bezpecnost dveri
Galéria (18)

Bezpečnosť dverí

S dverami je to už raz tak – kto dočiahne na kľučku, otvorí ich. Dvere majú v povahe, že sa otvoria komukoľvek, kto vie ako na ne. Vstup do nášho domova by sme radi mali pod kontrolou. Neostáva teda nič iné, iba zvážiť, ako sa dá povaha dverí vylepšiť.

Galéria

bezpecnost dveri 137 big image
01 sherlock big image
02 sherlock big image
03 sherlock schema big image
05 sherlock big image
21 adlo big image
22 adlo big image
Na pomoc tucet dobrých rád
Odborná spolupráca: spoločnosť Sherlock

1. Bezpečnostné dvere nekupujte ako poslednú vec. Naopak, najlepšie je nimi začať.

2. Pri rozhodovaní zvážte najviac kvalitu a funkčnosť dverí, nielen ich zaujímavý dizajn či nízku cenu. Spýtajte sa na technické, bezpečnostné a úžitkové vlastnosti dverí.

3. Rozdiely v cenách znamenajú aj rozdiely funkčné. Opýtajte sa na odlišné bezpečnostné triedy jednotlivých dverí a dajte si vysvetliť ich špecifické vlastnosti.

4. Samotný počet uzamykacích bodov nemusí byť rozhodujúci. Požiadajte, aby vám dôkladne objasnili rozdiel medzi aktívnymi a pasívnymi čapmi, ich význam a spôsob, akým zapadajú do zárubne.

5. Poraďte sa o potrebe výmeny vašej zárubne. Pôvodná zárubňa ani dodatočným spevnením nemusí spĺňať potrebné parametre. Ak sa do nej majú kvalitne inštalovať bezpečnostné dvere, radšej ju vymeňte za novú.

6. Zámok a zámková vložka sú dve odlišné súčasti dverí. Dajte si vysvetliť ich význam a rozdielny vplyv na celkovú funkčnosť a bezpečnosť dverí.
7. Dôležité je aj to, čo nevidíte. Ide o výplň jednotlivých dverí a o to, aké funkcie plní (protipožiarne zabezpečenie, odhlučnenie, zateplenie).

8. Drahšie dvere môžu viesť k úsporám. Zistite si, či vaša poisťovňa poskytuje zľavy na poistnom pri inštalácii bezpečnostných dverí a čo musia také dvere spĺňať.

9. Nielen záručná lehota je dôležitá. Overte si jej rozsah, na čo všetko sa vzťahuje a kde možno v prípade potreby záruku uplatniť.

10. Pri výbere príslušenstva myslite na to, kto a ako často bude dvere otvárať; akú bezpečnostnú vložku a koľko kľúčov zvoliť.

11. Kým zaplatíte, dajte si ukázať všetky certifikáty pre vami zvolený typ dverí. Všimnite si, či sú platné a či deklarujú všetky vlastnosti, pre ktoré dvere kupujete.

12. Dôležitá je spoľahlivá pomoc v núdzi. Overte si, akým spôsobom a v akom rozsahu funguje záručný servis vášho predajcu a ako je zaistený pozáručný servis.


Obr.: Schéma dverí modelového radu F6 (Sherlock)
Základnú konštrukciu dverí tvoria:
– dverné krídlo – má celokovovú dvojplášťovú konštrukciu s pozdĺžnymi a priečnymi oceľovými výstuhami, ktorá chráni dvere pred prehnutím, rozlomením a rezaním z obidvoch strán,
– oceľový rám dverí – zabezpečuje po celom ich obvode odolnosť proti páčeniu alebo stlačeniu a znemožňuje, aby sa istiace body deformovali alebo dokonca vylomili aj pri extrémne silnom páčení,
– výstuhy – zabezpečujú vysokú statickú a dynamickú pevnosť dverného krídla. Vnútorný priestor dverí vypĺňajú dosky s dobrými tepelno- a zvukovoizolačnými vlastnosťami.

Sú vaše dvere trieda?

Bezpečnosť dverí sa odborníci rozhodli preveriť porovnávaním odolnosti dverí proti prekonaniu treťou osobou v súlade s platnou európskou normou.

Trieda odolnosti 1
– dvere sú odolné proti mechanickému útoku, napríklad kopancom, proti skokom, úderom ramenom, bežnému vandalstvu.

 
Zárubňa s nastavovacím 3D závesom určeným na zlepšenie stability dverí v zárubni a zabezpečujúcim maximálnu presnosť ich osadenia. (Sherlock) Bezpečnostný profil zárubne a viacnásobne integrované vnútorné zosilnenia v miestach uzamykania bránia jej roztrhnutiu alebo prehnutiu. (Adlo)

Trieda odolnosti 2 – dvere sú odolné proti mechanickému útoku, napríklad kopancom, proti skokom, úderom plecom, bežnému vandalstvu, ako aj statickému zaťaženiu 3 až 6 kN a dynamickému zaťaženiu. Pri skúške odolnosti proti ručným pokusom o vlámanie sa použilo toto náradie: malý skrutkovač, nôž, lano, pinzeta, vreckové svietidlo, háky, oceľový drôt, kľúče na skrutky, kliešte, imbusové skrutky, priebojníky, kladivko s hmotnosťou 200 g, lepiaca páska, skrutkovače, drevené alebo plastové kliny, nastaviteľné prídržné kliešte a rúrkové kliešte.

Trieda odolnosti 3 – v porovnaní s bezpečnostnými dverami v triede odolnosti 2 dvere v triede odolnosti 3 odolávajú aj proti útoku páčidlom s dĺžkou 710 mm a statickému zaťaženiu 6 kN.

Trieda odolnosti 4
– v porovnaní s bezpečnostnými dverami v triede odolnosti 3 dvere v triede odolnosti 4 odolávajú aj proti útoku kladivom s hmotnosťou 1,25 kg, sekáčom s čepeľou širokou 30 mm, sekerou, dlátom, strihacími kliešťami, ručnou pílkou s listami HSS, miniatúrnou pílkou s listami HSS, nožnicami na plech, elektrickou vŕtačkou so sadou vrtákov s HSS a statickému zaťaženiu 10 kN.

Počet čapov – vyjadruje počet istiacich bodov, ktorými sú bezpečnostné dvere uchytené v zárubni.

Pasívne istiace body
– bod je pevne umiestnený na dverách, slúži aj ako úprava proti vysadeniu dverí zo zárubne, keď sú odomknuté.

Aktívny istiace body – bod sa aktivuje prostredníctvom zámku.

Nastaviteľné 3D závesy
– zabezpečujú vyššiu stabilitu dverí v zárubni a maximálnu presnosť ich osadenia.

 
Pántovú stranu dverí tvorí 4 až 16 robustných pevných bodov a 1výsuvný. Bezpečnostné pánty sú privarené napevno. (Adlo) Dvere do rodinných domov musia spĺňať vyššie kritéria, ako majú dvere do bytov.
Čím sa odlišujú? Ich exteriérový povrch (prírodná dyha chránená viacnásobným lakovaním) musí odolávať poveternostným podmienkam, potrebujú tepelnú izoláciu a zateplenú zárubňu. (Adlo)

Malé porovnanie bežných a bezpečnostných dverí
Odborná spolupráca: spoločnosť ADLO

Bežné dvere sa dajú prekonať jednoduchým vypáčením, pomerne slabým buchnutím, pomocou planžety, vylomením vložky, odrazením kľučky. Zlodejom stačí päť sekúnd.

Bezpečnostné dvere tvorené komplexom bezpečnostných prvkov odradia jednoduchých zlodejov vyzbrojených kladivom alebo najčastejšie páčidlom.

Celokovové dvere chránia pred vykopnutím a prerazením.

Dvojitý oceľový rám po obvode dverí chráni pred páčením.

Počet istiacich bodov, respektíve čapov a ich umiestnenie najmä v rohoch dverí chráni pánty a oblasť hlavného, trezorového zámku.

Bezpečnostná vložka je odolná proti použitiu planžety a proti SG metóde.

Bezpečnostné kovanie chráni vložku pred uplatnením planžety, odvŕtaním, vylomením a vylomením celého kovania určeného na ochranu trezorového zámku.

Zosilnená zárubňa vo všetkých uzamykacích bodoch, ukotvená oceľovými roxormi do steny, vyliata železobetónom a istená oceľovým prahom chráni pred páčením a roztiahnutím zárubne.

Text: Marína Ungerová
Foto: Adlo, Mul-T-Lock, Next, Sapeli, Sherlock
Zdroj: časopis Môj dom

 1. Pali says:

  odporucam bezpecnostne dvere Seidoor. za 900€ nam namontovali dvere v 3 bezpecnostnej triede s novou masivnou zarubnou a protipoziarnou ochranou. dvere boli namontovane za 9 dni od uhradenia zalohy, doteraz neboli ziadne problemy. ochotni pracovnici a prijatelne ceny z nich robia vynikajucu volbu. http://www.bezpecnostne-dvere….

 2. Brano Hrnciar says:

  Pred zakúpením dverí sa informujte aj na poskytované služby ako napr. otváranie zabuchnutých dverí.Nie každý predajca Vám vie poskytnúť túto službu. Ak sa Vám stane že si zabuchnete dvere, odporúčam Vám kontaktovať firmu BM Professional. Mám s nimi dobré skúsenosti a hlavne majú rozumné ceny.Na ich webe http://www.zabuchnute-dvere.sk majú prehľadný cenník. Ostatný zámočníci neviem prečo svoje ceny nemajú zverejnené.

 3. Peter says:

  Bezpecnostne dvere je dobre skombinovat s digitalnymi kukatkami….Moje deti tak vidia ovela lepsie kto je za dverami.

 4. ale says:

  Nielen dvere ale aj bezpečnostná vložka je dôležitá! Ak budete mať bezpečnostné dvere a dáte do nich obyčajnú stavebnú vložku tak príliš bezpečnostné nebudú. Treba vyberať vyššie bezpečnostné triedy 3. alebo 4.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje