Opravenú halu Vincentka zdobí nestarnúci brizolit

Hlavná etapa rekonštrukcie haly Vincentka, pomenovanej podľa najznámejšieho luhačovického prameňa, je na konci. Táto cenná funkcionalistická stavba sa dočkala okrem iného opravy fasády vrátane výmeny okien. Elegantné tmavé okenné profily vytvárajú dokonalý kontrast so svetlou fasádnou omietkou z brizolitu.

Podoba fasády sa na základe reštaurátorského prieskumu vrátila k pôvodnej farebnosti z doby vzniku objektov. Omietkový systém dodávala na zákazku spoločnosť LB Cemix. „Firma nám vyšla v ústrety s prípravou vzoriek, ktoré sme následne konzultovali s pamiatkarmi. Jej technickí poradcovia nám boli navyše nápomocní pri zaškoľovaní remeselníkov a spoločne sme dolaďovali pracovný postup pre tieto konkrétne objekty,“ vysvetľuje Pavel Mikulec, zástupca zhotoviteľa stavby, ktorou je spoločnosť 3V & H.
Brizolit zažíva v posledných rokoch návrat na výslnie. Opravená Vincentka je ďalším dôkazom, že táto technológia má svoje estetické kvality a v kontexte moderných materiálov nie je zastaraná. Hlavnou výhodou sú úžitkové vlastnosti brizolitu – je mechanicky odolný, vyznačuje sa vysokou pevnosťou a odolnosťou proti vonkajším klimatickým vplyvom. Pri kvalitnom vyhotovení vyniká dlhodobou životnosťou.

FOTO Cemix |

Cemix 508 Brizolit prírodný sa dodáva v prírodnom bielom odtieni alebo je možné omietku prefarbiť do vybraných odtieňov podľa vzorkovníka farieb Cemix. Na rekonštrukciu Vincentky bol brizolit prefarbený do dvoch zákazkových odtieňov podľa výberu investora. V súlade s pôvodnou podobou bola použitá technológia škrabaného brizolitu, keď sa z nanesenej vrstvy vyškrabuje kamenivo a vzniká tak povrch s priehlbinami po vypadnutých kamienkoch.