/ Chalupa /

Svoj druhý domov našli v zrekonštruovanej chalupe na kopaniciach

Nájsť chalupu, ktorá by spĺňala predstavy o dokonalom oddychu, bola spočiatku výzva. Manželia z Bratislavy prešli celé Záhorie, kým našli svoj druhý domov. Útočisko pred ruchom veľkomesta napokon objavili v krásnom prostredí myjavských kopaníc.

Dedinský dom, ktorý stojí mimo obce, poskytol súkromie, ale zároveň aj potrebnú infraštruktúru. „Mali sme šťastie na dom v tejto lokalite. Disponuje síce o niečo väčším pozemkom, ako sme chceli, no cítime sa tu dobre. Najmä tunajšia zima má svoje čaro,“ nadchýna sa majiteľka.

Toto miesto je pre nás ako druhý domov, kam sa vždy radi vraciame,“ hovoria spokojní manželia.

Len nevyhnutné zásahy

Chalupa pozostáva z viacerých objektov. Prednú časť tvorí pôvodný dom, zadná časť vznikla prestavbou hospodárskej budovy. Majitelia sa od začiatku snažili ponechať objekt autentický. Preto pristúpili len k nevyhnutným zásahom.

Najzásadnejšou rekonštrukciou prešla strecha. Krov bol v dobrom technickom stave, tak ho bolo možné znova použiť. „Na streche sme vymenili iba škridlu. Dokonca sa nám podarilo zohnať rovnaký model, ktorý bol použitý aj na pôvodnej streche,“ vysvetľuje majiteľ.

Pred pár rokmi pribudol do záhrady bazén so slanou vodou, pri ktorom trávia horúce letné dni.

Rekonštrukcia strechy priam nabádala k využitiu priestoru pod strechou. Dom sa vďaka zobytnenému podkroviu rozrástol na 90 m² úžitkovej plochy. Vidiecku atmosféru v interiéri dotvárajú viditeľné drevené trámy nepravidelných tvarov.

Nezateplené steny z nepálenej tehly

Pol metra hrubé múry z nepálenej hliny nebolo potrebné zatepľovať. Stačilo ich omietnuť vápennou omietkou, ktorá sa historicky používala na omietanie budov. Vonkajší vzhľad objektu zachovali v pôvodnej jemne žltej farbe. Rekonštruovaný dom tak prirodzene zapadol do okolitého prostredia.

Majiteľ má bohaté skúsenosti z oblasti stavebníctva, na rekonštrukciu si s pomocou šikovného majstra trúfol sám. 

Vidiecku atmosféru v interiéri dotvárajú viditeľné drevené trámy nepravidelných tvarov.

„Manžel mal na starosti hrubú stavbu a všetky technické veci okolo. Ja som navrhla interiér. Nakoniec to dopadlo tak, že som si niečo vymyslela a on musel vymyslieť, ako to technicky zrealizujeme,“ smeje sa majiteľka.

Rekonštrukcia aj s úpravami exteriéru trvala necelý rok a zaobišla sa bez závažnejších problémov.

Celý článok o chalupe si môžete prečítať na webe domztehly.sk

Komentáre

  1. velmi pekne porobene. bud je dakto sikovny a vie si porobit, alebo mas prachy a das to firme a mas pokoj

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.