rodinný dom
Galéria (11) Zdroj: Shutterstock

TOP 10 tipov pre bezpečný domov: Nedajte šancu zlodejom!

Prísť do vybieleného bytu nie je nič príjemné. Podľa štatistík za uplynulé roky patria krádeže vlámaním do prvej päťky najčastejších trestných činov, ktoré polícia na Slovensku musí riešiť. Ako zabezpečiť svoj domov proti neželaným návštevníkom? A na aké zlozvyky si treba dať pozor pred odchodom na predĺžený víkend alebo dovolenku? Zozbierali sme pre vás zopár tipov.

Galéria

Detektor otvorenia okien a dverí
bezpečnostný systém
bezpečnostný systém cez mobil
ovádač
Riadiace centrum
Detektor pohybu a rozbitia skla
bezpečnostný systém
zlodej otvára dvere

K vlámaniu, teda neželanému vniknutiu neoprávnenej osoby do cudzej nehnuteľnosti, najčastejšie dochádza cez dvere. Prekvapilo vás to? Dvere sú tiež podľa európskych štatistík následne prvým prvkom, ktorý po vlámaní majitelia nehnuteľnosti vymieňajú za bezpečnostné. Okrem bezpečných vchodových dverí však treba myslieť aj na garážové brány, dvere do pivnice (v prípade, že je spojená s domom), okná a balkóny.

Bezpečná domácnosť však nie je len o manuálnom zabezpečení – veľkým pomocníkom sú v súčasnosti moderné, smart technológie. Okrem toho, že vám v priamom prenose oznámia, že sa vám po záhrade pohybuje neželaný návštevník, dokážu efektne simulovať vašu prítomnosť doma aj v prípade, že sa nachádzate na druhej strane zemegule – a postačí vám na to iba internetové pripojenie.

A využívať ich môžete aj v prípade, že ste doma. Pomocou inteligentného vrátnika pustíte domov návštevu aj z pohodlia gauča, keď si cez tablet skontrolujete videozáznam či fotografiu zhotovenú digitálnym priezorníkom.

Základné pravidlá bezpečného domova

Nespoliehajte sa na to, že vám sa to stať nemôže. Moderné technológie totiž neuľahčujú život len čestným ľuďom – dajú sa zneužiť tiež na neoprávnené vniknutie do priestoru. Pri výbere zabezpečenia si preto dajte obzvlášť záležať na referenciách dodávateľa (firmy, výber značky…).

Nevynechajte ani jeden krok v snahe ušetriť – aby boli bezpečnostné dvere či vložka do dverí naozaj bezpečnostné a spĺňali certifikáty, je nutné, aby ich inštaloval certifikovaný odborník. Ak si myslíte, že ušetríte pár eur tým, že si celý smart systém s kamerami a detektormi nainštalujete sami, tiež sa môže stať, že bude mať technologické medzery (ak s tým, samozrejme, nemáte skúsenosti, prípadne si nevyberiete riešenie vhodné aj na samoinštaláciu). Aké pravidlá sa ešte oplatí dodržiavať?

vykrádanie domu
Zdroj: shutterstock
  • Vždy byt uzamknite a pozatvárajte všetky okná, aj keď odchádzate len na krátky čas. Zlodeji môžu mať zmapované vaše denné aktivity (napríklad dlhodobým pozorovaním) a na vniknutie do bytu či domu im často stačí aj menej ako 30 sekúnd. Takouto nezodpovednosťou im len pridávate bonusový čas na kradnutie.
  • Nikdy neoznamujte plánovanú dovolenku či dlhšiu neprítomnosť na sociálnych sieťach – či už formou odpočítavania do dovolenkových dní, alebo zdieľania fotiek z destinácie, kým ste ešte tam.
  • Nezdieľajte na sociálnych sieťach ani svoju presnú adresu či EČ automobilu. Tiež nezdieľajte detailné fotografie zo svojho domova – nechváľte sa novým televízorom či hracou konzolou – na to je dôležité upozorniť najmä deti a tínedžerov.
  • Nenechávajte náhradné kľúče od domu na zvyčajných miestach – pod rohožkou, v kvetináči…
  • Vchod do domu by mal byť dobre viditeľný už od prístupovej cesty. Zlodeji preferujú vchody chránené kríkmi, porastom či tmavé a odľahlé.
  • Nenechávajte v byte cennosti ani väčšiu finančnú hotovosť. Je vhodné chrániť okná záclonami, aby zlodeji nemali všetko ako vo výkladnej skrini.
bezpečnostné dvere
Zdroj: shutterstock

Čo robiť, keď odchádzate na víkend

  • Nezaťahujte rolety ani žalúzie, v opačnom prípade dáte najavo, že nie ste doma, a zlodejom pri vlámaní nechávate úplné súkromie.
  • Nastavte krátke automatické rozsvietenie niektorých svietidiel v domácnosti aspoň dvakrát denne (v skorých ranných alebo večerných hodinách).
  • Pokojne nechajte pustené malé rádio, ktoré nespotrebováva veľa elektrickej energie. Ak ho zlodeji začujú, pravdepodobne ich to zneistí – možno je niekto doma, prípadne si majitelia len odskočili a skoro sa vrátia.
  • Prístupovú cestu a okolie vchodov do bytu zabezpečte senzormi pohybu s automatickým rozsvietením.

Na štatistiky sa však nespoliehajte. Okrem bezpečnostného zabezpečenia domácnosti stavte aj na poistenie.

… keď odchádzate na týždeň

  • Oznámte dôveryhodným susedom, že odchádzate, poproste ich, aby dom a záhradu aspoň raz skontrolovali (uzamknutie dverí, zatvorené okná, atď…).
  • Tiež je vhodné požiadať rodinu, priateľov či susedov, aby vám z času na čas prišli vybrať poštovú schránku, prípadne preparkovať auto, ak ste ho nechali doma.
  • Ako v predchádzajúcom prípade, nezaťahujte rolety a využite smart rozsvietenie svietidiel či pustenie televízora na určitý čas, najmä vo večerných hodinách.
bezpečnostný smart systém
Zdroj: shutterstock

… keď odchádzate na dlhšie ako 7 dní

  • Okrem predchádzajúcich bodov odporúčame tiež požiadať rodinu alebo blízkych priateľov, aby sa nepravidelne u vás doma zastavili a aj krátko pobudli.
  • Zabezpečte domácnosť na vzdialený prístup tak, aby ste pomocou aplikácie mohli ovládať osvetlenie, spotrebiče aj kamerový systém.
  • V prípade dlhodobejšej neprítomnosti zvážte zabezpečenie domu alarmom s pripojením na pult centralizovanej ochrany policajného zboru alebo súkromnej bezpečnostnej služby.

Kedy sa najčastejšie kradne?

Podľa európskych štatistík sú vlámania do súkromných nehnuteľností najčastejšie realizované v bežné dni v popoludňajších či obedných hodinách. Nie je však nič výnimočné, ak ku krádeži dôjde v zimných mesiacoch aj medzi 16.00 a 18.00 – susedom v tom čase nie je pohyb po dome podozrivý.

 

smart bezpečnostná technológia
Zdroj: shutterstock

10 tipov pre bezpečný domov

Tip 1: Detektor dymu a snímač teploty, záplavový detektor

V prípade, že detektor dymu zaznamená dym alebo neprimeraný nárast teploty v miestnosti, varuje vás prostredníctvom aplikácie, prípadne sirénou (podľa nastavení). Podobne funguje aj záplavový detektor, ktorý chráni domácnosť pred vodným živlom. Tieto detektory nie sú zvyčajne primárne určené na ochranu pred vlámaním, ak sa však do zabezpečovania domácnosti pustíte, určite sa informujte aj o týchto možnostiach. Dokážu zachrániť nielen majetok, ale najmä životy.

Detektor pohybu a rozbitia skla
Zdroj: shutterstock

Tip 2: Detektor pohybu a rozbitia skla

Niektoré detektory dokážu okrem pohybu monitorovať aj zvuk rozbíjajúceho sa skla. To okamžite spustí poplach. Ak sa k vám zlodeji môžu vybrať napríklad cez terasu v zadnej časti domu, ktorá vedie do záhrady, kam teda nikto z ulice nevidí, toto je vhodné riešenie.

ovádač
Zdroj: shutterstock

Tip 3: Ovládanie

Pri vchode do domácnosti je spravidla umiestnený ovládač – niečo ako nástenná klávesnica. S jeho pomocou môžete na pár klikov vypnúť či zapnúť alarm alebo ovládať zariadenia. Môžete aj nemusíte ho používať. Dnes sa už väčšina bezpečnostných systémov dá nastaviť tak, že vám postačí iba smartfón alebo diaľkový ovládač.

Nemusíte sa teda obávať, že ak prídete domov s nákupom a plnými rukami, nebudete mať ako rýchlo vypnúť alarm – všetko môžete vybaviť ešte sediac v aute na príjazdovej ceste cez svoj mobilný telefón. Prípadne iba priložením čipu ku klávesnici.

Detektor otvorenia okien a dverí
Zdroj: shutterstock

Tip 4: Detektor otvorenia okien a dverí

Detektor otvorenia okien a dverí, prípadne detektor vibrácií, je jednoduchý snímač, ktorý monitoruje okná a dvere. V prípade, že sa okno alebo dvere otvoria v čase, keď máte v domácnosti zapnutý alarm (zabezpečenie), spustí sa poplach v podobe sirény. Zlodeji sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou okamžite dajú na útek.

Riadiace centrum
Zdroj: shutterstock

Tip 5: Riadiace centrum, centrála, ústredňa

Všetky tieto názvy označujú podobné zariadenia – mozgy bezpečnej domácnosti. Riadiace centrum vyhodnocuje informácie z detektorov a snímačov, reaguje na požiadavky používateľa, ktoré zadal cez webové rozhranie, mobilnú aplikáciu alebo diaľkový ovládač, a vykonáva akcie – okrem spúšťania alarmov a sirén informuje o poplachu (napríklad aj pomocou SMS) alebo po napojení na pult centralizovanej ochrany zabezpečí príjazd polície alebo bezpečnostnej služby. A okrem toho je naozaj smart – dokáže ovládať rôzne zariadenia či spotrebiče nachádzajúce sa v domácnosti – vypne bojler, chladničku alebo len zabudnutú rozsvietenú lampu v kúpeľni, keď ho o to požiadate.

Tip 6: Interiérová siréna

Okrem toho, že interiérová siréna vyplaší zlodeja, prípadne informuje domáceho o neštandardnej situácii, môžete ju tiež používať aj ako bytový zvonček, prípadne iný hlásič podľa svojich preferencií a nastavení.

bezpečnostný systém cez mobil
Zdroj: shutterstock

Tip 7: Exteriérová siréna

Podobne ako interiérová siréna, aj vonkajšia siréna má vyplašiť zlodejov. Okrem toho však informuje aj susedov a okoloidúcich o tom, že sa v dome či v jeho okolí niečo deje. Tým pádom je aj vyššia šanca, že si náhodný svedok niečo všimne a dokáže neskôr identifikovať páchateľov.

Tip 8: Snímač pohybu

Senzor pohybu – či už interiérový, alebo exteriérový – by mal byť samozrejmosť. Okrem toho, že po zaznamenaní narušiteľa dokáže spustiť poplach, prípadne vás informuje cez aplikáciu, môžete toto zariadenie využívať ako senzor na automatické zapínanie svietidiel – napríklad vo vstupnej hale, na príjazdovej ceste či pri bráne.

Tip 9: Čip

Pomocou tohto malého disku, ktorý má tvar kľúčenky, dokážete ovládať celý bezpečnostný systém. Čipy pracujú na princípe rôznych technológií (príp. komunikačných protokolov). Po priložení čipu k ovládaniu alarmu pri vchode bezpečnostný systém identifikuje majiteľa a automaticky vypne alarm. Navyše, každý člen domácnosti môže mať svoj vlastný čip a majiteľ tak môžete sledovať, kto, kedy a ako systém ovládal.

Tip 10: Diaľkový ovládač

Diaľkový ovládač zapína bezpečnostný systém, vypína alarm, dokáže spustiť núdzový poplach, ak si po príchode domov všimnete niečo podozrivé, a tiež ovládať viaceré zariadenia či spotrebiče – dokáže tiež otvoriť garážovú bránu v zamknutom dome bez toho, aby ste vôbec museli opustiť vyhriate auto.

Text: Zuzana Tureková, foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje