bezplatne a ekologicke vyuzitie vody
Galéria (7)

Bezplatné a ekologické využitie vody

Priemerná spotreba vody na osobu je približne 130 litrov denne, no asi polovica z toho by sa dala nahradiť používaním dažďovej vody. Umožňujú to praktické zberné, zásobníkové a rozvádzacie systémy.

Galéria

záhrada, postrekovač, kvety, voda
Zo strechy do zásobníka
Drahé vodné spôsobuje, že sa využívanie dažďovej vody stáva lukratívnou záležitosťou. Vďaka jej využitiu však môžeme prispieť k ochrane najdôležitejších prírodných zdrojov. V praxi to funguje takto: strechy a terasy sa zvyčajne odvodňujú priamo do vsakovacích jám alebo kanalizácie. V prípade využitia systému dažďovej vody sa do dažďových zvodov strešných a plošných odvodnení inštalujú zachytávacie zariadenia, ktoré dažďovú vodu odvádzajú napríklad do stĺpových nádrží za domom (obr. 1).

Aby kvalitu vody v nádrži nezhoršili naplavené nečistoty, do dažďového zvodu v odkvape sa zabudovávajú samočistiace rúrkové filtre. Tie čistia vodu najmä od lístia. Prepnutím na zimnú prevádzku zostane prietok voľný aj vtedy, keď sú vonkajšie nádrže vyprázdnené z dôvodu mrazu (obr. 2). Ak máme viaceré dažďové zvody, náklady sú vyššie. Preto je výhodnejšie zlúčiť vodu zo všetkých zvodov a čistiť ju naraz. V prípade cisterien prebieha čistenie v zabudovanom univerzálnom filtri (filter Optimax).

Nad a pod zemou
Voľne stojace nádrže alebo nádrže zabudované v pivnici sú dostupné v rozličných veľkostiach, tvaroch a vyhotoveniach. Ponuka siaha od štíhlych stĺpových nádrží klasického tvaru cez objemnejšie sudové až po nádrže v tvare kocky. Pri mnohých sa dá v prípade potreby vnútorný objem zväčšiť kombináciou viacerých jednotiek (obr. 3).

Počas inštalácie musí byť podklad rovný, nosný a bez hranatých kameňov. Okrem toho, že nám zabezpečí optimálnu stabilitu, predĺžime tak aj životnosť nádrže. Na dažďový zvod sa montuje predčisťovací filter – utesní sa prítokom napojeným na stĺpovú nádrž. Časti príslušenstva, ako sú výtokový kohútik a priehľadná hadica, jednoducho naskrutkujeme do závitových vsuviek, ktoré sú na to určené. Podrobnosti montáže sa môžu líšiť podľa konkrétneho produktu.

Zberné nádrže sa najčastejšie vyrábajú z termoplastických umelých hmôt (obr. 4 a obr. 5). Všetky vyhotovenia sa vyznačujú vysokou stabilitou, odolnosťou proti korózii a neveľkými nárokmi na údržbu. V súčasnosti sa prednostne používajú polyetylénové a polypropylénové nádrže – sú ľahšie a možno ich jednoducho postaviť a inštalovať vo vlastnej réžii.

Zabudovanie zemného zásobníka
Vyrovnáme 15 cm hrubú vrstvu z okruhliakov. Pripravíme prítok a prietok, ako aj potrubia úžitkovej vody. Po položení nádrže do jamy naplníme nádrž do 1/3 vodou. Ďalej plníme jamu – vo vrstvách po 10 cm do nej pridávame výkopový materiál do výšky hladiny vody. Takto pokračujeme, kým nebude hladina vody v nádrži a materiál v jame v rovnakej výške. Až potom pripojíme pripravené potrubia. Nasadíme teleskopickú domovú šachtu a výkop zasypeme. Pripojenie technických komponentov treba z dôvodu bezpečnosti prenechať inštalatérovi, prípadne elektrotechnikovi.

Rozvod a zabezpečenie kvality
Dažďová voda sa do rozvodov v dome a záhrade dostane vlastným potrubným systémom, pričom rovnomerný tlak zaručí riadiaca elektronika. Aby sa pri nasávaní nerozvíril kal, na dno zásobníka sa montuje zakrivená rúrka alebo plávajúci nasávací filter.
–>
Ak dlhší čas neprší, uskladnená úžitková voda sa minie. Aby sme tomu zabránili, hladinu vody meria senzor. Pri jej poklese automaticky dopĺňa pitnú vodu. Vedenia a miesta odberu dažďovej vody sa musia označiť varovnými štítkami – Nepitná voda.

Materiál a náradie

  • rýľ
  • krompáč
  • lopata
  • fúrik
  • ručné nástroje
  • dosky z vymývaného betónu ako základový sokel pre nádrž na dažďovú vodu
  • cement
  • prípojka dažďového zvodu
  • nádrž na dažďovú vodu alebo stojatý akumulačný zásobník
  • filter dažďového zvodu
  • zemný zásobník
  • ponorné čerpadlo
  • nasávacia hadica
  • tlaková hadica
  • domová vodáreň
  • vodovodné rúry z plastov alebo ušľachtilej ocele

V spolupráci s Baumax-om

Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.