Bezplatné a ekologické využitie vody

bezplatne a ekologicke vyuzitie vody

Priemerná spotreba vody na osobu je približne 130 litrov denne, no asi polovica z toho by sa dala nahradiť používaním dažďovej vody. Umožňujú to praktické zberné, zásobníkové a rozvádzacie systémy.

Zo strechy do zásobníka
Drahé vodné spôsobuje, že sa využívanie dažďovej vody stáva lukratívnou záležitosťou. Vďaka jej využitiu však môžeme prispieť k ochrane najdôležitejších prírodných zdrojov. V praxi to funguje takto: strechy a terasy sa zvyčajne odvodňujú priamo do vsakovacích jám alebo kanalizácie. V prípade využitia systému dažďovej vody sa do dažďových zvodov strešných a plošných odvodnení inštalujú zachytávacie zariadenia, ktoré dažďovú vodu odvádzajú napríklad do stĺpových nádrží za domom (obr. 1).

Aby kvalitu vody v nádrži nezhoršili naplavené nečistoty, do dažďového zvodu v odkvape sa zabudovávajú samočistiace rúrkové filtre. Tie čistia vodu najmä od lístia. Prepnutím na zimnú prevádzku zostane prietok voľný aj vtedy, keď sú vonkajšie nádrže vyprázdnené z dôvodu mrazu (obr. 2). Ak máme viaceré dažďové zvody, náklady sú vyššie. Preto je výhodnejšie zlúčiť vodu zo všetkých zvodov a čistiť ju naraz. V prípade cisterien prebieha čistenie v zabudovanom univerzálnom filtri (filter Optimax).

Nad a pod zemou
Voľne stojace nádrže alebo nádrže zabudované v pivnici sú dostupné v rozličných veľkostiach, tvaroch a vyhotoveniach. Ponuka siaha od štíhlych stĺpových nádrží klasického tvaru cez objemnejšie sudové až po nádrže v tvare kocky. Pri mnohých sa dá v prípade potreby vnútorný objem zväčšiť kombináciou viacerých jednotiek (obr. 3).

Počas inštalácie musí byť podklad rovný, nosný a bez hranatých kameňov. Okrem toho, že nám zabezpečí optimálnu stabilitu, predĺžime tak aj životnosť nádrže. Na dažďový zvod sa montuje predčisťovací filter – utesní sa prítokom napojeným na stĺpovú nádrž. Časti príslušenstva, ako sú výtokový kohútik a priehľadná hadica, jednoducho naskrutkujeme do závitových vsuviek, ktoré sú na to určené. Podrobnosti montáže sa môžu líšiť podľa konkrétneho produktu.

Zberné nádrže sa najčastejšie vyrábajú z termoplastických umelých hmôt (obr. 4 a obr. 5). Všetky vyhotovenia sa vyznačujú vysokou stabilitou, odolnosťou proti korózii a neveľkými nárokmi na údržbu. V súčasnosti sa prednostne používajú polyetylénové a polypropylénové nádrže – sú ľahšie a možno ich jednoducho postaviť a inštalovať vo vlastnej réžii.

Zabudovanie zemného zásobníka
Vyrovnáme 15 cm hrubú vrstvu z okruhliakov. Pripravíme prítok a prietok, ako aj potrubia úžitkovej vody. Po položení nádrže do jamy naplníme nádrž do 1/3 vodou. Ďalej plníme jamu – vo vrstvách po 10 cm do nej pridávame výkopový materiál do výšky hladiny vody. Takto pokračujeme, kým nebude hladina vody v nádrži a materiál v jame v rovnakej výške. Až potom pripojíme pripravené potrubia. Nasadíme teleskopickú domovú šachtu a výkop zasypeme. Pripojenie technických komponentov treba z dôvodu bezpečnosti prenechať inštalatérovi, prípadne elektrotechnikovi.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteRozvod a zabezpečenie kvality
Dažďová voda sa do rozvodov v dome a záhrade dostane vlastným potrubným systémom, pričom rovnomerný tlak zaručí riadiaca elektronika. Aby sa pri nasávaní nerozvíril kal, na dno zásobníka sa montuje zakrivená rúrka alebo plávajúci nasávací filter.
–>
Ak dlhší čas neprší, uskladnená úžitková voda sa minie. Aby sme tomu zabránili, hladinu vody meria senzor. Pri jej poklese automaticky dopĺňa pitnú vodu. Vedenia a miesta odberu dažďovej vody sa musia označiť varovnými štítkami – Nepitná voda.

Materiál a náradie

 • rýľ
 • krompáč
 • lopata
 • fúrik
 • ručné nástroje
 • dosky z vymývaného betónu ako základový sokel pre nádrž na dažďovú vodu
 • cement
 • prípojka dažďového zvodu
 • nádrž na dažďovú vodu alebo stojatý akumulačný zásobník
 • filter dažďového zvodu
 • zemný zásobník
 • ponorné čerpadlo
 • nasávacia hadica
 • tlaková hadica
 • domová vodáreň
 • vodovodné rúry z plastov alebo ušľachtilej ocele

V spolupráci s Baumax-om

Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.