Vlhkomer v interiéri
Zdroj: shutterstock.com

Zbaviť sa suchého vzduchu v domácnosti je prekvapivo jednoduché. Poradíme vám najlepšie spôsoby

Uzatvorené interiéry čelia počas zimy dvom extrémom – nadmerne vlhkému vzduchu alebo naopak vzduchu, ktorý je príliš suchý. V prípade vysokej vlhkosti treba pátrať po príčinách a čím skôr ich odstrániť. Ani na suchý vzduch si však nemusíte privykať. Zbaviť sa suchého vzduchu v interiéri môže byť prekvapivo jednoduché a rýchle.

Optimálna vlhkosť vzduchu je na úrovni od 40 % do 60 %. Ak vlhkosť vzduchu klesne pod 40 %, hovoríme o suchom vzduchu. V zime sú problémy s nízkou vlhkosťou vzduchu výraznejšie. Studený vzduch, ktorý prúdi zvonka, totiž obsahuje iba veľmi málo vodnej pary. K ďalšiemu znižovaniu vlhkosti vzduchu dochádza následne v samotnom interiéri, v ktorom sa vykuruje. Problém suchého vzduchu sa tak pomerne rýchlo zvýrazní.

Vlhkomer v interiéri
Zdroj: shutterstock.com

Riziká spojené so suchým vzduchom

Chcete mať prehľad o hodnotách teploty a vlhkosti vzduchu v jednotlivých miestnostiach? Najjednoduchším spôsobom kontroly je používanie interiérového vlhkomeru. Aj bez neho však dokážete postrehnúť, že niečo s kvalitou vzduchu nie je v poriadku. V súvislosti so suchým vzduchom sa hovorí o viacerých rizikách, ktoré sa prejavujú citeľne aj viditeľne.

  • Hoci suchý vzduch sám o sebe nespôsobuje choroby, jeho pôsobením dochádza k rýchlejšiemu vysychaniu slizníc v nose. To môže viesť k vyššej náchylnosti na sezónne baktérie a vírusy. Objavovať sa môže škriabanie v hrdle či pálenie v očiach.
  • Suchý vzduch neprospieva ani pokožke. Stráca hydratáciu, je viac napnutá a svrbivá. V suchom vzduchu sa zhoršujú aj príznaky niektorých kožných ochorení.
  • Okrem zdravotných rizík suchý vzduch negatívne vplýva i na samotný interiér a jeho vybavenie – predovšetkým na nábytok, dvere a podlahy z dreva. Drevo sa viac vysušuje a je náchylné na praskanie. Typickým prejavom je napríklad vŕzganie podlahy.

Ako sa vysporiadať so suchým vzduchom?

Získať naspäť želaný komfort a dýchať vzduch s optimálnou vlhkosťou, nemusí byť vôbec náročné. Ako proti suchému vzduchu zabojovať?

Para z kúpeľne

  • Po kúpaní či sprchovaní sa v kúpeľni nahromadí väčšie množstvo vodnej pary. Stačí ponechať otvorené kúpeľňové dvere a vodná para sa rýchlo rozptýli po celom byte.

Sušenie bielizne

  • Ak máte vo zvyku používať sušičku bielizne, môžete jej z času na čas dať pauzu. Ušetríte tak na spotrebe elektriny, a zároveň i dočasne zvýšite vlhkosť vzduchu v interiéri. Voľným sušením mokrej bielizne na sušiaku sa totiž vlhkosť vzduchu prirodzene zvýši.
Sušenie prádla v interiéri na sušiaku
Zdroj: shutterstock.com

Misky s vodou a odparovače

  • Klasické keramické odparovače boli v minulosti neodmysliteľnou súčasťou radiátorov. A neboli iba estetickým doplnkom! Výber z rôznych tvarov, materiálov a veľkosti je v súčasnosti obrovský. Jedinou chybou je lokálne a pomerne málo výkonné pôsobenie odparovačov, no viac kusov môže mať pozitívny prínos.

Izbové rastliny

  • Živé zelené rastliny rozžiaria priestor a pri správnom výbere prispejú i k vyššej vlhkosti vzduchu. Dobrou voľbou sú napríklad paprade, aloe vera, zelenec chocholatý (známy ako pavúk), potosovec zlatý, izbové palmy, antúrie či lopatkovce. Aby v suchom vzduchu netrpeli ani samotné rastliny, budú potrebovať pravidelnú zálievku a rosenie listov.
Difuzér pri interiérových rastlinách
Zdroj: shutterstock.com

Zvlhčovač vzduchu

  • Potrebujete, aby zvlhčovanie prebiehalo s vyšším výkonom a kedykoľvek podľa potreby? V takom prípade neotáľajte s kúpou kvalitného elektrického zvlhčovača vzduchu. Vďaka možnosti vopred nastaviť chod sa postará o konštantne príjemne klímu bez akéhokoľvek úsilia z vašej strany.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje