okna a vstupne dvere
Galéria (4)

Okná a vstupné dvere

Hovorí sa, že zastrešná stavba bez okien a dverí by mala cez zimu „vymrznúť“ a najmä vyschnúť. Ak chceme stihnúť do zimy celú hrubú stavbu, je potrebné osadiť okná a dvere skôr, aby sa mohli vykonať ďalšie práce ako napríklad montáž elektrických rozvodov, kúrenia, vody, inteligentných systémov, klimatizácií a pod.

Galéria

Pre riešenie niektorých detailov na stavbe sú určené doplnkové tehly s vybratím, ktoré sa ukladajú po obvode okenných otvorov, a do vybratia sa vkladá tepelná izolácia. Rám okna tak prichádza do styku s izoláciou, takže nevznikajú tepelné mosty. Pri stavbe múrov je vhodné osadiť aj roletový okenný preklad. Nahrádza nosné keramické preklady a zároveň je v ňom vytvorená schránka na montáž vonkajších roliet, žalúzií, látkových clôn aj sietí proti hmyzu. Je vybavený tepelnou izoláciou, ktorá zabraňuje tepelným stratám v oblasti nadpraží.

Okná – plast, drevo a hliník
Na výber máme okná z troch základných materiálov. Plastové okná sa vyrábajú z tvrdených PVC profilov, ktoré starnú len pomaly, dobre si zachovávajú farbu a počas životnosti ich netreba natierať. V plastových oknách je dôležitá výstuž. Najlepšia je z oceľových alebo hliníkových uzavretých profilov. Drevené okná z lepených eurohranolov sú z pevného a ľahkého materiálu, prirodzeného tepelného izolantu. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a rozmerovou stálosťou. Hliníkové okná majú takmer neobmedzenú životnosť, vynikajúcu pevnosť a priaznivé tepelnoizolačné vlastnosti, preto sú najdrahšie. Zasklenie väčšiny okien tvoria dve alebo tri tabule (okná lepšie tepelne izolujú) štvormilimetrového skla. Medzery medzi sklami sú vyplnené inertným plynom.
K oknám sa vyrábajú aj balkónové dvere. Na prístup menej pohyblivých osôb k balkónu je vhodné využiť bezbariérový prah s výškou len 20 mm.
–>
Vstupné dvere domu
Ak máme postavenú hrubú stavbu a chystáme sa montovať drahšie prvky (napríklad okná, kotol, vane, umývadlá a pod.) alebo ich skladujeme, mali by sme dom vybaviť bezpečnostnými dverami. Bezpečnostné dvere aj bezpečnostnú zárubňu si môžeme dať vyrobiť presne na mieru podľa stavebného otvoru.
Aj bezpečnostné dvere by mali byť estetické. Na trhu je viac dizajnových riešení – od hladkých cez lištové, profilové, kazetové až po zasklené, resp. so svetlíkmi a nadsvetlíkmi. Vonkajší povrch vchodových dverí môže byť drevený (pravé prírodné materiály, ako sú dyha či masív) alebo plastový, resp. laminovaný (v škále RAL alebo ako imitácia dreva).

Tepelnoizolačné sklá
Najdrahším variantom sú dvere s veľkým zasklením. Základom zasklených dverí je bezpečnostné sklo s hrúbkou 10 mm až 20 mm. Oceľový rám je vybavený nerozbitným bezpečnostným sklom upevneným vo dverách tak, aby sa nedalo vypáčiť ani vyraziť. Dvere vyhovujú aj požiadavkám na tepelnú izoláciu. Bezpečnostné dvere s izolačným trojsklom dosahujú súčiniteľ prechodu tepla 0,92 W/(m2 . K), takže sú vhodné aj pre nízkoenergetické domy.

Text: Stanislav Botur
Foto: autor,  ADLO – Bezpečnostné dvere, Deceuninck, Mirador, Schüco

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje