Ako postupovať pri výbere dverových kovaní

kovania na dvere
Zdroj: isifa/Shutterstock

V dome sme vymenili všetky dvere a chystáme sa kúpiť nové kovania. Ako by sme mali postupovať pri ich výbere? Jozef, Bernolákovo

Kovanie sa vyrába z mnohých materiálov, ako je napr. nehrdzavejúca oceľ, chróm, nikel, kov, bronz, mosadz alebo eloxovaný hliník. Každý materiál má svoje prednosti aj nevýhody a inak reaguje na vonkajšie podmienky alebo frekvenciu používania. Je iba na vás, ktorý typ sa vám hodí. Interiérové dvere sa predávajú s BB otvorom, vchodové už majú otvor na cylindrickú vložku.

Pri interiérovom kovaní je dobré prihliadnuť na frekvenciu používania. Interiérové kovanie sa delí na 2 základné skupiny:

– Štítové kovanie je kovanie z jedného kusa, ktorý prekrýva tak otvor na kľučku, ako aj kľúčovú dierku. Pri tomto type kovania musíte poznať pred nákupom rozstup. Rozstup je vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča. Vyrába sa pre otvor BB, cylindrickú vložku aj WC, a to vo vyhotovení s hranatým alebo oválnym štítom.

– Rozetové kovanie sa nazýva aj delené. Rozety sa skrutkujú k sebe cez celé dvere. Mali by ste teda skontrolovať, či sú otvory vo dverách prevŕtané cez celé dvere. Vyberať si môžete z guľatých, hranatých či oválnych roziet. Samozrejmosťou je tiež možnosť výberu medzi BB, PZ aj WC kovaním a v kombináciách kľučka/kľučka a guľa/kľučka.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteOtvor BB je otvor pre interiérový kľúč (dózický kľúč), otvor PZ je otvor pre cylindrickú vložku (klasickú FAB-ku) a otvor WC/kúpeľňa označuje WC súpravu s namontovaným kľúčom.

Ak sa chystáte vyberať a kupovať kovanie v kombinácii kľučka/guľa, kľučka/držadlo alebo bezpečnostné kovanie, potrebujete vedieť smer otvárania dverí. Ľavé dvere s ľavou kľučkou majú viditeľné pánty na ľavej strane a otvárajú sa teda smerom doľava. Pravé dvere s pravou kľučkou majú viditeľné pánty na pravej strane a otvárate ich teda k sebe smerom doprava.

Zároveň potrebujete poznať hrúbku dverí, dôležitú pre dostatočnú dĺžku spojovacích skrutiek, ktoré zakúpite v súprave s kovaním. Ak kúpite omylom kratšie, nezúfajte, aj tento „problém“ sa dá vyriešiť. A to pomocou predlžovacej súpravy, ktorá obsahuje dlhší štvorhran a montážne skrutky.

Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmami
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.