Exteriér - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Galéria (13) Zdroj: Amazing Places

Útulne zariadený interiér, nadčasové doplnky a čarovná záhrada. V zrekonštruovanej chalupe z roku 1922 vytvorili pravú vidiecku idylku

Dnešná návšteva českého vidieka je len na skok od Liberca, kde sa snúbi chalupárska romantika s moderným dizajnom a premyslenými prvkami. Podmienkou pri úprave starého objektu bolo, že to má byť ideálne miesto pre tých najmenších.

Galéria

Exteriér - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Chodba so schodiskom - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Detská herňa - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Kuchyňa - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Obývačka s jedálňou - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Terasa - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Exteriér - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Jedálenský stôl so stoličkami - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí

Chalupa z roku 1922 v českom Podještědí sa môže pochváliť vydarenou rekonštrukciou a domáckou pohodou, ktorú cítiť z každého kúta. Majiteľom sa podarilo zachovať historický ráz pôvodnej stavby. Vkusne ju doplnili o zopár moderných prvkov, ktoré sem nakoniec dokonale zapadli. Útulne zariadený interiér, nadčasové doplnky a čarovná záhrada spolu vytvorili pravú vidiecku idylku.

Chalupa je našou srdcovou záležitosťou.

Nádherné kusy nábytku, mohutná drevená knižnica či príborník, štýlový starodávny luster v zlatom vyhotovení, hnedé trámy, na niektorých stenách dizajnové tapety, k tomu pohodlné gauče, koberce, príjemná bavlnená posteľná bielizeň, originálne stolčeky, stolíky, kreslo, koník ako dekorácia, veľa možností zábavy pre deti v podobe špeciálneho kútika a hračiek a  množstvo ďalších detailov. To všetko tvorí Chalupu s prívlastkom.

Chodba so schodiskom - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Interiér príjemne dopĺňajú drevené dvere. | Zdroj: Amazing Places

Najskôr kúpa, potom rekonštrukcia

Chalupa má dnes 100 rokov. O pôvodných majiteľoch sa toho veľa nevie. „V júli v roku 1989 tesne pred revolúciou kúpili chalupu moji rodičia,“ začína rozprávanie majiteľka Eva Smutná. Priznáva, že chalupu najskôr zrekonštruovali práve oni. Zo schátraného objektu postavili chalupu, ktorá má dnešnú podobu. „V druhej fáze sme ju potom upravili tak, aby bola vhodná aj na prenájom.“

Až po nejakom čase začali komunikovať aj s architektkou. „V druhej fáze, keď sme už vedeli presne, čo chceme, sme si prizvali k spolupráci pani Adélu Lipár Kudrnovú, ktorá určila našej chalupe ten správny smer. Bolo to najlepšie rozhodnutie v rámci rekonštrukcie,“ priznáva Eva. Podľa nej pri prácach zohľadňovali potreby najmenších. Prečo? Z vlastnej skúsenosti videli nevhodne riešené miesta pre rodiny s deťmi, oni sa tejto chybe chceli vyvarovať.

Detská herňa - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Hostia si chvália detskú herňu a stodolu so stolným tenisom. | Zdroj: Amazing Places

Do chalupy preto zakomponovali unikátnu detskú herňu a že to nebol krok vedľa, potvrdzujú aj samotní hostia. „Detská herňa je skutočne miesto, odkiaľ nemôžu rodičia svoje deti dostať. Máme úžasnú spätnú väzbu, že si vážia to, ako investujeme do krásnych, niekedy aj dizajnových hračiek, ktoré rozvíjajú detskú predstavivosť. Deti tieto hračky milujú,“ usmieva sa Eva.

Dispozične je chalupa veľkoryso riešená. Na prízemí, hneď za vstupnými dverami, sa nachádza priestranná kuchyňa, z ktorej je vstup na terasu s posedením a výhľadom do záhrady. Je tu tiež veľká miestnosť s krbom, manželským lôžkom a jednou samostatne stojacou posteľou. Ďalšie dve izby sú umiestnené na poschodí. Ich súčasťou sú samostatné kúpeľne so sprchou a s toaletou, na prízemí je zas veľká kúpeľňa s vaňou.

Kuchyňa - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Kuchyňa je nová a plne vybavená so zaujímavým farebným vyhotovením. | Zdroj: Amazing Places

Kuchyňa je nová a plne vybavená so zaujímavým farebným vyhotovením. Kombinácia výraznej červenej je doplnená bielou na obkladoch či horných skrinkách a tieto kontrasty si navzájom vôbec neprekážajú. Gazdinkám je k dispozícii sklokeramická doska, elektrická rúra či mikrovlnka, veľká chladnička, umývačka riadu a ďalšie vybavenie, ktoré neodmysliteľne do kuchyne patria. Navyše sa na chalupe nachádza aj malá domáca vínotéka, kde majú majitelia uložené vynikajúce talianske víno.

A opäť červená! Nájdete ju premyslene zakomponovanú na miestach, kde vynikne. A tak je zaujímavý kontrast červenej farby na oknách z vnútornej strany v jedálni. Spolu s veľkým jedálenským stolom pre 10 ľudí tvorí príjemné miesto na posedenie väčšej skupinky ľudí.

Obývačka s jedálňou - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Zaujímavý kontrast tvorí červená farba na oknách z vnútornej strany v jedálni. | Zdroj: Amazing Places

O teplo v chalupe sa stará elektrokotol, v spoločenskej miestnosti nemôže chýbať krb na drevo. Ten sa stará o príjemné sálajúce teplo najmä počas chladných večerov a vytvára príjemnú klímu. Podvečer je to miesto, kde sa všetci stretávajú – praskajúci oheň pôsobí totiž na všetky zmysly, a tak nielen zahreje, ale aj pohladí na duši. Na chalupe sú tri zdroje tepla a ak je to potrebné, môže sa dokúriť prípadne i klimatizáciou.

Šťastie na remeselníkov

O remeselníkov je núdza, ale majitelia mali skutočné šťastie. „Práve pani architektka nám odporučila vynikajúcich majstrov. Vždy boli overení a my sme boli so všetkými spokojní. Aktuálne pracujeme na záhrade s krajinnými architektmi z Land05,“ približuje Eva.

Terasa - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Obľúbeným kútom majiteľov je terasa. | Zdroj: Amazing Places

Na chalupe dominuje drevo. „Zachovali sme drevené podlahy, krovy a celkovú koncepciu izieb. Preč sme museli dať okná v kuchyni a nejaký nábytok. Iný, naopak, zostal, ale oveľa menej kusov,“ opisuje sympatická majiteľka. Celkové zariadenie chalupy zverili do rúk odborníčky. „Pani architektka zachovala niektoré prvky, iné zas doplnila tými dizajnovými. Postarala sa o všetko okrem detskej herne, pri ktorej sme spolupracovali s firmou Exx a ich bytovými architektmi,“ hovorí spokojne Eva.

Celá chalupa pôsobí harmonicky, nepreplnene a cítiť tu šikovné ruky dizajnérky. Staré miesta po rekonštrukcii majú svoje čaro a rovnako je to aj na tomto jedinečnom mieste v severných Čechách. Prívlastok tejto chalupy tkvie práve v detailoch. „Na detailoch záleží,“ uzatvára naša dnešná hostiteľka a my len dodávame, že má absolútnu pravdu…

Exteriér - Chalupa s prívlastkom v českom Podještědí
Dominantou záhrady je storočný orech, ktorého tieň majitelia oceňujú najmä počas horúcich dní. Na jeseň sa im zas odvďačí vynikajúcou úrodou v podobe chutných orechov. | Zdroj: Amazing Places

Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.