Chceli by ste bývať v pasívnom dome a platiť mesačne iba 50 €?
V tomto pokračovaní nášho seriálu o stavbe pasívneho domu sme sa zamerali na obvodové a nosné steny z tehál upravených tak, aby mali čo najvyšší tepelný odpor a výborne izolovali. Napriek tomu, že nie sú brúsené, dom má energetický certifikát kategórie A.
Galéria
Ako sme stavali
Zmeny a úpravy
„Stavať sme začali v roku 2009,“ hovorí spokojný majiteľ domu. „Rozrátaval som dlhý čas, ako zmeniť pôdorys, lebo vnútro nebolo tak navrhnuté, ako ho teraz vidíte. Tu malo byť ,wécko‛ pre návštevy; zrušil som ho, bolo zbytočné, lebo mávame tak 4 väčšie návštevy za rok. Technická miestnosť mala pôvodne 12 m2, teraz má 3,5 m2, všetko technické zariadenie som nasekal na menšiu plochu a mohol som potom o meter zväčšiť kúpeľňu a každú detskú izbu. Pracovňu som vytvoril na mieste, kde bola pôvodne naplánovaná terasa, a tak som získal ďalšiu miestnosť.“ Čo je pod strechou, to sa ráta. Byt je teraz päťizbový.
Stavebný materiál
Rozhodli sa pre tehlu, pretože je to osvedčený materiál, v okolí Moraviec sa už dlho stavia z tehál, sú pevné, ľahké, za dobrú cenu, držia teplo, dobre izolujú, skrátka im najviac dôverovali. Aj strop je z keramických nosníkov a keramických tvárnic. Obvodové aj vnútorné nosné steny a priečky sú z tehál, ešte nebrúsených, zato však tepelnoizolačných a vyplnených perlitom.
Hrubé priečky
Všetky priečky sú z tehly, hrubé až 25 cm. Jednak pre akumuláciu tepla, ale aj preto, že nemusíte vykurovať všetky miestnosti. Napríklad, keď deti dorastú, odídu na univerzitu a detské izby sa menej vykurujú. V takomto prípade hrubá priečka dostatočne tepelne izoluje vykurovanú miestnosť od tej nevykurovanej.
Prvý rad
Je dôležité založiť ho tak, aby rady tehál boli uložené vodorovne. Začína sa vždy od najvyššieho rohu. Bez „niveláku“ sa nepohnete.
POSTUP
1. Suroviny
Použité tehly ešte neboli presne vybrúsené, takže sa na murovanie použila malta namiešaná priamo na stavbe. Miešame ju v miešačke najmenej 2 minúty.
2. Výroba malty
Na vápenno-cementovú murovaciu maltu použijeme 1 objemový diel cementu, 1 diel vápenného hydrátu a 5 – 6 dielov piesku s frakciou 0 – 4 mm.
3. Perlit
Na zvýšenie tepelného odporu možno otvory v tehlách vyplniť expandovaným perlitom s jemnou zrnitosťou 0 – 1 mm. Urobíme to pomocou obdĺžnikového plechového „lievika“.
4. Do výšky ramien
Šesť až sedem radov tehál možno vymurovať priamo z podlahy. Tehly nie sú príliš ťažké, dali sa zdvihnúť až do výšky ramien.
5. Z lešenia
Počínajúc ôsmym radom je potrebné zhotoviť si lešenie. Ak nemáte poruke „kozy“, pomôže provizórna konštrukcia z tehál premostená latou.
6. Stavenisko
Prvý rad tehál je napenetrovaný, aby po ňom nevzlínala vlhkosť. Je to len poistka, podkladový betón je poctivo zaizolovaný.
7. Okenné otvory
V pasívnom dome, ktorý si veľa tepla berie zo slnečného žiarenia, sú južné steny veľmi členité, čo zvyšuje náročnosť na presné uloženie prvého radu tehál.
8. Doplnkové tehly
Okná treba uložiť tak, aby okolo ostení prechádzalo čo najmenej tepla. To sa robí pomocou koncových tehál ostenia. Do žliabkov sa vkladá izolant.
9. Nadpražia
Ich spodné okraje nesmú byť nižšie ako 205 cm nad hotovou podlahou, a to pre bezproblémovú montáž zárubne. Kľúčovou časťou je keramický preklad.
10. Členité steny
Po vytvorení všetkých nadpraží (zabudovaní prekladov a ich nadmurovaní) je stavba pripomínajúca stĺporadie pripravená na zhotovenie obvodového venca a stropu.
11. Severná stena
Keďže na ňu nesvieti slnko, v zimnom období by mohla byť zdrojom tepelných strát, preto je celistvá s malým počtom okenných otvorov.
Text: Stanislav Botur, Miroslav Brath
Foto: Miroslav Brath, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám 5/2017
Keď som ja staval dom tak som tiež zvolil tehlu, podľa mňa je to dobrý materiál pokiaľ chcete dobrú izoláciu. Potom pre mňa bola priorita zariadiť dobre tesniace okná a dvere. To bol teda už trochu oriešok s tým že som všetko chcel mať hotové čo najskor, ale našťastie nám v tom firma na okná celkom vyhovela. Máme ich teraz od vekry s trojsklom pretože to lepšie tepelne izoluje, takže náklady na kúrenie sú teraz oproti starému domovu o niečo menšie.