Roseniu strešných okien sa možno vyhnúť. Vďaka piatim krokom
S príchodom jesene sa ochladzuje počasie v exteriéri, čo so sebou automaticky prináša začiatok vykurovacej sezóny. Často ju však sprevádza nepríjemné rosenie okien. Tomuto neželanému javu sa možno vyhnúť vďaka piatim zásadám.
Nedávno vykonávala Humboldtova univerzita v Berlíne rozsiahlu štúdiu zameranú na zdravé bývanie Európanov – Healthy Homes Barometer 2016. Jej súčasťou bolo 14 000 respondentov zo štrnástich európskych krajín. Priniesla so sebou mnoho zaujímavých zistení – napríklad, že pre veľkú časť opýtaných obyvateľov Európy je šetrenie nákladov na energie dôležitejšie, ako dosiahnutie tepelného komfortu v interiéri. Aj preto sa stáva, že dochádza k vedomému posunu začiatku vykurovacej sezóny – v praxi to znamená, že sa zdržiavame v chladnejších interiéroch a málo vetráme. Toto sú nesprávne návyky, ktoré vplývajú nielen na zdravie ľudí a úroveň vnútorného prostredia, ale aj na rosenie okien.
Európania by mali dávať väčší dôraz na úroveň tepelného komfortu v interiéri.
Predísť roseniu strešných okien však možno vďaka týmto piatim krokom:
1. Správna izbová teplota – Na začiatku vykurovacej sezóny sa Európania zdržiavajú v chladnejších priestoroch a počas zimy interiér naopak, prehrievajú. Je však dôležité, naučiť sa udržiavať optimálnu izbovú teplotu, ktorá by mala balansovať na úrovni 19 až 21°C.
2. Pravidelné vetranie – Pravidelné vetranie je zásadnými krokom, ako v interiéri predísť zvýšenej vlhkosti a je jedným z faktorov, ktoré priamo vplývajú na zdravé bývanie. Okná treba otvárať nielen v lete, ale aj v zime aspoň dvakrát denne, minimálne ráno a večer. Vetrať stačí približne desať minút, počas ktorých sa stihne kompletne obmeniť vzduch v interiéri s minimálnymi teplotnými stratami. Strešné okná ponúkajú možnosť vetrania prostredníctvom tzv. komínového efektu – ten sa využíva pri zostavách strešných okien alebo pri ich kombinácii s fasádnymi oknami. Pri otvorení všetkých okien začne teplý vzduch stúpať nahor. Následne odchádza vyššie umiestnenými oknami, kým cez nižšie umiestnené okná prichádza do interiéru čerstvý vzduch.
Na vetranie by sme nemali zabúdať ani počas zimy
3. Relatívna vlhkosť vzduchu – Práve počas zimy si treba dávať pozor na vyššiu vlhkosť. Interiérová teplota nad 22°C a vlhkosť vzduchu nad 60 % sú živnou pôdou pre plesne. Úroveň vlhkosti by sa mala preto udržiavať na úrovni približne 40 %, pričom ju možno čiastočne korigovať prostredníctvom vetrania.
4. Radiátor pod strešnými oknami – Radiátor pod oknami sa postará o pravidelnú cirkuláciu vzduchu a súčasne o rovnomerné ohrievanie okennej tabule.
5. Kvalitné zateplenie ostenia okolo strešných okien – Tvar ostenia ovplyvňuje to, či pod oknami vzniká vzduchová bublina, ktorá by mohla brániť dostatočnej výmene vzduchu.
Ak uvažujete nad rekonštrukciou podkrovia, prišiel ten správny čas obrátiť sa na montážnika VELUX.
ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.
Komentáre