image 35877 25 v1
Galéria (12)

Vnútorná a vonkajšia dlažba s rovnakou optikou

Plánujete prepojiť vstupnú halu so schodiskom pred domom, či menšiu kuchyňu s terasou, ale nechcete nič búrať? Zjednoťte dlažbu. Rovnaký vzhľad vnútorných aj vonkajších dlaždíc podlahu opticky predĺži.

Galéria

Hornbach - dlažba
Hornbach - dlažba
Hornbach - dlažba
Hornbach - dlažba
Hornbach - dlažba
Hornbach - dlažba
Hornbach - dlažba
Hornbach - dlažba

Ak váhate nad správnou voľbou lepidiel a náradia, odborníci v marketoch Hornbach Vám ochotne poradia.

Výber dlaždíc

Keramické podlahové dlaždice sú štrbinové, kameninové alebo pórovinové. „Pri vysokých požiadavkách na pevnosť, zaťažiteľnosť, mrazuvzdornosť a odolnosť proti kyselinám voľte štrbinové alebo kameninové. Ich glazúra zaistí veľkú odolnosť proti poškriabaniu, UV žiareniu, špine a chemikáliám v čistiacich prostriedkoch. Normy DIN a EURO delia odolnosť dlaždíc proti oškretiu do 5 skupín – čím vyššia skupina, tým odolnejší povrch dlaždice. Na mimoriadne namáhané oblasti použite neglazované dlaždice, napríklad jemnú kameninu. Pórovinové dlaždice sú vhodné napríklad do bytov, kde dlažba nie je namáhaná. Vonku zvoľte dlaždice mrazuvzdorné a brániace pošmyknutiu,“ radí Anna Krajčovičová z oddelenia obkladov a dlažieb Hornbach.

Pokladanie podlahových dlaždíc:

1. Podklad

Pre pokladanie dlaždíc musí byť podklad pevný, nosný, bez prasklín, čistý a rovný. Nerovnosti zastierkujte stierkovou hmotou na dlaždice a plochu ošetrite vyrovnávacou hmotou. Tá sa rozotrie gumenou stierkou a musí sa zhruba 2 dni nechať preschnúť. Nezabudnite na vodováhu.

2. Plánovanie pokládky

Vždy nakupujte dostatok a celé množstvo dlaždíc naraz. Kartóny by mali mať rovnakú šaržu, rozmer a odtiene. Počítajte s určitým množstvom naviac kvôli prierezu, chybám či opravám. Pokiaľ ste zvolili zložitejší vzor, rozvrhnutie si nakreslite na štvorčekový papier, pre ľahší výpočet potrebného materiálu i pokládku.

Drobným odlišnostiam vo farbe dlaždíc predídete striedavou pokládkou najmenej z troch kartónov. Pri pokladaní v pravom uhle vyrovnajte prvú radu k najväčšej stene v miestnosti, pri výrazne nepravidelnom tvare miestnosti začnite podľa povrázku napnutého v strede miestnosti paralelne k bočným stenám. Pokračujte v práci smerom ku stenám. Dávajte pozor na prevzatie dilatačných škár v betóne a v mazanine. Ak teda prechádzate napríklad medzi vnútornou podlahou v obývačke a vonkajšou na terase, je v podklade určite vytvorená dilatačná špára, ktorá slúži ako ochrana pred popraskaním pri objemových zmenách podlahy pri kolísaní teplôt. V rovnakom mieste by mala byť aj špára medzi dlaždicami, tomu prispôsobte aj pokládku.

3. Lepenie dlaždíc

Lepidlo namiešajte miešacím nástavcom vŕtačky s nízkymi otáčkami. Na podklad ho nanášajte vhodnou ozubenou stierkou po častiach. Dlaždice pokladajte ľahkým vtlačením do lepidla a pobúchajte gumovým kladivkom, nie až na podklad. Dodržujte šírku špáry udávanú výrobcom. Ako pomôcka poslúžia krížiky pre pokladanie dlaždíc. Dlaždice vyrovnávajte vodováhou. Prebytočné lepidlo odstráňte a do špár naneste špárovaciu hmotu.

4. Špárovanie

Po zatvrdnutí lepidla začnite so špárovaním podlahy. Zvoľte špárovaciu hmotu s nízkou nasiaknuteľnosťou, vydrží dlhšie, bude odolnejšia voči nečistotám a plesniam. Rovnomerne ju rozotrite po podlahe a pomocou gumovej stierky votrite priečne k priebehu špár. Pokiaľ je špárovacia hmota čerstvá, odstráňte jej hrubé zostatky gumovou stierkou. Vlhkou handričkou odstráňte všetky zbytky. Prechod medzi soklovými a podlahovými dlaždicami a zvislé špáry vyšpárujte trvalo elastickou silikónovou tesniacou hmotou.

Nechajte si poradiť

Ked neviete, ktorý typ dlažby by bol pre vaše využite najvhodnejší, nechajte si poradiť. Predídete tak sklamaniu z toho, že sa krásna dlažba začne v nevhodne zvolenom prostredí odlupovať alebo čoskoro opotrebovávať. V oddeleniach marketov Hornbach nájdete veľký sortiment dlaždíc najrôznejších tvarov a formátov. Odborníci vám tu ochotne poradia nielen s výberom vhodnej dlažby, ale tiež s nákupom potrebných pomôcok a materiálov. Na všetok sortiment sa tu naviac vzťahuje záruka trvalo najnižších cien.

Viac nájdete www.hornbach.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH  

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.