Ako zhotoviť rýchloschnúci poter
Pri rekonštrukciách je času vždy málo. Preto je vhodné používať materiály, ktoré svojimi vlastnosťami umožňujú plynulé nadväzovanie jednotlivých činností pri krátkych nevyhnutných prestávkach potrebných na schnutie a tuhnutie.
Galéria
Radí Jozef Moravčík
V porovnaní s tradičnými potermi, ktoré potrebujú na schnutie 7 až 10 dní na 1 mm hrúbky, môžete na rýchloschnúce potery ukladať podlahovinu už po 4 dňoch. Niektorým postačuje dokonca len 1 deň.
Poter môžete zhotoviť dvoma spôsobmi. Buď ako plávajúci, alebo kotvený poter. Potery zhotovované v malých hrúbkach (10 až 40 mm) musia byt vždy kotvené k cementovým podkladom alebo existujúcim podkladom z keramiky alebo prírodného kameňa. Pred nanesením poteru sa odporúča použiť vhodný adhézny mostík, ktorý zvýši priľnavosť vrstiev. Pri väčších hrúbkach (35 až 60 mm) môžete zhotoviť plávajúci poter, keď je potrebné na pôvodný podklad uložiť vrstvu z polyetylénovej fólie alebo podobných materiálov, ktoré umožňujú nezávislý pohyb nového poteru a existujúceho podkladu. V prípade vzlínajúcej vlhkosti vytvára vložená izolačná membrána dokonalú tesniacu bariéru proti prestupu vodných pár pod poterom.
Aj rýchlotvrdnúce potery sa zhotovujú rovnakými technikami ako tradičné cementové potery, teda pripravením vodiacich pásov, nanesením zmesi a jej dôkladným zhutnením. Pri prerušení prác vložte do čerstvej vrstvy poteru (kolmo na pracovnú škáru suchej vrstvy) oceľovú výstuž s priemerom 3 až 6 mm, dĺžkou 200 až 300 mm v osovej vzdialenosti 200 až 300 mm od seba, aby sa dosiahol dokonalý spoj medzi novým a starým poterom bez trhlín a nerovností. Na vyrovnanie povrchových nerovností použite samonivelizačnú stierku. Ak plánujete inštalovať podlahové vykurovanie, bezpodmienečne dodržiavajte inštrukcie výrobcu systému podlahového vykurovania platné na prípravu podkladu a pokyny pred jeho spustením.
S čím treba rátať
Budete potrebovať
Materiál
- Polyetylénová izolačná fólia alebo PVC fólia
- Polyetylénová dilatačná páska (hrúbka: približne 10 mm)
- Rýchloschnúci poter Topcem Pronto (spotreba: 1,8 až 2 kg/m2 na mm hrúbky vrstvy, papierové vrece: 25 kg)
- Rýchlotvrdnúca cementová malta Ultraplan Renovation, vystužená vláknami, samonivelizačná (spotreba: 1,4 kg/m2 na mm hrúbky vrstvy, papierové vrece: 23 kg)
Náradie
- Plastová nádoba
- Elektrické miešadlo, nútená miešačka, odstredivá miešačka alebo tlakové čerpadlo (pumpa)
- Murárska lyžica
- Oceľové hladidlo
- Oceľová lata, 2 m
- Nízkootáčkové elektrické miešadlo
- Oceľová stierka
Zhotovenie rýchloschnúceho poteru
Text Andrea Dingová v spolupráci s Mapei
Foto pre projekt RenovActive Martin Matula, istock
Zdroj časopis Urob si sám
Komentáre