Ako nalepiť rôzne druhy tapiet
Galéria (6)

Ako nalepiť rôzne druhy tapiet

Pokiaľ patríte k nerozhodným typom, bude pre vás výber tapiet na stenu ozajstným orieškom. Možností existuje naozaj veľa. Vliesové, vinylové, papierové alebo napríklad 3D tapety. V tomto článku si spoločne preberieme, aké výhody majú jednotlivé druhy tapiet a tiež, ako sa nanášajú.

Galéria

Lepenie tapiet
Lepenie tapiet
Lepenie tapiet
Lepenie tapiet
Lepenie tapiet

Vliesové tapety

Možno tento druh tapiet poznáte tiež pod názvom flísové tapety. Na trhu nie sú príliš dlho, ale už teraz sa tešia veľkej obľube. Pýtate sa prečo? Vliesové tapety sa pýšia vysokou pevnosťou, ich farba sa nemení, poskytujú výbornú tepelnú aj zvukovú izoláciu, ľahko sa lepia a sú priedušné. To znamená, že stena, na ktorej sú nalepené, nesplesnivie. Navyše môžete vyberať aj z nepreberného množstva fototapiet, čo sú vlastne veľkoformátové fotky a vzory vytlačené na vliesovej tapete.

Nanášanie: Nechcete za lepenie tapiet platiť odborníkovi? Nevadí. Manipulácia s vliesovými tapetami je veľmi jednoduchá. Lepia sa za sucha, to znamená, že lepidlo sa nanáša len na stenu. Ak sa vám konečný výsledok nebude páčiť, strhnutie vliesových tapiet je celkom jednoduché. Strhávajú sa tiež za sucha. A vďaka tomu, že sú veľmi pevné, nezanechávajú na stene žiadne zvyšky.

Vinylové tapety

Vinylové tapety sa vyrábajú tak, že sa na papierový podklad nanesie vinylová vrstva. To, do akej miery je tapeta kvalitná, závisí práve na vinylovej vrstve. Platí tu jednoduchá rovnica: čím viac vrstiev, tým je tapeta kvalitnejšia. Ich výhodou je, že sa dajú dobre umývať, nemenia farbu, ľahko sa nepoškriabu a poskytujú čiastočnú izoláciu tepla. Bez problémov ich nalepíte na rôzne podklady, ako je napríklad omietka, betón, sadrokartón alebo umakart. Šikovne zakryjú rôzne nerovnosti a praskliny na stene. Aby sme ale boli objektívni, musíme si povedať aj o dvoch veľkých nevýhodách, a tými sú nulová priedušnosť a typický zápach, ktorý so sebou prináša PVC.

Nanášanie: Lepidlo sa v tomto prípade nanáša priamo na tapetu, následne musíte pár minút počkať, aby tapeta stihla lepidlo nasiaknuť, a až potom sa pustíte do samotného tapetovania. U vinylových tapiet sa odporúča počkať, kým lepidlo nasiakne približne 2 až 3 minúty.

Papierové tapety

Papierové tapety sa vyrábajú buď jednovrstvové alebo dvojvrstvové, ktoré sú kvalitnejšie, a ktorým sa tiež hovorí duplexné. Zoznam výhod pri papierových tapetách nie je príliš dlhý, ako u ostatných druhoch tapiet, napriek tomu si vás možno získajú cenou a výberom z veľkého množstva kreatívnych motívov. Na druhú stranu, papierové tapety sa nedajú umývať a majú nízku odolnosť proti oderu.

Nanášanie: Tapetovanie prebieha podobne ako u vinylových tapiet. S tým rozdielom, že by ste na nasiaknutie lepidla mali počkať o niečo dlhšie. Približne 3 až 5 minút. Viac ale neotáľajte, pretože by sa tapeta mohla v lepšom prípade natiahnuť a v tom horšom by sa mohla začať trhať.

Než sa dáte do práce

Pozornosť treba venovať aj samotnému podkladu. Stena, ktorú sa rozhodnete tapetovať, by mala byť v prvom rade rovná. Len dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepenia. Olupujúcu sa omietku preto dôkladne zoškrabte, všetky praskliny zatmeľte, nerovnosti zahlaďte a staré tapety vhodným spôsobom odstráňte. Stena by tiež mala byť suchá a čistá. Zbavte ju všetkých mastných škvŕn aj plesne. Nasiakavý povrch pred tapetovaním dôkladne napenetrujte a nechajte schnúť minimálne 6 hodín, nenasiakavý povrch odmastite.

Pri tapetovaní udržujte v miestnosti stále rovnakú teplotu. Ideálne medzi 19-21 stupňami Celzia. Ak máte v miestnosti vlhko, v zimných mesiacoch zapnite radiátor, v lete dostatočne vetrajte. Ale pozor na prievan.

Teraz už viete, čo vás čaká a môžete sa pustiť do práce. Prvým bodom je samotný výber tapety. A nezabudnite vybrať aj nové dekorácie. Napríklad obraz na plátne alebo nástenné hodiny môžu vzhľad krásne vytapetovanej izby ešte viac zvýrazniť. A keď sa vám bude chcieť v úpravách doma a vonku pokračovať, tak pre vás máme HORNBACH blog.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.