Radiátory alebo podlahové vykurovanie: Čo je efektívnejšie pre vašu domácnosť?
Teplo v interiéri môžete zabezpečiť z rôznych vykurovacích telies. Prinášame viaceré typy a nezabudli sme ani na plošné vykurovanie, akými sú podlahové, stropné či stenové.
Vo väčšine domácností preteká vykurovacia voda cez namontované vykurovacie telesá a tým ohrieva vzduch v jednotlivých miestnostiach. To, ako rýchlo sa dokážu zahriať a akým spôsobom, závisí od viacerých faktorov. Veľkú úlohu zohráva osadenie vykurovacích telies a ich veľkosť.
Najviac rozšírené ploché radiátory majú vnútri zabudovaných viac či menej konvenkčných plechov, od ktorých závisí, či sa zohrejú rýchlejšie alebo pomalšie a aj to, koľko sálavého tepla vyprodukujú. Okrem toho o množstve tepla, ktoré prejde do priestoru, rozhoduje aj vonkajší oceľový plech. Isté je, že čím je vykurovacia plocha väčšia, o to viac tepla dokáže tento typ radiátora vyproduktovať. Veľká vykurovacia plocha zároveň znamená nižšiu potrebu vykurovacej teploty, čo je želaný efekt z energetických, ale aj finančných dôvodov.
Toto je aj jedna z hlavných výhod plošného vykurovania. V ich prípade možno priestor vykúriť už vodou zohriatou na pomerne nízku teplotu. Je to preto, že jednotlivé rúrky ležia tesne vedľa seba a dokážu zahriať naraz veľkú plochu. A nemusí ísť len o podlahové vykurovanie. Existuje aj stenový či stropný variant.
Radiátor
Pevné regulovanie
Po pripojení radiátora na teplú vodu nasleduje montáž termostatickej hlavice, ktorou možno nastavovať želanú teplotu.
Vykurovacie lišty
Nad podlahou
Vykurovacie rúrky sú namontované priamo na omietke vo výške 5 cm nad podlahou, na ktorú sú osadené hliníkové lamely. Tie ohrievajú stenu a tým celý priestor.
Suchá výstavba
Na suchý zips
Na podklad sa nalepí systémová dierovaná rohož a rúrky omotané so suchým zipsom sa uložia medzi perforované otvory. (Systém Rehau Speed Plus Renova)
Elektrické rohože
Vykurovacie rohože
Okrem teplovodného podlahového vykurovania je dostupný aj elektrický variant plošného vykurovania vo forme priamovýhrevných vykurovacích rohoží.
Pri stenovom vykurovaní je však potrebné dávať pozor na to, aby ste rúrky neprevŕtali pri osadzovaní políc alebo dekorácií, či stenu nezastavali nábytkom. Pri podlahovom vykurovaní zas treba dávať pozor na vhodnú podlahovinu a použiť takú, ktorá má nízky tepelný odpor, aby prepustila čo najviac tepla. Ide napríklad o keramické dlaždice alebo tenké koberce či parkety.
Pri vykurovaní je dôležité určiť správny výkon vykurovacích telies k ploche miestnosti. Môžete pritom vychádzať zo základnej rovnice: veľkosť priestoru v m2 × tepelný výkon vo Wattoch na štvorcový meter = potrebný vykurovací výkon vo Wattoch. Vo všeobecnosti by to malo byť 100 W/m2 v novostavbách a 150 W/m2 v starých nezaizolovaných domoch.
Toto je však len veľmi paušálna hodnota a ak si chcete byť istí, dajte si výkon prepočítať kúrenárom alebo energetickým poradcom. Pre všetkých domácich majstrov, ponúkajú predajcovia vykurovacích telies mnohokrát presné prepočty, čo vám môže pomôcť pri výbere a návrhu.
Podobný prepočet ponúkajú aj výrobcovia podlahového vykurovania, ktorý okrem potrebného výkonu v závislosti od veľkosti miestnosti ponúkajú aj plán uloženia a výpis potrebného materiálu.
Ak sa rozhodnete pre vlastnoručnú montáž podlahového vykurovania, potom sú vhodným variantom systémové dosky. Určite sa vyhnite klasickému spájaniu medených rúrok fitingami a spájkovaním. Skôr siahnite po plastových rúrkach, ktoré jednoducho spojíte, naskrutkovaním, nalisovaním alebo nasunutím systémovými fitingami. Medzi najtesnejšie patria hliníkové rúrky. Na vytvorenie oblúkov je však potrebné použiť ohybné rúrky.
Pri podlahovom či celkovo plošnom vykurovaní sa použitiu flexibilných rúrok nevyhnete. Na každých približne 100 m potrubia treba naplánovať jeden regulovateľný okruh. Vo väčších priestoroch pritom treba naplánovať týchto okruhov viacero. V menších priestoroch a pred plochami s veľkými oknami treba rúrky nainštalovať v menších odstupoch, teda tesnejšie k sebe (< 10 cm). Tým sa zabezpečí, že sa priestor naozaj vyhreje. Tesnejšie rozmiestnenie rúrok sa odporúča aj vo vlhkých priestoroch či pri napojení vykurovania na tepelné čerpadlo. Na to, aby sa teplo odovzdávalo rovnomerne má zmysel priebežné a spiatočkové rúrky ukladať vedľa seba vo forme hadov alebo slimákov.
Pred uvedením radiátorov do prevádzky alebo nanesením poteru na podlahové vykurovanie treba vykonať skúšku tesnosti systému. Na to určite nezabudnite.
Prehľad vykurovacích telies
Článkové radiátory
Pozostávajú v závislosti od dĺžky z rôznych vedľa seba uložených článkov, v ktorých koluje teplá voda. V minulosti sa vyrábali z liatiny, v súčasnosti z ocele, vďaka čomu majú nižšiu hmotnosť a na vykurovanie je potrebná nižšia teplota vody. Teplo sa odovzdáva prúdením tepla (konvekciou) a sálaním.
Rebríkové radiátory
Pri tomto type radiátorov nie sú jednotlivé články usporiadané zvislo, ale vodorovne. Vnútri prúdi teplá voda. Rúrky je možno vedľa seba ukladať v princípe do nekonečna. Sú obľúbené predovšetkým v kúpeľniach a hodia sa aj na sušenie uterákov.
Doskové radiátory
Sú veľmi rozšírené a kompatibilné so všetkými vykurovacími systémami. Vonkajší obal tvorí oceľový plech, ktorý sa zohrieva teplou vodou a odovzdáva teplo sálaním. Medzi vonkajšími plechmi ležia konvekčné plechy, ktoré prijímajú teplo a odovzdávajú do vzduchu. Pritom platí, čím je viac plechu, tým je viac konvekčného tepla.
Konvektory a lavice
Konvektory nasávajú zospodu studený vzduch a ohrievajú ho. Teplo potom stúpa hore. Ohrev je veľmi rýchly, ale vyžaduje si veľký pohyb vzduchu. Vyrábajú sa aj v podobe zapustených konvektorov do podlahy, kde ohrievajú vzduch v mieste okien. Vykurovací výkon zvyšuje ventilátor.
Vykurovacie lišty
Tento systém tvoria medené lišty, ktoré sa montujú v oblasti sokla nízko nad podlahou. Nasadzujú sa na hliníkové lamely. Tieto sa zohrievajú a odovzdávajú teplo stene nad nimi. Lišty môžete zakryť individuálnym riešením alebo predpripravenými prvkami.
Plošné vykurovanie
Vykurovacie rúrky inštalované na podlahe, stene alebo strope odovzdávajú teplo okolitej ploche (poter/omietka). Pomerne náročná montáž je vyvážená množstvom vykurovacej plochy a vďaka nízkej vykurovacej teplote aj nízkymi nákladmi na prevádzku.
Text: Andrea Dingová
Foto: archív firiem, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre