Čaká vás rekonštrukcia? Poradíme vám možnosti jej financovania

Mnohé rodiny na Slovensku bývajú v dome, postavenom v 70-tych rokoch minulého storočia. Takýto dom, navyše, ak je v pôvodnom stave, dokáže svojim majiteľom pripraviť nejedno nemilé prekvapenie. Hlavu v smútku z toho rozhodne mať nemusíte.

Niekedy sa stane, že plánovanú rekonštrukciu je potrebné začať skôr, dokonca na sklonku jesene či v zime. Určite ste už počuli o tom, že niektoré stavebné úpravy môžete pokojne robiť aj v chladných mesiacoch. Samozrejme, mnohé závisí od rozsahu, v akom rekonštrukciu plánujete i od toho, či v nej už bývate.

Vzdávať sa takéhoto domu však nemusíte. Staršie domy v sebe skrývajú veľký potenciál. Neverili by ste, no renovácia bežného domu na zdravé, energeticky úsporné a moderné bývanie môže byť dostupnejšia ako kúpa novostavby. Navyše, ak bývate alebo chcete bývať v oblasti, kde novostavieb nepribúda, je rekonštrukcia staršieho domu ideálnym riešením. Pre tých, ktorí takýto dom už vlastnia ale aj pre tých, ktorí ho len plánujú kúpiť, Prvá stavebná sporiteľňa ponúka prostredníctvom úverov niekoľko možností financovania.

1. Rodinný dom už vlastníte

  • Staršie rodinné domy tohto typu, navyše v pôvodnom stave a v lokalite, ktorá je vzdialená od mesta, zväčša svojou hodnotou nepostačujú na krytie úveru, pri ktorom sa nehnuteľnosť vyžaduje ako zábezpeka. PSS svojim sporiacim klientom poskytne až 50 000 € aj bez založenia nehnuteľnosti.
  • Hodnotu staršej nehnuteľnosti môže však zvýšiť aj jej poloha v danej obci, dispozičné riešenie, členitosť terénu, dopravná dostupnosť a mnohé iné kritériá. Je preto možné, že svoju nehnuteľnosť budete môcť pokojne založiť v prospech banky a pri rekonštrukcii využiť medziúver so založením nehnuteľnosti, ktorý má momentálne úrokovú sadzbu už od 1,29 % ročne.
  • Za určitých podmienok môžete využiť aj postupné financovanie , ktoré slúži aj na financovanie modernizácie, nadstavby alebo prístavby rodinného domu. Záložným objektom je v tomto prípade stavba, ktorú práve prestavujete.

2. Rodinný dom v pôvodnom stave plánujete kúpiť

rodinný dom

  • Pri kúpe je prirodzené, že klienti siahnu po úvere so založením nehnuteľnosti. Nezabúdajte, aby ste mohli svoj dom zrekonštruovať na zdravé, úsporné a moderné bývanie, je potrebné banku požiadať o vyššiu sumu, ako je samotná cena domu.
  • Aj pre vás je riešením špecifický úver, tzv. postupné financovanie. Výška úveru môže byť (pre pár) až 340 000 € na jeden financovaný objekt. Môžete si preto dovoliť kúpu a zároveň renováciu vo väčšom rozsahu.

Ako vidíte, v PSS má na výber každý a vy môžete ďalšie roky prežiť v krásnom, vynovenom zdravom domove.

interiér

Viac informácií o ponuke úverov a sporenia sa dozviete, ak navštívite stránku www.pss.sk alebo zavoláte na telefónne číslo 02/58 55 58 55. Rád vám ich poskytne aj niektorý z tisícky obchodných zástupcov PSS. Ich zoznam nájdete tiež na www.pss.sk.

ZDROJ PR článok spoločnosti Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.