prehlad najpouzivanejsich zateplovacich materialov
Galéria (8)

Prehľad najpoužívanejších zatepľovacích materiálov

Je práve leto, teda najvyšší čas naplánovať zateplenie domu. V bežnej praxi sa stretávame najčastejšie so zatepľovaním budov minerálnou vlnou alebo polystyrénom. Každý z týchto spôsobov má svoje VÝHODY aj nevýhody.

Galéria

Prehľad zatepľovacích materiálov
Výživné pôdne substráty
Prehľad zatepľovacích materiálov
Prehľad zatepľovacích materiálov
Prehľad zatepľovacích materiálov
štetec na natieranie
Tepelnoizolačné materiály a zateplenie

ZATEPLENIE Z POLYSTYRÉNU

ZÁKLADY, DOSKY, PODLAHY
Základové konštrukcie zatepľujeme v hrúbke asi 70 mm. V týchto prípadoch sa používa XPS polystyrén (extrudovaný). Je špeciálne tvrdený, odolný proti vlhkosti a záťaži. Okrem základov slúži aj na zateplenie obrátených striech, pochôdznych striech, spodných stavieb, terás, priemyselných podláh a pod.).
Zatepľuje sa ním aj suterén. V prípade použitia polystyrénu pod úrovňou terénu (alebo niekedy aj nad) možno XPS polystyrén použiť ako skryté debnenie.
Tepelný odpor: 2,60 m2. K/W
Hustota: 30 – 39 kg/m3
Vlastnosti: dosky majú relatívne dobrú pevnosť v tlaku a odolnosť proti mikroorganizmom (teda aj vzniku plesní)
Cena zateplenia: 15 €/m2 za materiál, 12 €/m2 za prácu

SOKLE A SUTERÉNNE STENY
Sokel je spodná časť obvodového muriva, ktorá je v kontakte s terénom a zväčša sa farebne a materiálovo odlišuje od ostatnej fasády. Izoluje sa buď expadnovaným polystyrénom (EPS), tzv. soklovými doskami, alebo aj drahším extrudovaným polystyrénom (XPS). Soklové dosky s nízkou nasiakavosťou majú vysokú mechanickú odolnosť proti prerazeniu. Okrem soklov ich možno použiť na zateplenie stien v styku s terénom, na terasy, balkóny alebo na zateplenie základovej konštrukcie, ale len do určitej hĺbky (okolo 3 m, určuje ju výrobca).
Tepelný odpor: 2,85 m2 . K/W
Hustota: 23 – 28 kg/m3.
Vlastnosti: okrem iného dobré tepelnoizolačné vlastnosti, nízka nasiakavosť, mrazuvzdornosť, ekologická a zdravotná neškodnosť
Cena: 15 €/m2 za materiál, 12 €/m2 za prácu

FASÁDA DOMU
Na samotné fasády sa používa fasádny polystyrén. Napríklad murivo z dierovaných tehál s hrúbkou 300 mm môžeme na zvýšenie tepelného odporu zatepliť polystyrénom s hrúbkou 120 mm. Ak je potrebné dosiahnuť vyšší tepelný odpor, napr. pri návrhu nízkoenergetických domov, uvažujeme o zateplení s hrúbkou 200 mm. Na trhu sú však aj tehly, resp. tvárnice, ktoré už zateplenie nepotrebujú.
Tepelný odpor: 2,60 m2 . K/W
Hustota: 13,5 – 18 kg/m3
Vlastnosti: dobré tepelnoizolačné vlastnosti, trvalo odolný proti vlhkosti, ekologicky a zdravotne neškodný, relatívne ľahký
Cena: 8 €/m2 za materiál, 12 €/m2 za prácu


ZATEPLENIE Z MINERÁLNEJ VLNY

DO PODKROVIA I Na PODLAHY
Obytné podkrovie sa často zatepľuje vkladaním izolácie medzi krokvy. Na zateplenie strešnej konštrukcie sa používa mäkká minerálna vlna vo forme rohoží v baloch a mäkkých dosák. Pri neobytných podkroviach možno zatepliť už konštrukciu stropu. Takto môžete ušetriť, pretože zateplenie má menšiu plochu a kladenie býva menej náročné (možno použiť aj polystyrén). Ak chcete podkrovie využiť na skladové priestory, možno použiť tvrdé podlahové dosky z minerálnej vlny, lebo podlaha musí byť pochôdzna.
Tepelný odpor: 2,75 m2 . K/W (pásy), resp. 2,40 m2 . K/W (dosky)
Hustota: 60 – 155 kg/m3 (dosky)
Vlastnosti: vďaka nehorľavosti, dobrým izolačným vlastnostiam a jednoduchej montáži ide o najčastejšie používaný materiál na izoláciu podkroví
Cena: 5,35 €/m2 (pásy), resp. 6,20 €/m2 (dosky), 10,75 €/m2 (podlahové dosky)

NA FASÁDU
Pokiaľ ide o prácu s tvrdými minerálnovláknitými doskami pri kontaktných zatepľovacích sytémoch, je poodobná ako pri zateplení z polystyrénu. Na konečnej úprave stien nevidno nijaké rozdiely.
Tepelný odpor: 2,85 m2 . K/W
Hustota: 60 – 155 kg/m3
Vlastnosti: dobré tepelnoizolačné vlastnosti, nehorľavosť, vodoodpudivosť (materiál je hydrofobizovaný), nízky difúzny odpor, rozmerová stabilita pri zmene teplôt, odolnosť proti škodcom
Cena: od 13 €/m2 (prevetrávané fasády), do 18 €/m2 (kontaktné systémy), 12 €/m2 za prácu

VETRANÉ FASÁDNE SYSTÉMY
Pri realizovaní prevetrávanej fasády sa vytvorí rošt, ktorý sa pripevní na obvodové murivo. Najčastejšie sa použijú drevené hranoly, napríklad 60 × 60 mm. Na nich sa potom prichytáva minerálnovláknitá tepelná izolácia, ktorá umožňuje fasáde dýchať. Postup pri realizovaní povrchových úprav je rovnaký ako pri neprevetrávanej fasáde. Vetrané systémy sa pri rodinných domoch využívajú veľmi zriedkavo.
Tepelný odpor: 3,20 m2 . K/W
Hustota: 60 – 155 kg/m3
Vlastnosti: vynikajúce tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, vysoká pružnosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom, jednoduchá a bezprašná manipulácia
Cena: 13,20 €/m2

SLOVNÍK POJMOV

ROSNÝ BOD
Je to istá hraničná teplota, pri ktorej je vzduch 100-percentne nasýtený vodnou parou. Ak vzduch prechádza obvodovou stenou a jeho teplota klesne pod rosný bod (napríklad v zime), para obsiahnutá vo vzduchu sa začne zrážať na vodu. To môže byť nebezpečné, ak sa voda nemôže odpariť, steny sú navlhnuté, dokonca plesnivé.

TEPELNÝ ODPOR
Ukazuje, ako materiál bráni prestupu tepla cez konštrukciu do exteriéru. Minimálna hodnota tepelného odporu R obvodovej steny novostavby je 3 m2 . K/W, ale dnes je pri novostavbách bežný tepelný odpor obvodových stien 4 až 6 m2 . K/W.

ENERGETICKÝ CERTIFIKÁT
Prečo vyšší tepelný odpor? Pre hospodárnosť budovy, ktorá sa preukazuje energetickým certifikátom budovy. Bez neho vám už dnes neskolaudujú novú stavbu. Energetická trieda budovy (od A – najhospodárnejšia až po G – najmenej hospodárna) je dôležitým ukazovateľom pri predaji nehnuteľnosti a ovplyvňuje predajnú cenu.

Text: Ing. Martina Adamcová, Ing. Lea Procházková
Foto: Fermacell,  Knauf Insulation, Saint Gobain Construction Product – Isover, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. assap says:

    polystyrenen uvolnuje karcinogen styren,navyse sa casom scvrkava,mala by sa radsej pouzivat mineralna vlna ale ta novsia bez formaldehydov

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.