Pozor na tepelné mosty

Pozor na tepelné mosty

Aj zo zatepleného domu môže unikať teplo. Vo veľkej miere sú za úniky zodpovedné takzvané tepelné mosty.

Čo sú tepelné mosty?

Tepelné mosty sú také miesta v budove, kde rýchlosť unikania tepla z teplejšieho priestoru do chladnejšieho je mnohonásobne vyššia ako v iných častiach priestoru. Vznikajú na špecifických miestach ako sú napríklad rohy miestností, kovové prvky v murive alebo miesta v konštrukcii, kde je nedostatočná tepelná izolácia. Ďalšími príkladmi sú oceľové konzoly, betónové časti balkónov, komíny, preklady nad dverami a oknami alebo veniec domu. Tepelným mostom je teda slabé miesto v plášti budovy, ktoré spôsobuje nežiaduce straty energie.

Dôležité je vedieť, že tepelné mosty majú nepriaznivý vplyv na celý rad vecí. Úniky tepla samozrejme vplývajú na spotrebu energie určenej na vykurovanie, ktorá sa tak predraží. „Tepelné mosty môžu nepriamo prispievať okrem úniku tepla tiež k vlhnutiu rohov a vzniku plesní,“ komentuje problém tepelných mostov Ing. Vladimír Balent, projektový manažer a odborník na nízkoenergetické a pasívne domy spoločnosti ISOVER.

Nešetriť na izolácii

Vzniku tepelných mostov sa oplatí vyvarovať už pri stavbe, pretože neskôr nie je ľahké ich v konštrukcii odhaliť a dodatočne odstrániť. Problémom často býva zateplenie podlahy.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteOsvedčenou metódou, ako odhaliť tepelné mosty, je grafické zachytenie projektovanej stavby. Pri štúdiu výkresov pôdorysu, rezu a detailov sa ukáže, či vonkajšia izolácia vykazuje nejaké medzery. Každá medzera v izolačnej vrstve je tepelným mostom, ktorý má negatívny vplyv na energetickú bilanciu a následne môže viesť k poškodeniu konštrukcie. Na izolácii budovy teda nešetrite a vyberte si tú najkvalitnejšiu.

Multi-komfortné domy

Platí, že celá stavba musí byť naplánovaná tak, aby boli všetky kritické miesta vopred vyznačené a dalo sa im predísť. Práve s dôrazom na dôkladnú znalosť problémových miest sú navrhnuté Multi-komfortné domy. Tie predchádzajú tepelným mostom a energetickým stratám, pretože ich predpokladom je energeticky úsporné stavanie – vychádzajú z konceptu pasívnych domov. Najväčší dôraz je na maximálnom komforte bývania. V ich koncepte sú totiž dôkladne zvážené ekologické, ekonomické i sociálne faktory. Multi-komfotný dom má optimálnu orientáciu, správne osadenie okien a dverí, vhodne navrhnutý ventilačný systém, izolačné kritériá či nepriedušnosť obvodovej konštrukcie domu, požiarnu bezpečnosť a akustiku. Okrem vynikajúcej energetickej rovnováhy je tak bývanie v tomto dome zdravšie a hodnotnejšie.

ZDROJ PR článok spoločnosti Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.