Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Galéria (13) Zdroj: Amazing Places

Svojpomocná prestavba chaty v Nízkych Tatrách im trvala 8 mesiacov. Pokoj a jedinečnú atmosféru v nej si nevedia vynachváliť

Dnes vás prevedieme romantickou drevenou chatou na horskom ostrove v najkrajšej doline Nízkych Tatier. Hostia sa v nej môžu dať unášať jedinečnou atmosférou a zároveň byť súčasťou okolitej prírody. Majiteľ stavil na jednoduchosť, ale s detailmi sa patrične vyhral.

Galéria

Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej

Chata 267 sa nachádza na ostrove v Demänovskej doline, približne 400 metrov od Demänovskej ľadovej jaskyne. Súkromie si tu naozaj strážia. „Ostrov je vytvorený riekou Demänovka a aj keď na ostrov vedie drevený most, autá tam nepúšťame,“ začína rozprávanie majiteľ, podľa ktorého na mieste panuje príjemná klíma a človek tu má absolútny pokoj.

Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Na prvý pohľad jednoduchá, ale do bodky premyslená chata uprostred tatranskej prírody. Miesto, kde relax naberá ďalší rozmer. To je romantická drevená chata postavená s rešpektom k prírode. | Zdroj: Amazing Places

Za názvom netreba hľadať nič zložité, je praktický. „267 je popisné číslo. Chcel som len jednoduchý názov, aby to ladilo aj s dizajnom,“ vysvetľuje majiteľ, ako vzniklo pomenovanie chaty, ktorá kombinuje klasické materiály a farby s moderným dizajnom.

Chatku stavali svojpomocne a práce trvali približne osem mesiacov.

Majiteľ, ktorý často cestuje po Európe a Amerike, kúpil starú chatu v dezolátnom stave. Rozhodol sa pre prestavbu podľa svojich predstáv. „Zaujalo ma najmä miesto.“ Najnáročnejšie na stavbe boli podľa neho práve detaily. „Inak bola stavba veľká zábava. Snažili sme sa o ekologický prístup, a preto sme zvolili predovšetkým drevo.“

Na pomoc si prizval architekta Martina Boleša. Elektrina na stavbe už bola. „Vodu máme zo studne, internet sme riešili optikou, nachádza sa v telese mosta. Inak bola stavba naozaj jednoduchá, najnáročnejšia bola vlastne stavba mosta,“ priznáva majiteľ.

Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Čistý dizajn dopĺňajú zaujímavé kúsky. Pozornosť púta najmä akumulačná pec Nordpeis či svietidlá Nordlux. | Zdroj: Amazing Places

Minimalistický dizajn dopĺňa všadeprítomné drevo a veľké okná, vďaka čomu priestor otvorili prírode. Dôležitá však bola aj funkčnosť, a tak je tu všetko vrátane nábytku vyrobené na mieru. V hlavnej miestnosti sa nachádza akumulačná pec, ktorá sa postará o príjemné sálavé teplo, za ňou je umiestnená akumulačná stena. Práve na nej je natiahnutá hlinená omietka. „Robili to chlapi z Oravy. Viete, tradičné omietky regulujú vlhkosť v interiéri,“ opisuje výhody hlinených omietok majiteľ. Na prízemí za veľkou presklenou stenou sa nachádza obývacia miestnosť s plne vybavenou kuchyňou. Pracovná doska je dubová. Veľký jedálensky stôl dopĺňajú kontrastné čierne stoličky. „Mojím najobľúbenejším miestom je kuchynský ostrov. Dobre sa tu sedí a pije,“ smeje sa ďalej.

Netradičné poschodie – sito

V zadnej časti na prízemí sú umiestnené dve spálne, každá s jednou manželskou a jednou samostatnou posteľou, a dve kúpeľne s WC. Poschodie je riešené galériou s dvomi samostatnými blokmi, v ktorých sa nachádzajú „ležoviská“ s kvalitnými matracmi. Vnútri panuje minimalizmus.

Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Drevené okná dodala firma RAFAELWIN. | Zdroj: Amazing Places

Majiteľ stavil na severskú architektúru, strohý dizajn. „Všetok nábytok je vlastne z masívu. Zvolili sme veľmi kvalitné postele. Okná a dvere majú trojsklo v masívnom ráme zo sibírskeho smrekovca. V exteriéri sme použili červený smrek,“ vyratúva, aké materiály použili pri prestavbe.

Krásne výhľady cez obrovskú presklenú stenu v obývačke hostia milujú.

Z južnej strany je chata prepojená s priestrannou terasou. Romantický podtón dotvára zurčiaci potok hneď pri chate. Hostia si nevedia vynachváliť práve súkromie, ktoré im horský ostrov poskytuje, a tak si môžu za dobrého počasia užívať nerušené chvíle slnečnej terasy v lone nádhernej tatranskej prírody.

Rekonštruovaná moderná chata v Demänovej
Zdroj: Amazing Places

Objavte viac čarovných miest Slovenska na www.amazingplaces.sk.

Pripravila: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: www.amazingplaces.sk
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. 1April says:

    Keď máš známých však ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje