Exteriér maringotky v záhrade
Galéria (27) Zdroj: Jan Branč

Z bývalej maringotky od cirkusantov si dokázali spraviť útulné bývanie v záhrade

Pamätáte sa ešte na maringotky, s ktorými jazdili ľudia od kolotočov a cirkusu? Presne o takej snívali manželia Bára a Honza Brančovci na svojej záhrade v Českom stredohorí už veľmi dlho. A ich sen sa skutočne splnil.

Galéria

Exteriér maringotky v záhrade
Torzo cirkusovej maringotky pred rekonštrukciou
Opláštenie maringotky
Vydláždená plocha pred maringotkou
Interiér maringotky
Spacie pódium a váľanda v maringotke
Nákres pódia na papier
Napílenie jednotlivých dielov podľa nákresu

Po zdĺhavej a rozsiahlej rekonštrukcii rodinného domu sa im žiadalo oddychu. Ich záhrada s veľkým sadom bola na to ideálna. No aby v nej mohli tráviť viac času, teda v nej aj prespať, nápad s maringotkou sa im zdal ako výborné riešenie. Cesta za útulnou a plne funkčnou maringotkou nebola ani zďaleka jednoduchá.

Bára s Honzom, ktorým domácej majstrovanie nie je vôbec cudzie, si uvedomovali, že pôjde o finančne náročnejší projekt, a to aj napriek tomu, že si veľa vecí dokážu zhotoviť sami. S čím však nepočítali, bolo, že na vytúženú maringotku si museli počkať o niečo dlhšie, ako plánovali. Ich pôvodná predstava totiž bola, že v nej budú tráviť už najbližšie leto. Tá sa však rozplynula neočakávaným zdržaním dodávateľa maringotky, u ktorého si ju dali kompletne zreparovať.

Torzo cirkusovej maringotky pred rekonštrukciou
Torzo cirkusovej maringotky, ktorú Honza kúpil na inzerát, dal kompletne opláštiť a upraviť podľa požiadaviek odborníkovi na maringotky. | Zdroj: Jan Branč

Maringotka na kľúč

Honzovi sa maringotka podarila zohnať na inzerát od chlapíka s kontaktmi na ľudí od kolotočov. Jej stav však neumožňoval okamžité zabývanie. Išlo o skelet maringotky s rozmermi 2,2 × 7,5 m. Honza však našiel majstra, ktorý sa rekonštrukciami starých cirkusových maringotiek živí, a dohodol sa s ním, že mu ju do začiatku leta podľa požiadaviek upraví na mieru.

Opláštenie maringotky
Prvým krokom bolo jej kompletné opláštenie a, samozrejme, aj výroba okien na mieru – menších i tých najväčších dvojkrídlových, cez ktoré sa do maringotky vchádza. | Zdroj: Jan Branč

Prvým krokom bolo jej kompletné opláštenie a, samozrejme, aj výroba okien na mieru – menších i tých najväčších dvojkrídlových, cez ktoré sa do maringotky vchádza. Dodávateľ celú renováciu maringotky stihol dokončiť až na konci leta, preto Brančovcom neostávalo nič iné, len chodiť na svoju záhradu celé leto stanovať. Za ten čas Honza s rodinou vybudovali na záhrade útulnú „kadibúdku“ (jej kompletnú realizáciu si môžete pozrieť v článku), zrealizovali potrebné terénne úpravy a vyrovnali „parkovaciu“ plochu pre maringotku.

„Aby som si bol istý, že plocha je dokonale zhutnená a vyrovnaná, autom som po nej prechádzal tam a späť niekoľkokrát. Z lomového kameňa som zasa vybudoval plochu pre budúcu terasu, ktorú som dorovnával ešte deň pred príchodom maringotky. Keď to tak zhrniem, každý kameň prešiel mojimi rukami,“ dodáva hrdo Honza.

Dovezením maringotky na záhradu sa práce ani zďaleka nekončili. Krásne zrepasovanú maringotku na kľúč bolo potrebné zariadiť, ale najmä napojiť na vodu a elektrinu. „Obe sme k maringotke dotiahli zo starého neobývateľného domčeka, ktorý je súčasťou našej záhrady. Je to v podstate jeho jediná výhoda,“ spresňuje Honza.

Vydláždená plocha pred maringotkou
Vydláždená plocha pred maringotkou dáva priestor pre letnú jedáleň. | Zdroj: Jan Branč

Útulný interiér

Dominantným prvkom celej maringotky je zelenkastá rozťahovacia váľanda, ktorú si Bára zadovážila v predstihu s vedomím, že raz bude jej centrom. Od nej sa začal odvíjať a ladiť celý interiér. Slúži nielen ako pohovka, z ktorej je nádherný výhľad na kopce Českého stredohoria, ale vďaka rozťahovacej časti na nej môže spať viac ľudí. Navyše, opticky oddeľuje spaciu (nočnú) časť od dennej, teda od kuchyne so samostatne stojacími kozubovými kachľami a od kúpeľne, ktorú od kuchyne oddeľuje záves.

Interiér maringotky
Pohľad zo spacieho pódia na kuchyňu, cez ktorú sa vchádza do kúpeľne. | Zdroj: Jan Branč

Spaciu časť Honza so synom Johanom vyriešili praktickým vyvýšeným pódiom, na ktorom sa vyspí celá rodina. Okrem pohodlného priestoru na spanie toto pódium poskytuje tepelnú izoláciu i množstvo úložného priestoru, ktorý sa nachádza pod celou spacou plochou.

Na ďalšej strane vám ukážeme, ako postupovali Honza so synom Johanom pri stavbe spacieho pódia.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje