Rodinný dom svojpomocne (8.časť): Vetrací systém

rodinny dom svojpomocne 8.cast vetraci system

Vlhkosť treba vypustiť von z domu, a to práve správnym vetraním. V čase, keď sme sa rozhodli stavať dom, neboli bližšie dostupné informácie o riadenom vetraní, a preto sme nad týmto systémom nepremýšľali. V dome je tak zabezpečené len prirodzené vetranie cez okná a dvere.

Čo na to majiteľ?

Okná na 1. NP domu sú otváravo-výklopné. Miestnosti v nočnej časti domu na 2. NP, kde sú inštalované strešné okná, je možné vetrať nastavením polohy výklopnej časti okna do 3 stupňov. Pri zatvorenom okne funguje mikrovetranie cez otvorenú mriežku v ráme strešného okna. To zároveň zabraňuje roseniu okien.
Kúpeľňa na 1. NP je bez okien. Tu je zabezpečené vetranie pomocou ventilátora umiestneného v obvodovej stene. Ventilátor je možné zapínať automaticky so svetlom alebo samostatne.

Čo na to odborník?

Vetranie rodinného domu

V súvislosti so zvyšujúcim sa tlakom na zníženú energetickú náročnosť budov, a tým na úspory energie na vykurovanie rodinných domov, dochádza v súčasnosti k využívaniu nových stavebných technológií a materiálov. S tým priamo súvisí zatepľovanie budov, použitie kvalitných okien a nepriamo aj vyhotovenie obalovej konštrukcie s nízkym súčiniteľom prechodu tepla. Dochádza tu však k problému súvisiacemu s nedostatočnou výmenou vzduchu v objekte. Na dostatočnú hygienickú výmenu vzduchu sú normou stanovené hodnoty (EN 15665). Problémom však väčšinou je neriešenie tejto požiadavky zo strany stavebníkov.
Dôsledkom zlého vetrania rodinného domu je nezdravé vnútorné prostredie, vysoká vlhkosť a vznik plesní, čo u jeho obyvateľov môže mať zapríčiniť mnohé zdravotné problémy.
V stavebných konštrukciách minulosti k takýmto problémom nedochádzalo, pretože v objekte spravidla bola pec, ktorá využívala vnútorný vzduch na svoj spaľovací proces. Odpadový vzduch z nej odchádzal hore komínom vo forme dymu a zároveň cez netesnosti v oknách, dverách a v konštrukcii budovy sa nasával čerstvý vzduch. Samozrejme, v prípade týchto objektov sa nedalo hovoriť o žiadnej energetickej efektivite, ale vetrací systém tu fungoval niekedy na oveľa vyššej úrovni ako v mnohých dnešných novostavbách.
Ak stavebník dobre zváži možnosti jednotlivých systémov, príde k záveru, že najvýhodnejšiam je jednoznačne implementácia centrálneho vetracieho systému s rekuperáciou tepla.

Inovatívnou myšlienkou je ukryť ventilačné rozvody v betónových stropoch, podlahách, podhľadoch, stavebných dutinách či pod sadrokartónom, a to tak, že nie sú potrebné žiadne ďalšie opatrenia na ich zakrytie.

Malá rada
Odporúčame so systémom kalkulovať už vo fáze hrubej stavby, pretože rozvody môžu byť zabudované do železobetónových konštrukcií, stien, podhľadov a podláh.

Výhody systému s rekuperáciou tepla
▶  prevetráva sa kompletne celý rodinný dom
▶  zdravé vnútorné prostredie a optimálna klíma
▶  vysoko efektívny, pokiaľ ide o straty energie vetraním
▶  ľahko prispôsobiteľný potrebám obyvateľov (programovateľný výkon, režim, čas…)
▶  investícia má návratnosť vo forme úspor energie 
▶  maximálny komfort pre obyvateľov

Posúdenie riešenia stavebníka

Je chvályhodné, že majiteľ domu vôbec premýšľal nad vetraním svojho domu, pretože mnoho stavebníkov to nerobí. Podľa uvedených materiálov zvolil systém hybridného vetrania, to znamená prirodzené (gravitačné) vetranie podporované odťahovým ventilátorom na mieste, kde vzniká najviac vlhkosti – v kúpeľni. V praxi je sa toto riešenie asi využíva najčastejšie, pretože ľudia ho najviac poznajú.

Hybridný systém má však všeobecne niekoľko nevýhod:
▶  spôsobuje pomerne vysoké energetické straty
▶  spravidla sa neprevetrávajú všetky potrebné priestory
▶  spôsobuje diskomfort pre studený vzduch nasávaný priamo do obývaného priestoru
▶  neumožňuje filtráciu privádzaného vzduchu

Tieto nevýhody môžu mať viacero dôsledkov – výrazné straty energie, nedostatočné prevetrávanie obývaných miestností, pocit chladu z prúdiaceho studeného vzduchu prípadne vznik plesní v priestoroch s vyššou vlhkosťou.

Riadené vetranie s rekuperáciou je možné nainštalovať v každej etape výstavby, vrátane už obývaných objektov. Platí však zásada: čím neskôr, tým drahšie. kresba: Comair

Aký vetrací systém do rodinného domu?

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteJednoznačne odporúčam centrálny vetrací systém s rekuperáciou tepla. Pri tomto systéme sa do domu privádza čerstvý vzduch a zároveň sa odpadový vzduch odvádza. Tým dochádza k prevetrávaniu celého objektu. Pri šetrení energie je podstatná centrálna rekuperačná jednotka, ktorá zabezpečí, aby teplo z odpadového vzduchu neodchádzalo bez úžitku, ale odovzdávalo sa privádzanému vzduchu. Aj u málo energeticky náročnej novostavby bez systému rekuperácie tvoria tepelné straty z celkových strát energie až 40 %.

Aké systémy vetrania poznáme?
▶  Gravitačné vetranie (prirodzené) – ide o tradičný spôsob vetrania príbytkov. Je založený na princípe stúpania teplého vzduchu. Podstatným elementom gravitačného vetrania sú prieduchy v potrebnom priemere.
  Hybridné vetranie – gravitačné vetranie je podporované jedným centrálnym ventilátorom alebo niekoľkými odsávacími ventilátormi umiestnenými v kuchyni, kúpeľniach a toalete. Nutným elementom hybridného vetrania sú okenné sacie štrbiny.
▶  Riadené centrálne vetranie (s rekuperáciou) – ide o riadené vetranie postavené na odťahovom a nasávacom ventilátore pracujúcom v rovnakom čase. Koľko vzduchu odsaje, toľko sa privedie do objektu.

Využívame prirodzené vetranie pomocou okien. Ventiláciu máme len v kúpeľni na 1. NP, pretože tu sa žiadne okná nenachádzajú. Foto: stavebník

Vetrací systém realizovaný svojpomocne

Zabudovať si tento systém svojpomocne, ak je stavebník šikovný a trochu si naštuduje danú problematiku, nie je žiaden problém. Samozrejme, je nutné zakúpiť si centrálnu jednotku a komponenty rozvodov. Kvalitná vysokoefektívna centrálna jednotka tradičnej holandskej produkcie s protiprúdovým celokovovým výmenníkom, automatickým bypassom a protimrazovou ochranou v kompletnej súprave spolu s týždenným programovaním, filtrami, prednastavením od výrobcu a dopravou na Slovensku zdarma je aktuálne k dispozícií v cene 1 990 € bez DPH. Naceniť systém rozvodov je ťažké – ak sa stavebník rozhodne pre špirálové hliníkové potrubie, môže ho vyjsť do 200 € aj s výustkami, ak by si zadovážil vysoko kvalitný antibakteriálny rozvodom Uniflex, náklady sa vyšplhajú na sumu okolo 1 000 €.
Systém je investíciou návratnou vo forme nižších platieb za energiu a zároveň má najväčší vplyv na zdravú klímu v dome.

V čase, keď sme začali dom stavať, neboli ešte nijaké informácie o vetracích systémoch, takže sme na niečo také ani len nepomysleli. Foto: stavebník

Samozrejme, ani v zrealizovaných objektoch nie je nič stratené a rozvody centrálneho systému je možné zabudovať dodatočne (Uniflex systém je k dispozícií od hrúbky 50 mm) a takisto osadiť centrálnu jednotku. Ale, samozrejme, vznikajú dodatočné náklady súvisiace so zakrytovaním rozvodov, prípadne prácnejšou montážou pod existujúce sadrokartónové podhľady. Je preto vhodné počítať so systémom vetrania už vo fáze plánovania rodinného domu.


Straty tepelnej energie v typickej budove

Ing. Rastislav Petrus
Comair Slovensko, Profi+, s. r. o.

Čo na to architekt?

Klasický dom verzus energeticky úsporný dom: Čistý vzduch, ktorý hreje

Rekuperácia alebo spätné získavanie tepla je dej, pri ktorom sa privádzaný vzduch do budovy zohrieva teplým odvádzaným vzduchom. Teplý vzduch nie je teda bez úžitku odvedený otvoreným oknom von, ale v rekuperačnom výmenníku odovzdá väčšinu svojho tepla privádzanému vzduchu. Pre dostatočnú výmenu vzduchu je potrebné vetrať oknami aspoň 8-krát denne, minimálne 8 minút. Pri dlhšom vetraní už môžeme hovoriť o plytvaní, ktorému sme vďaka tepelnej izolácii chceli zabrániť.
Rekuperácia so spätným získavaním tepla zabezpečí v úspornom dome požadované množstvo čerstvého vzduchu a podľa potreby ho ohreje alebo ochladí. Nedochádza tak k zbytočným tepelným stratám pri vetraní, ktoré pri klasickom dome predstavujú viac ako 40 %.

Ing. arch. Rudolf Hudák
autor projektu úsporných domov – miniDOMY.sk


TIP
pre budúcich stavebníkov:

Odporúčame pozrieť si príručku Ako si vybrať dobrý vetrací systém. Je k dispozícií zdarma na webovej adrese www.comair.sk v sekcii na stiahnutie.


Text: stavebník, Ing. Rastislav Petrus, Ing. arch. Rudolf Hudák
Foto: stavebník, Comair, thinkstock.com
Zdroj: časopis
Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>

Komentáre

  1. ja len cumim, cly tento serial by sa mal volat: co vsetko sme urobili zle, alebo co sme nevedeli urobit..zly projekt, zly material, zla architertura, zla realizacia, zla vybava..Tento serial treba skor prezentovat ako „ako sa NEMA stavat dom“OMG – ved je to hanba..

  2. Jozef Mozes says:

    Ccc: dalsi chrobak truhlik. Ked je nieco zle, napis co je zle a ako by to malo byt dobreZas take zle to neni. Videl som uz dost stavieb a poviem ti ze 90% je na tom horsie :-)Zrusil by som stavebne dozory a dokonca aj stavebne povolenie. V praxi nemaju nijaky zmysel. Dozor pride na stavbu mozno raz, vacsinou ho vidis iba ked ti da podpis pre stavebne povolenie. Projekt sa standardne nedodrzuje. Staci ked pride babka z druheho kolena a povie: „Mate nejaku malu spajzu, sak si to tuto predlzte“K clanku: vykaslal by som sa na rekuperaciu. Nechcelo by sa mi to udrzovat a kazdy rok menit filtre.Zvolil by som zastaraly a ucinny sposob vetrania cez otvorene okno 🙂

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.