V tradičnej zrubovej chate pod Tatrami si po dvojročnej rekonštrukcii dnes plnia sny
Manželia hľadali miesto, kde by sa mohli vracať. Miesto, kde by načerpali nové sily a zostali prepojení s nádhernou tatranskou prírodou. Miesto, kde končiare hôr uvidia z postele či obývačky. Miesto, ktorému dokážu vdýchnuť nový život. Nakoniec sa im to podarilo. Našli chatu v zlom technickom stave, v ktorej videli obrovský potenciál, a premenili ju na miesto splnených snov.
Galéria
Manželia Lenka a Rastislav našli odvahu a zároveň dokonalý pokoj priamo vo svahu v podobe tradičnej zrubovej chaty, ktorá bola vo veľmi zlom stave. Hneď na začiatku si povedali, že k stavebným prácam pristúpia citlivo, aby nadviazali na históriu. A tak sa snažili zachovať čo najviac pôvodného zariadenia. Dvojročná lopota pri rekonštrukcii sa im však oplatila. Chata Greiner Boutique Mountain Chalet ponúka majiteľom aj ich hosťom štýlové a pohodlné ubytovanie priamo v srdci Monkovej doliny s neskutočným výhľadom na najvyššie končiare Belianskych Tatier, a to dokonca priamo z obývačky, z postele a v podstate z každého kúta.
Nový život pre starú chatu
„Naša chata je z roku 1937. Dva roky sme ju rekonštruovali a dva roky sa používa a aj prenajíma,“ odpovedá nám na otázku, o aký starý objekt ide, sympatický majiteľ. Výhľad je tu skutočne krásny a každého uchváti, preto naň aj nadviazali. „Výhľad je dominantou a urobili sme všetko preto, aby bol dostupný čo najviac – teda z každej izby a spoločenskej zóny,“ priznáva Lenka. Zároveň dodáva, že chatu pôvodní majitelia kedysi stavali ručne a muselo to byť náročné vôbec v takom teréne vo svahu niečo postaviť. „Viete, v Ždiari je aj chladnejšie počasie, takže ručné kresanie guľatiny a vynášanie do svahu muselo v tom čase majstrov vytrápiť,“ nadväzuje na Lenkine slová jej manžel.
Počas rekonštrukcie sa majiteľom podarilo odkryť pôvodnú zrubovú konštrukciu drevenice. „Chata bola počas svojej histórie viackrát pozmenená, skelet pôvodného zrubu je však odhalený práve v obývačke, kde sú pôvodné ručne tesané trámy priznané aj dnes. Pri rekonštrukcii bol zistený zlý technický stav niektorých častí, čo umožnilo čiastočnú zmenu dispozície,“ hovorí majiteľ.
Rekonštrukcia strechy aj moderné technológie
Museli sa použiť moderné technológie a svoje slovo mali aj architekt a statik. „Chata má riadené vetranie s rekuperáciou, plynové vykurovanie, vodu z vŕtanej studne ošetrenú úpravňou vody bez použitia chlóru a kompletné wifi pokrytie, aby stíhala tempu a očakávaniam súčasnosti,“ vysvetľuje ďalej Rastislav, ktorý inklinuje k využívaniu obnoviteľných zdrojov energie a technológií.
Pri starších objektoch zvykne potrápiť aj strecha a inak to nebolo ani v tomto prípade. Manželia museli pri jej úprave zohľadniť práve počasie, ktoré je typické pre túto lokalitu. „Rekonštrukcia strechy vyžadovala pre svojrázne počasie v regióne zosilnený krov a skutočného odborníka. Podarilo sa nám zachovať pôvodný tvar i tradičné ždiarske ,sukničkyʻ. Pre nápory počasia a množstvo snehu v rámci zachovania pôvodného vzhľadu padol výber na vizuálne síce tradičný šindeľ, no ten má výhody plechovej krytiny,“ opisuje majiteľ.
Dokonalé výhľady aj zvnútra
Chata zvonku pôsobí naozaj veľkolepo, a to nielen pre dych berúce výhľady. Rovnako výnimočná je aj v interiéri. Majitelia sa snažili zachovať čo najviac pôvodných prvkov a vecí. „Väčšina zariadenia je na mieru, napríklad postele, nočné stolíky, nábytok v obývačke a skrine – všetko je to poctivá výroba a masívne drevo. Časť pôvodného nábytku sme si rekonštruovali sami. V interiéri prevládajú prírodné materiály, drevo a kameň, aby sme prírodu nenechali len vonku, ale priniesli ju s výhľadom aj dnu,“ dopĺňa Lenka, ktorá sa okrem práce office manažérky zaoberá najmä dizajnom, interiérovým dizajnom a reštaurovaním starého nábytku.
Jej vášeň a cit pre dizajn boli naozaj cítiť aj počas našej návštevy. V jedálni sa nachádza 150-ročný stôl, ktorý reštaurovala samotná majiteľka. „Jedáleň, kuchyňa a obývačka sú v podstate prepojené, čo je mimoriadne pohodlné aj pre väčšie skupinky, kde si každý vie nájsť svoj priestor, no aj tak sú stále blízko a na dohľad.“
Horskú atmosféru a tú pravú idylku okrem výhľadu dotvára na prízemí aj keramická piecka s presklenými dvierkami. | Zdroj: Amazing Places
Interiér zariadený s citom
Horskú atmosféru a tú pravú idylku okrem výhľadu dotvára na prízemí aj keramická piecka s presklenými dvierkami. Obľúbené prvky na chate majú i majitelia. „Určite výhľad, vírivka, sauna, jedáleň, lipa na terase, zátišie s kreslom na čítanie, celková atmosféra a genius loci,“ vyratúva majiteľka. Pri zariaďovaní čerpajú inšpiráciu neustále. „Inšpirovalo nás samotné miesto a riadili sme sa rešpektom k pôvodnému geniu loci. Monkova dolina patrí medzi komornejšie, pokojnejšie miesta s úchvatnými scenériami počas celého roka,“ potvrdzuje.
Dispozične je chata veľkorysá, hovoríme o troch podlažiach s plochou 185 štvorcových metrov, ktoré ponúkajú nadštandardné a útulné ubytovanie pre 12 osôb. Na prvom a druhom poschodí sa nachádzajú spálne, ku ktorým patrí kúpeľňa s toaletou. Spoločenský priestor pozostáva z útulnej, plne vybavenej kuchyne, obývačky a veľkorysej exteriérovej terasy s výmerou 40 štvorcových metrov.
Nechýba tu kvalitný audiosystém, kamerový systém či wallbox nabíjačka na nabíjanie elektromobilu. Aj na vykurovanie sa rozhodli zvoliť čo najmodernejšie technológie. „O tepelnú pohodu sa stará automatické plynové vykurovanie s inteligentným riadením NETATMO, výmenu vzduchu nepretržite zabezpečuje centrálne riadené vetranie COMAIR,“ vymenúva použité technológie Rastislav.
Podľa jeho slov chceli spojiť tradičné prvky s modernými a ekologickými technológiami. „Pri horskej chate v takom teréne bežne nečakáte taký vysoký komfort, ale musíme posúvať hranice.“ A aj preto sa rozhodli urobiť zážitkové wellness v podobe originálne umiestnenej sauny a vírivky.
Wellness pod tatranským nebom
Počas celého roka si tak môžu užívať výhľad na panorámu Belianskych Tatier priamo vo vírivej vani so 42 hydromasážnymi dýzami alebo v tradičnej fínskej saune. Obe sú umiestnené v exteriéri pod holým nebom. Sauna má navyše ešte aj ochladzovaciu tôňu. „Človek sa tu kúpe pod tatranským nebom, a to doslova,“ uzatvárajú majitelia na koniec našej návštevy.
Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre