváraného materiálu. Od nej sa odvíja nastavenie zváracieho prúdu aj rýchlosť podávania drôtu. Potom už treba len začať „ťahať“ tréningové zvary, napríklad po povrchu hrubého oceľového plechu. Prvé budú dosť nešikovné, ale človek sa rýchlo zlepší.

A ako má vyzerať zváranie?

Ako prvý zapnete na zváraný kus kovu záporný pól (uzemňovaciu svorku). Potom pustíte z fľaše oxid uhličitý (alebo iný plyn či ich zmes) a nastavíte požadované parametre zváračky. Potom sklopíte prilbu (zabúdajú na to občas nielen začiatočníci)

Až potom priložíte zváraciu pištoľ na zvárané miesto. Stlačte „spúšť“. Spustí sa dávkovanie plynu, rozbehne sa podávanie drôtu a po jeho dotyku s kovom sa vytvorí oblúk. Dôležité je snažiť sa držať hrot zváracej pištole asi 1,2 cm od zváraného kovu a dodržiavať sklon asi 45 stupňov. Potom už len sledovať, ako sa kov topí a posúvať pištoľ po zvare.

Základy zvárania

zváračka
Pripravte si zváračku. Pred zváraním skontrolujte, či je ventil na fľaši s ochranným plynom otvorený a že máte regulátorom nastavený prietok približne 0,6m³/h. Zváračka musí byť zapnutá, uzemňovacia svorka (-) musí byť pripnutá k zváracej platni alebo priamo na kov. Zváračka nemusí byť nová s najnovšími funkciami, na účely domáceho zvárania stačia aj staršie typy. | Zdroj: Jozef Šebest
Zásobník drôtu na zváračke
Zásobník drôtu. Ďalej si nastavte rýchlosť posunu drôtu, ktorý je navinutý na cievke vo vnútri zváračky. Na základe tohto nastavenia si ho bude zváračka sama dávkovať. Takáto zásoba drôtu vydrží amatérovi celé roky. Ak sa z nejakého dôvodu podávanie drôtu „rozladí“, bude to práve táto časť stroja, na ktorú sa budete musieť pozrieť (na obr.) | Zdroj: Jozef Šebest
Silný zvar
Silný zvar. Na tréning zvárania môžete využiť odpadové kusy železa. Najprv skúste vytvoriť 2 až 5 cm dlhé „húsenice“. Ak urobíte príliš dlhý zvar, kov sa na tomto mieste môže prehriať a skrútiť sa. Ak chcete, aby bol váš zvar silný a čistý, 5 min čistenia a brúsenia hrán, ktoré chcete zvárať, skutočne pomôže. Kov musí byť čistý, bez zvyškov mazív, farieb či hrdze. | Zdroj: Jozef Šebest
Slabý zvar
Slabý zvar. Ak sa vám pri zváraní prepaľuje kov a vznikajú v ňom otvory, máte nastavený vysoký výkon. Ak zvary vytvárajú akési zhluky, máte zle nastavenú rýchlosť pohybu drôtu alebo je výkon zváračky príliš nízky. Ako vidieť na obrázku, materiály sa dostatočne nenatavili, aby sa vzájomne spojili. „Zvar“ je len zľahka prilepený na kove a dá sa ľahko zlomiť. | Zdroj: Jozef Šebest
magnetický uholník pri zváraní
Zváracie body. Vynikajúcimi pomocníkmi pri zváraní sú magnetické uholníky. Treba ich mať viacero a vo viacerých veľkostiach. Slúžia na polohovanie a prichytenie kovových predmetov pri zváraní. Uvoľnia vám obidve ruky, aby ste sa mohli úplne sústrediť na zváranie. Zváranú konštrukciu si vždy spojte najskôr niekoľkými bodovými zvarmi. | Zdroj: Jozef Šebest
Dokončenie zvaru
Dokončenie zvaru. Ak by ste na zváranej konštrukcii tzv. nezabodovali zvar aj na opačnej strane, ohne sa celá konštrukcia smerom k zvaru. Keď máte bodové zvary, vezmite pištoľ a vytvorte zvar aj pozdĺžne sa dotýkajúcich profilov. Ideálne je zvárať smerom zdola nahor. Po zváraní zostane na povrchu relatívne veľká hrča po zváracom drôte, ktorú stačí následne vybrúsiť dohladka. | Zdroj: Jozef Šebest

Text: Jozef Šebest
Foto: Jozef Šebest, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Wimshurst says:

  Zaklad uspechu zvarania v domacich podmienkach, je v tom ze kvalitne aparaty su velmi drahe a to, co ponukaju hobbymarkety, alebo diskontne predajne potravin, stoji vatsinou za prd. /Killeroz/
  Dobra velka zvaracka, ako napriklad na obrazku z „BEZ“-ky alebo danubius elektriku, ktora ma velmi pevny posuv, motor posuvu, co ma vykon a neprehrieva sa, ulozenie ma celkokove a kladky ocelove drazkove, obrovske predimenzovane trafo, predimenzovany usmernovac, elektronika na principe analogoveho riadenia posuvu, su minulost.
  Obcas sa vylajbane a doondiate kusy, napadnute kutilmi, daju zohnat na bazaroch, ale taku masinu dat do povodneho stavu, aby fungovala, stoji peniaze. Peniaze asi tolke, kolko stoja 2-3 masiny z lidlu, alebo baubau predajni. Kvalitna masina na obcasne zvaranie, bude zapadat prachom, ak je urcena na obcasne zvaranie, Mig, Mag zvaranie je skratka drahe. Kupit kvalitny plyn, alebo mat doma CO2, sa neoplati zo sodastreamu, masina velka, plus 1-2 flase CO2, je velky kus zeleza niekde v kute v dielni.
  Idelane je naucit sa zvarat z obalenou elektrodou, idelane jednsmernym prudom, pomocou tzv „invertora“ a to nie nejakeho z lidlu, ale kvalitny stroj z vystupnou tlmivkou. Nieje to tazke, na nosenie, male na ulozenie, ak si domaci kutil-zvarac, dokaze doma vysusit po nedelnom obede v trube elektrody pred zvaranim, ci uz rutilove, alebo bazicke, pripojit si spravnu polaritu elektrody, zazvara od 0,8mm alebo 1,2 mm elektrody aj tenke plechy, cez konstrukcne zvary 2,5mm a 3,15 elektrodami, az po narocnejsie velke zvary 4mm elektrodou. Zasoba elektrod nepyta jest, ak sa na ne spravia z PVC rur odpadovych zasobniky /tulce/ chraniace elektordy pred vlhkostou a koroziou a ulozia sa v suchu, pred zvaranim sa nechaju presusit v trube, je zvaranie perfektne.
  Netreba tlakovu flasu, na CO2, alebo argon, netreba skladovat drot na zvaranie, masina MMA, stoji zlomok ceny, MIG, MAG masiny.
  Dobry domaci kutil, dokaze zvarat dobrym invertorom, pomocou obalelenej elektrody aj liatinu, hlinik, zliatiny hlinika, nerez a dokonca aj pevnostne ocele, rury vodovodne a ine.
  Vsetko zalezi od skusenosti a sikovnosti, peniaze stoji kazde zvaranie, ale zrucnost si drahou masinou majster nekupi.
  Dalsi nemaly problem je, ze na trhu v segmente lacnych zvaraciek, su take smejdy, ktore mozu zaujemcu o zvaranie uplne odradit. Najma lacne trafa neusmernene a najlacnejsie Cinske invertory.
  Dorazne varujem, pred takymito pokusmi, aj skuseny zvarac, moze mat problem z lacnou zvarackou.
  Dalsi problem je sietove napajanie, rezervovany prikon pre domacnost a dielnu. Bezna domacnost z 25A isticom B, pri elektromeri, moc srandy neurobi, ani z modernym invertorom. Pri predlzovacke, 2,5mm2 medi a dlzke okolo 30m, je prud pre vstup invertora okolo 28A v nabehu zvaracieho prudu.

  Mnohe stare masiny, nemaju soft start, najma pre priemyselne pouzitie, bezne domace istice a chranice, zhodia pri prvom zapnuti. Lacne zvaracky, najma trafa z hlinikovym vinutim, su velmi zavisle na kvalite siete a pripojky, stave prechodovych odporov privodoch, kvalite predlzovaciek, nieje problem spalit vseliake baubau predavane cinske snury. Pri takomto zvarani, nastavit obluk a zvarat je utrpenie, pri striedavom prude a rutilovej elektrode, je odstrek materialu okolo 50%. To je potom velmi drahe zvaranie.
  Mimo ine, domace zvaranie najma konstrukcnych prvkov, ako su ploty a brany, moze dopadnut vseliako, ak plot len padne, je to ok, ale ak padne na niekoho, alebo nieco, nastava problem.
  Idelane je ist skratka ku niekomu, kdto nejaku zvaracku ma, odsledovat si videa, napriklad znameho Kileroza a mnohe dalsie, zajst do kovosrotu, doniest furik plny odrezkov rozneho zeleza, kupit 2-3 baliky roznych elektrod, pozicat si zvaracku, hoci aj v pozicovni a par poobedi z niekym skusenejsim, doma skusat zvarat. Ak tato cinnost nezaznamena velke uspechy, spotrebovane elektrody a elektrina, plus pozicovne za zvaracku, niesu smrtelna polozka. Kupena na houno zvaracka a nemoznost zvarat, nastve viac.

 2. annon says:

  Pekne zhrnuty komentar s podstatne vyzivnejsim info nez cely trapny clanok 🙂

 3. Miro says:

  Pred uverejnením príspevku by som si ho mal prečítať, opraviť chyby, ešte raz prečítať a až, keď nenajdem chybu ho zverejním. Aj tu platí 2x meraj a raz rež! Aj ten najlepší článok chyby znehodnotia.

 4. Milan says:

  Ak zváranie je také jednoduché,dla článku,možu zrušit zváračské školy.Pred samotným zváraním je treba poznat aj materialy,či sú zvaritelné a čím varit.Takže takéto pofidérne články iba balamutia ludí.

 5. pepo says:

  Milan,nerob paniku.Všetky Fe materiály sú zvariteľné. Akurát nie všetky majú zaručenú zvariteľnosť. V domácich podmienkach Ti je zváračský kurz na dve veci.Podstatné je aby si vedel chytiť oblúk a spraviť ,,húsenicu,,.Doma použiješ materiál, aký máš k dispozícii.Podstatné je aby si si uvedomil,že ak nie si zdatný zvárač,nevieš akej triedy je zváraný materiál,tak ho nemôžeš použiť na ROTUJÚCE alebo NOSNÉ časti.Ak to nedodržíš tak sa Ti môže stať, že posledné čo vo svojom živote uvidíš,môže byť silný záblesk v očiach. Dávam Ti za pravdu, že ak sa niekto pustí v domácich podmienkach do výroby napr.cirkulára,hoblovačky,nosných dielov alebo iných podobných vecí,mal by byť znalý tried ocelí ale aj typov elektród, ktoré sú na to vhodné.

 6. Marian says:

  Neviem, či vačšina začínajúcich zváračov použije zváračku CO2.

 7. xerces says:

  Ja mam dom MMA zvaracku a hlavny problem co mam je, ze nemam pevnu ruku. Koniec elektrody sa mi vie rozkmitat a bud sa dotknem kovu alebi nezapalim obluk. Cvicenie mi v tomto pripade nepomaha. Rozmyslam ci by mi nepomohla drotova zvaracka kde je mensia vzdialenost ruky od matetialu, prip. ci sa nedaju zohnat kratsie elektrody.

 8. jaro3 says:

  zvaram velmi malo,/ako kutil /,ale vela som prestudoval,aj popozeral,samozrejme u CO2 /MIG/ sa ovela lahsie udrzuje obluk,…
  ale chcel som iba poradit,co som videl,ze casto zvaraci si dlhu elektrodu pridrzuju lavou rukou medzi 2 prstami,podobne ako cigaretu, aby sa nechvela,…
  a inac som bol milo prekvapeny,ako lahko sa aj u lacneho invertora /Asist/ zapaluje a udrzuje obluk,…
  v podstate stacilo sa elektrodou dotknut a akoby zlahka tahat po povrchu,a to aj u bazickej elektrody,….

 9. jaro3 says:

  ku Wimshurst:
  skutocne kvitujem, mate fakt velmi strucne zhrnute mudre rady v prispevku,co ani v mnozstve knih ci clankoch ci diskusiach clovek nenajde,….
  a to som toho ako teoreticky kutil prezrel na forach ap.dost, asi aj tisice stran,/to nehovorim,ze si aj pamatam:-)/,…nieco aj vyskusal
  este raz obdiv,takych ludi je velmi malo
  napr.je velmi dobre forum na svarbazar.cz,kde je vela tem aj na vyber zvaracky,…obsiahle diskusie
  a vy ste toho napisali este viac,ako som sa napr. tam dozvedel,a pritom mozno na 1 A4

  pre xerces:
  a inac ak sa chveje dlha elektroda,sa da aj skratit,alebo ohnut,…:-)
  a ruka pripadne v nudzi podopriet:-)
  a videl som vela,na YT,rusov ale aj inych,ze elektrodou iba boduju,resp.idu cely sev napr.po obvode rury,ale v kratkych bodoch,napr.cca po 1 sek a dotyk,vtedy sa obluk krasne zapali,este nestihne zerave vychladnut,a maju casto aj 5 cm elektrodu,na male prace napr.privarenie skrutky,ap….tym bodovanim,…sa neprepali,ani asi nedeformuje

  inac som elektrotechnik ,a podobne ako nam hovorili o spajkovani,aj tu plati,co hovoria, ze uspech sa ziska dlhsim cvicenim….

 10. Michal says:

  Ojoj, nikto to tu nespomenul, tak budem prvy. Zvarat dokaze aj vasa zena, verte, treba len spravne elektrody. Take som nasiel chem-weld 7000. Plne kontaktna elektroda blbovzdorna… prilozis k materialu na dotyk a ide, ziadne „prilepenie“ sa elektrody a zhasnutia obluku neexistuje. Pri starte ziadne poklepkavanie ci skriabkanie, prilozis a idze. Ide na trafe ak mate nejake obstarozne doma alebo vam ho niekto da gratis lebo su to tazke kravy, ale ide aj na invertore za par stovak eur. Vyrobca ma aj variantu na pozink a liatinu a dokonca na extremne znecistene materialy… zvara cez hrdzu cez ciastocky hliny a piesku… bordel vyluci do krasnej krehkej sklovitej trusky, ktora odpadava jedna radost skoro sama.

  Zvaral teda akusal som roky do zadu s trafom a rutilkami, velmi mi neslo lebo malo som zvaral tak som prestal uplne a vzdy si zavolal zvaraca. Ked som okusil tieto elektrody tak uz si vsetko pozvaram sam a idem si kupit nejaky invertor do 100A mi staci. Zatial si poziciavam. Zvary robim krasne jak profik. A to mam vyzvaranych za zivot nie viac ako 50-100 elektrod.

 11. tomas says:

  Zdravím.
  Na klasickú invertorovu Zvaracku potrebujete bazicke elektródy.
  Polarita + kliešte s elektrodou
  Minus zemniaca svorka, kliešte.
  Na jakle 2,0 na hrubší materiál 2,5.
  Prud pri 2.0 je 48 až 52 amp.
  Pri 2,5 78 až 82 amp.
  Keď odpáliťe vodivy koniec na elektród treba si ju oklepnut o niečo nevodive – špičku.
  Sklo v maske 10.

 12. Milan says:

  Michal,tie krásne profi zvare aj držia ? Pri 2,5 elektrode centimeter zvaru musí udržat 400 kg v ťahu.Ak ano,tak si ako laik -borec.

 13. Peter says:

  Od kedy je zvaranie jednoduche, tak to by som chcel vidiet….

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.